Komunikaty PR

10 sposobów na to, jak bezkosztowo ćwiczyć angielski z dzieckiem w wakacje

2024-08-29  |  12:15
Biuro prasowe

Nie każdy rodzic może sobie pozwolić na letni, zagraniczny obóz językowy dla swojego dziecka. Istnieje jednak wiele alternatywnych sposobów na doskonalenie umiejętności językowych nawet w trakcie wakacji: książki, grupy na portalach społecznościowych, materiały online, gry planszowe, zagraniczne filmy, obcojęzyczne festiwale filmowe, domowe fiszki czy przepisy kulinarne w języku angielskim. Przedstawiamy praktyczny i przyjazny najmłodszym “dekalog”, dzięki któremu mogą oni ćwiczyć angielski niskim kosztem podczas wakacyjnej zabawy. 

Dwumiesięczne wakacje często stanowią organizacyjne wyzwanie dla rodziców. Dylematem najczęściej jest to, jak jakościowo wypełnić ten czas dzieciom. Ciekawym rozwiązaniem może być wplatanie zajęć językowych bazujących na zabawie - dzięki temu nie ma mowy o nudzie, a dodatkowo można dzięki temu utrzymać zdobyte przez dziecko w roku szkolnym umiejętności językowe. Jest to szczególnie ważne dlatego, że brak regularności i praktyki niekorzystnie wpływa na zdolność posługiwania się językiem obcym.  

Nie wszystkie rodziny mogą sobie jednak pozwolić na poniesienie kosztu letniego obozu językowego za granicą, dlatego Novakid, platforma online do nauki języka angielskiego dla dzieci  przygotowała kilka wskazówek, jak wprowadzić praktycznie bezkosztowo zabawy językowe dzieciom w wakacje. Może być to świetny “rozruch” językowy przed nadchodzącym rokiem szkolnym. Są to proste rady dla rodziców, które mogą zastosować w wolnym czasie z dziećmi, niezależnie od tego, czy podróżują, czy pozostają w domu. Pomysłów nie brakuje. I często są one tańsze w realizacji niż się spodziewamy.

1. Skorzystaj z wartościowego (i bezpłatnego!) źródła, jakim są biblioteki miejskie, które często oferują książki i czasopisma w języku angielskim, dostosowanym do różnych poziomów umiejętności oraz grup wiekowych. 

2. Stwórz listę propozycji wspólnych aktywności. Gry planszowe, filmy, seriale telewizyjne lub książki w języku angielskim pomagają rozwijać więzi rodzinne. 

3. Twórz fiszki. Oznaczanie przedmiotów codziennego użytku słowami w języku angielskim to prosty, ale skuteczny sposób na “zanurzenie się” w języku.  Naklejanie fiszek na meble, urządzenia i przedmioty domowe może pozytywnie wpłynąć na dziecko, które zacznie kojarzyć angielskie słowa z konkretnymi przedmiotami.  Wzmocni to konotacje językowe i ułatwi łączenie słów z ich realnymi odpowiednikami.

4. Zaangażuj swoje dzieci. Jeśli podróżujesz za granicę, a Twoje dzieci potrafią już czytać, skorzystaj z okazji, aby zachęcić je np. do czytania menu, które często oferowane jest w języku angielskim. 

5. Dołącz do grup społecznych rodziców skupionych na temacie dwujęzyczności - jest to prosty sposób na dzielenie się wskazówkami i doświadczeniami. 

6. Korzystaj z technologii. Przeglądaj z dziećmi aplikacje lub strony internetowe, które oferują gry, samouczki i rozwiązania do nauki języka angielskiego. Treści multimedialne i platformy internetowe zapewniają dziecku wciągające doświadczenia językowe.

7. Zapoznaj się z lokalnymi programami w swoim mieście: latem odbywa się wiele festiwali teatralnych, które wystawiane są w różnych językach.

8. Ugotujcie razem danie, korzystając z anglojęzycznej książki kucharskiej. Również w tym przypadku pomocna będzie biblioteka miejska lub Internet, gdzie można znaleźć łatwe i zabawne przepisy.

9. Słuchajcie wspólnie angielskich piosenek. Śpiewając, dzieci zapamiętują struktury gramatyczne, słownictwo i wymowę w przyjemny sposób, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

10. Oglądajcie wspólnie filmy i bajki w języku angielskim. W Internecie i w serwisach streamingowych można znaleźć wiele rozwijających filmów animowanych, które poza odpowiednio dobranym słownictwem, pobudzają u dzieci ciekawość i kreatywność oraz pokazują, jak budowaći relacje z ludźmi. Przykładowe, polecane bajki to: Ciekawski George, Dora poznaje świat czy Blue. 

Novakid zachęca również dzieci do wzięcia udziału w organizowanym na platformie Letnim Wyzwaniu. W ramach nauki w formie zabawy dzieci otrzymują z cotygodniowe cele, których spełnienie zapewnia im  nie tylko rozrywkę, ale również zniżki na przyszłe odnowienie subskrypcji. Nowi uczniowie skorzystać również mogą bezpłatnej lekcji próbnej, która przydatna jest do oceny poziomu znajomości angielskiego oraz przygotowania spersonalizowanego programu nauki. Lekcje na platformie trwają 25 minut i przeprowadzana są z certyfikowanymi native speakerami. Można je odbyć w dowolnym miejscu: wystarczy komputer, tablet lub smartfon i połączenie z Internetem! Zajęciom z lektorem zawsze towarzyszy 20 minut gier edukacyjnych, w które dziecko może grać samodzielnie. Jest to idealne rozwiązanie na pierwsze podejście do języka angielskiego lub kontynuowanie praktycznych zajęć podczas długiej przerwy w szkole. 

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba Biuro prasowe
2024-12-23 | 01:00

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Klocki LEGO dla młodych odkrywców! Zestaw Lwiątko Simba to doskonały sposób na przybliżenie najmłodszym przygód „Króla Lwa”. Dzieci od 6 roku życia
Dziecko Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
2024-12-20 | 11:00

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

W okresie świątecznym polski producent fotelików samochodowych, firma Avionaut, zaangażował się w akcję charytatywną na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W ramach
Dziecko Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
2024-12-20 | 10:10

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa

Edukacja sensoryczna, choć często postrzegana jako zabawa, ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju dziecka. Żłobki i przedszkola, które świadomie wprowadzają aktywności stymulujące

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę

Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.

Gwiazdy

Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało

Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.

Ochrona środowiska

Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić

Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.