Komunikaty PR

10 najciekawszych faktów o Korei Południowej

2024-04-24  |  11:00
Biuro prasowe

Korea Południowa to kraj pełen fascynującej historii, bogatej kultury i dynamicznego rozwoju. To kraj pełen kontrastów, który oferuje odwiedzającym niezapomniane doświadczenia przez cały rok. Oto 10 najciekawszych faktów, które warto poznać o tym niezwykłym kraju:

 

1. Półwysep i Wyspy: Korea Południowa zajmuje południową część półwyspu Koreańskiego, graniczące na północy z Koreą Północną. Ponadto, składa się z licznych wysp, z których największa to Jeju, położona w najbardziej wysuniętym na południe regionie Korei Południowej. Jeju zostało uznane za narodowy obszar ochrony biosfery w 2002 r., Światowe Dziedzictwo Przyrodnicze w 2007 r. i uzyskało certyfikat Światowego Parku Geologicznego w 2010 r. Jest to jedyny obszar na świecie, który może pochwalić się wszystkimi tymi tytułami jednocześnie. Ponadto Jeju ma wszystkie motywy naturalnego krajobrazu świata (wyspy, wulkany, wodospady, plaże, parki narodowe, jaskinie i lasy).

 

2. K-pop i K-dramy: Korea Południowa stała się światową potęgą kulturalną dzięki swoim popkulturowym eksportom, takim jak K-pop (koreańska muzyka pop) i K-dramy (koreańskie seriale telewizyjne), które zdobyły szerokie uznanie na całym świecie.

 

3. Technologiczny Gigant: To jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie krajów na świecie, znany z produkcji elektroniki użytkowej, samochodów i zaawansowanych technologii informatycznych. Marki takie jak Samsung, LG czy Hyundai mają ogromny wpływ na globalną scenę biznesową.

 

4. Koreańczyki mają swój alfabet. Oryginalny rękopis Hangeula został wpisany na listę UNESCO Pamięć Świata w 1997 r. Obecnie jest to oficjalny system pisma Korei Północnej i Korei Południowej, obejmujący 14 spółgłosek i 10 samogłosek.

 

5. Bogata Kuchnia: Koreańska kuchnia, znana jako Hansik, której głównym elementem jest ryż, podawany z miską zupy i różnymi dodatkami. Większość dań wykorzystuje mięso i warzywa jako główne składniki i gotuje się je lub gotuje na parze w solance lub wodzie, a nie smaży na oleju, dzięki czemu Hansik jest bardzo zdrowy.

Hanjeongsik - pełnodaniowy posiłek składający się z najlepszych koreańskich przysmaków oraz pikantnych dodatków. Popularne dania to kimchi (kiszona kapusta), bulgogi (grillowana wołowina) i bibimbap (miska ryżu z różnymi dodatkami).

 

6. Błyskawiczny Internet: Korea Południowa słynie z jednego z najbardziej zaawansowanych systemów internetowych na świecie. Posiada jedną z najwyższych prędkości łącza internetowego na świecie, co przyczynia się do rosnącej cyfrowej ekonomii i innowacji.

 

7. Piękna przyroda: Pomimo gęsto zaludnionych miast, Korea Południowa oferuje również urocze tereny wiejskie, malownicze góry i piękne plaże. Parki narodowe, takie jak Seoraksan i Jirisan, są popularnymi miejscami dla miłośników turystyki pieszej i przyrody.

 

8. Buddyzm i tradycja: Buddyzm i konfucjanizm mają głęboki wpływ na kulturę Korei Południowej. Krajobraz kraju wzbogacają setki buddyjskich świątyń, w tym słynna świątynia Bulguksa (Pulguksa), która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Chociaż za ostatnimi danymi 56.9% poza żadną religią, 27,6% - chrześcijaństwo, 15,5% - buddyzm, 0,2% - konfucjanizm, 0,8% - inni religii.

 

9. Nocne życie: Miasta w Korei Południowej, zwłaszcza stolica Seul, są znane z intensywnego życia nocnego. Można tu znaleźć liczne kluby, bary, restauracje oraz kawiarnie czynne przez całą noc, co sprawia, że miasto nigdy nie zasypia.

 

10. Hanbok: Noszony codziennie aż do zaledwie 100 lat temu, obecnie jest zwykle noszony na specjalne okazje lub rocznice. Jest to strój wizytowy i większość Koreańczyków nosi Hanboka na takie okazje. Chociaż hanboki stały się preferowanym strojem rytualnym noszonym tylko podczas tradycyjnych świąt, liczba osób noszących stylowe hanboki zmodyfikowane tak, aby pasowały do codziennego użytku, stale rośnie, a wiele osób lubi spacerować w hanboku, wypożyczając je w wypożyczalniach hanboków.



 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Podróże Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute? Biuro prasowe
2025-04-17 | 12:20

Na co zwrócić uwagę, wybierając oferty first minute?

Oferty first minute stają się coraz częstszym wyborem osób planujących wypoczynek z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. W przeciwieństwie do ofert last minute zakup wakacji first
Podróże 20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!
2025-04-11 | 14:40

20 lat Corendon Airlines – jubileuszowe niespodzianki na pokładzie!

Corendon Airlines wraz ze swoimi pasażerami świętuje 20-lecie działalności w przestworzach W 2025 roku Corendon Airlines świętuje 20-lecie swojej działalności i zaprasza
Podróże Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.
2025-03-19 | 12:00

Mateusz Waligóra przejechał zimą pustynię Gobi na rowerze. Samotnie.

Mateusz Waligóra, znany polski podróżnik i eksplorator, dokonał kolejnego niezwykłego wyczynu – przejechał zimą mongolską część pustyni Gobi na rowerze.

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Eliza Gwiazda: Polacy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie. Za chwilę nasza planeta będzie pełna śmieci

Influencerka przyznaje, że ją samą najbardziej w oczy kłują śmieci bezmyślnie rozrzucone w rezerwatach przyrody, w parkach, w lasach czy na plażach. Najczęściej są to zrywki, pety, plastikowe kubeczki czy opakowania po produktach żywnościowych, ale nie brakuje też elektrośmieci czy starych ubrań. Eliza Gwiazda dziwi się takim praktykom, bo przecież zamiast wywozić gdzieś samemu zepsute telewizory, pralki, laptopy czy telefony, można zamówić bezpłatny odbiór takich sprzętów z domu. Celebrytka chwali też ideę recyklingu i dawania ubraniom drugiego życia.

Edukacja

Miliony młodych biorą udział w międzynarodowej wymianie akademickiej. Celem jest udział w niej 23 proc. studentów z UE

Mobilność edukacyjna jest jednym z istotnych punktów w agendzie instytucji UE. W ubiegłym roku Rada UE wydała w tym obszarze zalecenia „Europa w ruchu”, w którym wskazała nowy cel na 2030 rok. Chodzi o to, by odsetek absolwentów w UE, którzy skorzystali z zagranicznej mobilności edukacyjnej, wynosił co najmniej 23 proc. Jak podkreślają przedstawiciele Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, mobilność edukacyjna to korzyści zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej oraz samej instytucji naukowej czy uczelni.

Motoryzacja

Kajra: Samochody mogą służyć nam latami. Mamy ze Sławomirem trzydziestoletniego golfa III, który wygląda, jakby wczoraj zszedł z linii produkcyjnej

Piosenkarka wyznaje zasadę, że jeżeli coś się zepsuło, to trzeba próbować to naprawić, a nie od razu wyrzucać do kosza, generując kolejne śmieci. Dlatego też nie kupuje coraz nowszych modeli telefonów tylko po to, by móc pochwalić się modnym gadżetem. Wraz z mężem mają natomiast słabość do kultowych wręcz modeli samochodów i o ten, który jest w ich garażu, dbają jak o prawdziwą perełkę.