Newsy

Inteligentna doniczka zapewni świeże zioła i warzywa przez cały rok. Parametrami można sterować z poziomu aplikacji

2022-09-13  |  06:15

Świeże i zdrowe warzywa z domowego ogródka dostępne przez cały rok – taką korzyścią francuska marka Véritable chce przekonać klientów do inteligentnej doniczki, prezentowanej na targach IFA w Berlinie. Urządzenie ma zapewnić roślinom optymalne warunki od wysiewu do wydania owoców. Domowym ogródkiem można sterować zdalnie z poziomu aplikacji mobilnej. Choć urządzenia tego typu są już dostępne na rynku, to innowacją jest wersja stworzona w całości z materiałów pochodzących z recyklingu.

– Reborn to pierwsze małe urządzenie gospodarstwa domowego zrobione w 100 proc. z materiałów pochodzących z recyklingu. Składają się na to tworzywa sztuczne z recyklingu i w 30 proc. skorupy ostryg. Wszystko razem tworzy nowy produkt, który jest zupełnie bezpieczny dla środowiska i zdatny do wielokrotnego użytku w dłuższej perspektywie. Czyli zero nowego plastiku i tylko materiały z recyklingu umieszczone w nowym produkcie – informuje w rozmowie z agencją Newseria Innowacje podczas targów IFA w Berlinie Perrine Giacomazzo, dyrektor ds. sprzedaży międzynarodowej w Véritable.

Prezentowane na targach rozwiązanie jest inteligentnym ogródkiem, który można uprawiać w domu o każdej porze roku. W podstawowej wersji wygląda jak podwójna doniczka, w której można hodować na przykład zioła czy pomidory. Jak zapewnia producent, urządzenie zapewnia optymalne warunki do wzrostu roślin.

– Doniczka zajmie się wszystkim. Na górze jest oświetlenie, na spodzie moduł nawadniający, a w środku gotowe do użytku podłoże. Dzięki temu przez cały rok można uprawiać w niej bazylię, pomidory, szczypiorek, a nawet paprykę czy truskawki – wyjaśnia Perrine Giacomazzo. – Nasz system pozwala na hodowanie pomidorów w domu, dając roślinom światło, które przyspiesza ich wzrost, podobnie jak słońce. Do tego roślina ma cały czas dostęp do wody. To prawda, że pomidory potrzebują wiatru i pszczół, żeby zapylić kwiaty, ale w domu wystarczy nieco potrząsnąć roślinką, a wkrótce uzyskamy zielone pomidory, które rosną coraz większe. W końcu zaczynają się czerwienić.

Inteligentna doniczka doświetla hodowaną roślinę przez 16 godz., a potem daje jej 8 godz. odpoczynku, tym samym imitując cykl dzień–noc i stwarzając idealne warunki dla procesów wzrostu. W doniczce umieszczane są specjalne wkłady nasienne, na które składają się organiczne nasiona i podłoże oraz składniki odżywcze. Skład jest dobierany do każdego gatunku rośliny. Każdy wkład to regularne zbiory nawet przez pół roku, a pierwsze rośliny są gotowe do spożycia po około czterech tygodniach. Inteligentny ogródek można powiązać z dedykowaną aplikacją, możliwą do pobrania zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS. Produkt jest już dostępny na polskim rynku, również w wersji czterokomorowej.

– Sądzę, że ludzie decydują się na zakup tego produktu, bo potrzebują przyrody w swoim otoczeniu. Kontakt z nią daje nam szczęście. Chętnie powtarzam, że przyroda karmi nasz umysł, serce i żołądek. Proszę sobie wyobrazić możliwość zjedzenia makaronu ze świeżymi pomidorkami na święta Bożego Narodzenia. Pomidory są przepyszne, a odległość między roślinką a talerzem to zaledwie 20 cm. Nie ma nic lepszego. To w zasadzie definicja świeżości – kwituje przedstawicielka Véritable.

Rynek tego typu urządzeń dopiero się rozwija. Według Allied Market Research na całym świecie obroty w branży inteligentnych systemów ogrodowych przeznaczonych do korzystania wewnątrz pomieszczeń w 2019 roku były szacowane na 105 tys. dol. Do 2027 roku wycena przekroczy poziom 176 tys. dol. Zdaniem autorów raportu zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania stało się widoczne po wybuchu pandemii COVID-19. Nie bez znaczenia są też zachodzące na świecie zmiany klimatyczne.

Czytaj także

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media i PR

Komunikacja celów środowiskowych w centrum zainteresowania biznesu. Takich informacji coraz częściej szukają konsumenci

Z roku na rok coraz więcej firm kładzie nacisk na kwestie zrównoważonego rozwoju. Trend ten lata temu rozpoczęły przedsiębiorstwa świadome swojego wpływu na środowisko naturalne, klimat i lokalne społeczności, w których funkcjonują. Obecnie coraz częściej katalizatorem napędzającym tego typu działania są wymagania konsumentów, którzy oczekują od firm takiej odpowiedzialności, a także coraz większa presja regulacyjna ze strony UE. Z każdym rokiem przybywa deklaracji biznesu dotyczących ograniczania emisji, dążenia do neutralności klimatycznej i nowych, prośrodowiskowych inicjatyw. – Teraz cała sztuka w tym, żeby te działania dobrze komunikować – mówi Aleksandra Majda, ekspertka ESG Impact Network i Agencji Go Green.

Bankowość

Przewodniczący KNF: Niepokoi nas ograniczone zainteresowanie przedsiębiorców inwestycjami. To wpływa na niski popyt na kredyty inwestycyjne

W I kwartale 2024 roku banki poprawiły wyniki, mimo że bazą porównawczą jest znakomity dla nich 2023 rok. Mają więc możliwości udzielania kredytów firmom na rozwój. Problemem jest jednak wstrzemięźliwa postawa samych przedsiębiorstw w zaciąganiu pożyczek inwestycyjnych oraz poszukiwaniu innych źródeł finansowania inwestycji. Bolączką polskiego rynku jest zwłaszcza słabość rynku kapitałowego, czyli finansowania poprzez giełdę.

Przemysł

Trwają intensywne przygotowania do polskiej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Siedem eksperymentów jest już w trakcie budowy

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w kosmosie, wpływ długotrwałego pobytu w kosmosie na zdrowie psychiczne, ale też na układ odpornościowy – to niektóre z obszarów eksperymentów, które zostaną przeprowadzone w warunkach mikrograwitacji podczas pierwszej polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W ubiegłym tygodniu Europejska Agencja Kosmiczna podpisała siedem kontraktów na ich realizację z polskimi instytucjami i firmami. – Ta lista będzie się wydłużać i mam nadzieję, że wszystkie wybrane 18 projektów poleci na stację kosmiczną – mówi Sławosz Uznański, astronauta, który będzie przeprowadzać te eksperymenty na orbicie.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.