10 sposobów na to, jak bezkosztowo ćwiczyć angielski z dzieckiem w wakacje
Nie każdy rodzic może sobie pozwolić na letni, zagraniczny obóz językowy dla swojego dziecka. Istnieje jednak wiele alternatywnych sposobów na doskonalenie umiejętności językowych nawet w trakcie wakacji: książki, grupy na portalach społecznościowych, materiały online, gry planszowe, zagraniczne filmy, obcojęzyczne festiwale filmowe, domowe fiszki czy przepisy kulinarne w języku angielskim. Przedstawiamy praktyczny i przyjazny najmłodszym “dekalog”, dzięki któremu mogą oni ćwiczyć angielski niskim kosztem podczas wakacyjnej zabawy.
Dwumiesięczne wakacje często stanowią organizacyjne wyzwanie dla rodziców. Dylematem najczęściej jest to, jak jakościowo wypełnić ten czas dzieciom. Ciekawym rozwiązaniem może być wplatanie zajęć językowych bazujących na zabawie - dzięki temu nie ma mowy o nudzie, a dodatkowo można dzięki temu utrzymać zdobyte przez dziecko w roku szkolnym umiejętności językowe. Jest to szczególnie ważne dlatego, że brak regularności i praktyki niekorzystnie wpływa na zdolność posługiwania się językiem obcym.
Nie wszystkie rodziny mogą sobie jednak pozwolić na poniesienie kosztu letniego obozu językowego za granicą, dlatego Novakid, platforma online do nauki języka angielskiego dla dzieci przygotowała kilka wskazówek, jak wprowadzić praktycznie bezkosztowo zabawy językowe dzieciom w wakacje. Może być to świetny “rozruch” językowy przed nadchodzącym rokiem szkolnym. Są to proste rady dla rodziców, które mogą zastosować w wolnym czasie z dziećmi, niezależnie od tego, czy podróżują, czy pozostają w domu. Pomysłów nie brakuje. I często są one tańsze w realizacji niż się spodziewamy.
1. Skorzystaj z wartościowego (i bezpłatnego!) źródła, jakim są biblioteki miejskie, które często oferują książki i czasopisma w języku angielskim, dostosowanym do różnych poziomów umiejętności oraz grup wiekowych.
2. Stwórz listę propozycji wspólnych aktywności. Gry planszowe, filmy, seriale telewizyjne lub książki w języku angielskim pomagają rozwijać więzi rodzinne.
3. Twórz fiszki. Oznaczanie przedmiotów codziennego użytku słowami w języku angielskim to prosty, ale skuteczny sposób na “zanurzenie się” w języku. Naklejanie fiszek na meble, urządzenia i przedmioty domowe może pozytywnie wpłynąć na dziecko, które zacznie kojarzyć angielskie słowa z konkretnymi przedmiotami. Wzmocni to konotacje językowe i ułatwi łączenie słów z ich realnymi odpowiednikami.
4. Zaangażuj swoje dzieci. Jeśli podróżujesz za granicę, a Twoje dzieci potrafią już czytać, skorzystaj z okazji, aby zachęcić je np. do czytania menu, które często oferowane jest w języku angielskim.
5. Dołącz do grup społecznych rodziców skupionych na temacie dwujęzyczności - jest to prosty sposób na dzielenie się wskazówkami i doświadczeniami.
6. Korzystaj z technologii. Przeglądaj z dziećmi aplikacje lub strony internetowe, które oferują gry, samouczki i rozwiązania do nauki języka angielskiego. Treści multimedialne i platformy internetowe zapewniają dziecku wciągające doświadczenia językowe.
7. Zapoznaj się z lokalnymi programami w swoim mieście: latem odbywa się wiele festiwali teatralnych, które wystawiane są w różnych językach.
8. Ugotujcie razem danie, korzystając z anglojęzycznej książki kucharskiej. Również w tym przypadku pomocna będzie biblioteka miejska lub Internet, gdzie można znaleźć łatwe i zabawne przepisy.
9. Słuchajcie wspólnie angielskich piosenek. Śpiewając, dzieci zapamiętują struktury gramatyczne, słownictwo i wymowę w przyjemny sposób, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.
10. Oglądajcie wspólnie filmy i bajki w języku angielskim. W Internecie i w serwisach streamingowych można znaleźć wiele rozwijających filmów animowanych, które poza odpowiednio dobranym słownictwem, pobudzają u dzieci ciekawość i kreatywność oraz pokazują, jak budowaći relacje z ludźmi. Przykładowe, polecane bajki to: Ciekawski George, Dora poznaje świat czy Blue.
Novakid zachęca również dzieci do wzięcia udziału w organizowanym na platformie Letnim Wyzwaniu. W ramach nauki w formie zabawy dzieci otrzymują z cotygodniowe cele, których spełnienie zapewnia im nie tylko rozrywkę, ale również zniżki na przyszłe odnowienie subskrypcji. Nowi uczniowie skorzystać również mogą bezpłatnej lekcji próbnej, która przydatna jest do oceny poziomu znajomości angielskiego oraz przygotowania spersonalizowanego programu nauki. Lekcje na platformie trwają 25 minut i przeprowadzana są z certyfikowanymi native speakerami. Można je odbyć w dowolnym miejscu: wystarczy komputer, tablet lub smartfon i połączenie z Internetem! Zajęciom z lektorem zawsze towarzyszy 20 minut gier edukacyjnych, w które dziecko może grać samodzielnie. Jest to idealne rozwiązanie na pierwsze podejście do języka angielskiego lub kontynuowanie praktycznych zajęć podczas długiej przerwy w szkole.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.