Mówi: | Magda Paczos |
Funkcja: | właścicielka kawiarni "Przystanek MDM" |
Sekrety parzenia idealnej kawy
Pierwsza i najważniejsza zasada: kawa musi być świeżo zmielona. Najlepsza grubość drobin powinna odpowiadać rozmiarom kryształków cukru lub nieco większym ziarenkom piasku. Zbyt mocne zmielenie spowoduje, że kawa będzie gorzka.
– Kawę mielimy w młynku, najlepiej w żarnowym, w którym każde ziarno jest jednakowo zmielone. Po zmieleniu, najlepiej w ekspresie ciśnieniowym z 8 g kawy przygotowujemy idealne espresso. Powinno się je parzyć około 20 sekund – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Magda Paczos, właścicielka kawiarni "Przystanek MDM".
Do espresso powinno się dodawać tylko cukier biały – jak najdrobniejszy, aby przyspieszyć proces przenikania do napoju. Z kolei cukier brązowy, poprzez zawarty w nim karmel, zmienia smak kawy i długo się rozpuszcza. Dlatego znaczna jego część zostaje na dnie filiżanki. Ale wytrawni kawosze wyczują każdą nutę nieprawidłowości.
– Zawsze wyczujemy źle podaną kawę, jeżeli ona jest przepalona. Jeżeli espresso jest zbyt długo parzone, ono ma wtedy charakterystyczny kwaśny smak i wtedy nawet najlepszy gatunek kawy możemy popsuć poprzez przepalenie jej, czyli zbyt długie parzenie – tłumaczy Magda Paczos.
Znaczenie ma także aromat kawy. Choć najbardziej subtelny i najmniej dostrzegalny, nadaje napojowi niepowtarzalny charakter. Nie bez znaczenia jest także sposób podania. Na bazie espresso powstają wszystkie kawy mleczne: cappuccino, latte i macchiato.
– Mamy kilka alternatywnych metod podawania kawy. Jedną z głównych, jaką my tutaj także podajemy, to jest Aeropress. Jest to kawa, która na zasadzie ekstrakcji przepływa przez specjalne urządzenie z poliwęglanu. Kawa ta ma o wiele więcej kofeiny. Jest ona idealna na poranek, bo pobudza. Ilość kofeiny w niej jest nieporównywalna do ilości kofeiny zawartej w samym espresso – wyjaśnia Magda Paczos
Na jesienne i zimowe dni, bariści polecają kawę z dodatkiem cynamonu, kardamonu i miodu. Doskonale rozgrzewa, wzmacnia układ odpornościowy i chroni przed przeziębieniem. Jest także afrodyzjakiem.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Muzyka
Krystian Ochman: Gram na trąbce i na fortepianie. Nie mogę jednak ćwiczyć w domu, bo sąsiedzi interweniują
W utworze „Gdy nikt nie widzi” artysta nagrał partię trąbki, ale jak przekonuje, nie było to dla niego szczególnie duże wyzwanie. Mimo dłuższej przerwy w grze szybko udało mu się wrócić do formy, choć nie mógł pozwolić sobie na ćwiczenie w domu, bo miał świadomość, że może być to uciążliwe dla sąsiadów. Zdarzały się już takie interwencje, więc teraz jest bardziej ostrożny. Krystian Ochman podkreśla, że umie jeszcze grać na fortepianie, ale żałuje, że będąc nastolatkiem, nieco z lenistwa nie kontynuował nauki gry na gitarze. Teraz chce to nadrobić.
Ochrona środowiska
Liczebność ponad 40 gatunków ptaków gwałtownie spada. Coraz mniej czajek i gawronów
Na „Czerwonej liście ptaków Polski” jest ponad 40 gatunków, których liczebność spada w gwałtownym tempie. W bliższej lub dalszej perspektywie są zagrożone wyginięciem – alarmuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Problem dotyczy głównie gatunków związanych z krajobrazem łąkowym, a także wodno-błotnym. Coraz mniej w naszym środowisku jest m.in. czajek i gawronów.
Uroda
Adam Kszczot: Moja żona została mistrzynią świata w makijażu permanentnym. Trochę się też do tego przyczyniłem
W trakcie swojej kariery sportowej lekkoatleta specjalizujący się w biegu na 800 m odniósł wiele sukcesów i zdobył medale na najważniejszych międzynarodowych zawodach. Ale jak się okazuje, w domu nie jest jedynym mistrzem. Jego żona bowiem również może się poszczycić tytułem mistrzyni świata, ale nie w sporcie. Renata Kszczot specjalizuje się w microbladingu, czyli metodzie makijażu permanentnego brwi. Olimpijczyk jest niezwykle dumny z osiągnięć partnerki, wspiera ją i stwarza jej przestrzeń potrzebną do rozwijania pasji. W zamian za to ona wprowadza go w tajniki swojej pracy.