Mówi: | Ilona Cichecka |
Funkcja: | dietetyk, specjalista zdrowia publicznego |
Firma: | Fontis health&lifestyle, firma świadcząca usługi związane ze zdrowym stylem życia |
Zmiana diety i proste techniki relaksacyjne mogą pomóc w radzeniu sobie ze skutkami wypalenia zawodowego
– Istnieją proste metody relaksacyjne, które pomagają radzić sobie ze stresem w sytuacjach doraźnych. Równie ważna jest odpowiednia jakość diety i ruch, które powinny być wdrożone nie jako dodatek, tylko jako codzienny element stylu życia – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Ilona Cichecka, dietetyk z firmy świadczącej usługi związane ze zdrowym stylem życia Fontis health&lifestyle.
Jednym z najprostszych sposobów na szybkie odprężenie jest proste ćwiczenie zakładające głęboki wdech nosem i wydech ustami. Można je wykonywać nawet w drodze do pracy czy podczas przerwy. Inna popularna technika świadomego oddychania zwana metodą Jacobsona polega na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni. Istotny jest także sposób odżywiania i to jakie substancje dostarczamy organizmowi w czasie wykonywania obowiązków służbowych.
– Przy planowaniu odpowiedniej diety, warto zacząć od zabierania do pracy drugiego śniadania. To standardowe, które możemy kupić albo przygotować wcześniej i zabrać ze sobą, będzie najlepszym i najtańszym rozwiązaniem. To mogą być owoce, warzywa, soki, różnego rodzaju zupy albo bakalie. Unikajmy węglowodanów prostych: słodkości, czekolady, napojów energetyzujących czy dużej ilości kawy, która działa bardzo krótko, ale na dłuższą metę absolutnie nie będzie dawała efektu, który chcemy uzyskać – tłumaczy Ilona Cichecka.
Równie ważny jest rozsądny podział obowiązków i zarządzanie swoim czasem. Po wyjściu z pracy należy odłożyć sprawy zawodowe na bok i skupić się na życiu prywatnym – spotkaniach z przyjaciółmi, rodziną, hobby.
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.