Komunikaty PR

17. Urodziny Instytut Konfucjusza w Krakowie

2023-09-22  |  18:00
Biuro prasowe
Kontakt
Agnieszka Zięba
Instytut Konfucjusza w Krakowie

Oleandry 2A
30-063 Kraków
media|instytutkonfucjusza.pl| |media|instytutkonfucjusza.pl
12 663 26 07
www.instytutkonfucjusza.uj.edu.pl/

W programie obchodów można znaleźć m.in.: pokaz tradycyjnej mody chińskiej, warsztaty kaligrafii, slajdowisko, grę terenową, lekcje pokazowe j. chińskiego dla dzieci i dorosłych i wykłady.

 

Poniedziałek 25 września godz. 13:00-17:00.

 

25 września (poniedziałek) godz. 13:00 i 13:50.

 

Godzina 13:00 - Lekcja pokazowa j. chińskiego dla dorosłych - poziom początkujący

Godzina 13:50 - Lekcja pokazowa j. chińskiego dla dzieci - poziom początkujący

Lekcje pokazowe to świetna okazja do sprawdzenia jakich metod nauczania używają lektorzy podczas prowadzania zajęć. Podczas zajęć będzie można poznać lektorów prowadzących kursy w Ośrodku „Instytut Konfucjusza w Krakowie” i nauczyć się kilku słówek i zwrotów w języku chińskim. Lektorzy chętnie odpowiedzą na wszystkie związane zarówno z nauką języka chińskiego, jak i kwestiami organizacyjnymi.

Czas trwania lekcji 45 min.

Miejsce: Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie”, ul. Oleandry 2A, sala 1.03.

 

25 września (poniedziałek) godz. 14:30.

 

Wiele twarzy spódnicy mamian – wykład i pokaz dr Magdalena Grela-Chen

Mamianqun, dosłownie spódnica z końską twarzą, stanowi jeden z flagowych fasonów dynastii Ming. W ostatnich latach przeżywa ona swój renesans, a projekt ten wykorzystał m.in. dom mody Dior, wywołując gorącą dyskusję na temat granic zapożyczeń w modzie. Zapraszamy na wykład, który wyjaśni, dlaczego w nazwie spódnicy znajduje się końska twarz i czy faktycznie ma ona coś wspólnego z koniem. W trakcie pokazu z okazji 17. urodzin Ośrodka "Instytut Konfucjusza w Krakowie" dr Grela zaprezentuje tradycyjne stylizacje, jak i nowoczesne zestawy, które łączą modę chińską z zachodnią. Pokaz pozwoli obrazowo wyjaśnić, dlaczego mamian stanowi pożądany element w szafie zwolenników tradycji, jak i nowoczesnych rozwiązań.

Miejsce: Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie”, ul. Oleandry 2A sala 3.04.

 

25 września (poniedziałek) godz. 16:00.

 

Warsztaty kaligrafii chińskiej

W starożytności kaligrafia wchodziła w skład tzw. czterech sztuk, które powinien znać każdy wykształcony człowiek i traktowana jest do dziś na równi z malarstwem. Podczas warsztatów uczestnikom zostaną przedstawione narzędzia do kaligrafii, czyli „cztery skarby uczonego” oraz sposób i techniki korzystania z nich. Podsumowanie zajęć stanowić będzie ćwiczenie pisania podstawowych kresek występujących w znakach oraz całych znaków. Swoje dzieło będzie można zabrać ze sobą do domu na pamiątkę.

Zapisy przyjmowane są pod adresem instytut.konfucjusza@uj.edu.pl.

Ilość miejsc jest ograniczona! Decyduje kolejność zgłoszeń!

Aby uczestniczyć w zajęciach nie trzeba umieć języka chińskiego ani być w trakcie nauki.

Miejsce: Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie”, ul. Oleandry 2A, sala 2.11.

 

Wtorek 26 września godz. 13:00-17:00.

 

26 września (wtorek) godz. 13:00.

 

Gra terenowa - Skarby chińskich prowincji

Jak nazywa się najbardziej charakterystyczne danie kuchni syczuańskiej? Jakie miejsca koniecznie trzeba odwiedzić podczas podróży do Pekinu? Które jezioro szczególnie ukochali sobie chińscy poeci? Jeżeli chcesz poznać odpowiedzi na te i na wiele innych pytań weź udział w grze terenowej.

Obowiązują zapisy - w grupach do 5 osób lub indywidualnie.

Zapisy przyjmowane są do 22 września pod adresem instytut.konfucjusza@uj.edu.pl.

Miejsce: Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie”, ul. Oleandry 2A.

 

26 września (wtorek) godz. 14:30.

 

Wyjazdy do Chin - slajdowisko

W ramach slajdowiska Zuzia Szilke oraz Karolina Krupa opowiedzą o swoich podróżach, które odbyły się w lecie 2023 roku w ramach dwóch szkół letnich, współorganizowanych przez Instytut Konfucjusza w Krakowie, a także podzielą się licznymi zdjęciami oraz anegdotkami. Podczas spotkania uczestnicy będą mogli również zapoznać się z możliwościami wyjazdów do Chin, dostępnymi dla kursantów Instytutu oraz poznać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Piękne widoki oraz podróżnicze inspiracje gwarantowane

Miejsce: Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie”, ul. Oleandry 2A, sala 1.03.

 

26 września (wtorek) godz. 15:30.

 

Yuebing – ciasteczka księżycowe – wykład

Z okazji nadchodzącego Święta Środka Jesieni dr Magdalena Grela-Chen przygotowała prelekcję poświęconą ciastkom księżycowym (yuebing). W jej trakcie wykładu uczestnicy będą mieli okazję przyjrzeć się różnorodności ciastek i sposobom przygotowania. Dr Grela odpowie na pytanie, czy wszystkie ciastka są słodkie oraz do czego potrzebne są solone kacze jaja. Zastanowimy się również nad tym, czy wręczenie ciastek w prezencie może budzić kontrowersje.

Miejsce: Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie”, ul. Oleandry 2A, sala 1.03.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny!

Więcej informacji na stronie Facebook Ośrodka „Instytut Konfucjusza w Krakowie”.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Instytut Konfucjusza w Krakowie
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Teatr dla dzieci, koncert, DJ i joga – tak wygląda sierpień w Galerii Północnej Biuro prasowe
2024-07-31 | 13:00

Teatr dla dzieci, koncert, DJ i joga – tak wygląda sierpień w Galerii Północnej

Spektakle dla dzieci, koncert i joga w ogrodach na dachu oraz sety DJ-a. Sierpień w Galerii Północnej zapowiada się kulturalnie i aktywnie. W Galerii Północnej trwa lato
Styl życia Pokolenie pracoholików ma się dobrze. Co drugi Polak pracuje po godzinach
2024-07-31 | 11:40

Pokolenie pracoholików ma się dobrze. Co drugi Polak pracuje po godzinach

Praca po godzinach i brak odpowiedniego odpoczynku to norma w Polsce. Według raportu enel-med „Łączy nas zdrowie” aż 56 proc. Polaków pracuje wieczorami lub
Styl życia Wakacyjna akcja konkursowa - Pyszne Obrazy OLE!
2024-07-31 | 09:00

Wakacyjna akcja konkursowa - Pyszne Obrazy OLE!

Lato to czas kulinarnych podróży i kreatywnych odkryć. Zapraszamy wszystkich wielbicieli smaku do wzięcia udziały w konkursie na stworzenie własnego, pysznego obrazu z produktami OLE!

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Handel

Z programów lojalnościowych w sklepach korzysta 85 proc. Polaków. Ważne są dla nich promocje, personalizowane oferty i zbieranie punktów na nagrody

Przy wyborze sklepu stacjonarnego Polacy zwracają uwagę na dogodną lokalizację, duży wybór produktów i atrakcyjne ceny. Istotne są dla nich również programy lojalnościowe, z których korzysta już 85 proc. konsumentów, a 40 proc. decyduje się na zakupy właśnie ze względu na oferowane w nim rabaty – wynika z badania SW Research na zlecenie sieci Carrefour. Przyszłością rozwoju takich programów są spersonalizowane oferty, które pomagają klientom oszczędzać pieniądze na produktach kupowanych przez nich najczęściej. W taką stronę swoją platformę rozwija również Carrefour. Ostatnio sieć połączyła siły z programem Payback, przez co zasięg programu lojalnościowego zwiększył się do 10 mln klientów.

Handel

Co jedenasta osoba na świecie głoduje, a jednocześnie gwałtownie przybywa ludzi otyłych. Dużym problemem jest marnowanie żywności

W 2023 roku głodowało 733 mln ludzi, a ponad 2,3 mld zmagało się z umiarkowanym bądź poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, czasami nie jedząc przez cały dzień lub dłużej. Z powodu ostrego niedożywienia każdego roku umiera około miliona dzieci – pokazuje nowy raport „Stan bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia na świecie”, opracowany przez pięć wyspecjalizowanych agend ONZ. Z publikacji wynika, że w walce z głodem i niedożywieniem świat cofnął się o kilkanaście lat, do poziomu notowanego w latach 2008–2009. – System żywnościowy potrzebuje głębokich, strukturalnych zmian, ponieważ w tej chwili jest zorientowany na maksymalizację zysków, a nie wyżywienie ludzi – wskazują eksperci.

Media

Rafał Zawierucha: Trzeba być do zawodu aktora w jakimś stopniu powołanym. Nie można jednak mówić ludziom, jak mają żyć, na kogo głosować i co jeść

Zdaniem Rafała Zawieruchy, żeby zostać aktorem, trzeba poczuć w sobie powołanie do wykonywania tego zawodu, mieć talent i charyzmę, ale też być świadomym tego, że niesie on ze sobą wiele trudności i niełatwych decyzji. Na dobrą rolę i na sukces trzeba ciężko zapracować, ale sława jest ulotna, konkurencja duża i szybko można zostać zapomnianym. Artysta sądzi też, że nawet zdobywając dużą popularność i będąc na szczycie, nie wolno się wywyższać, uważać się za wyrocznię i dyktować innym, co mają robić i jak żyć.