Komunikaty PR

19 września: Dzień dzikiej fauny, flory i naturalnych siedlisk

2023-09-19  |  08:27
Biuro prasowe

Zgodnie z szacunkami, w Polsce żyje około 200 rysi i 100-150 niedźwiedzi brunatnych. O ile nad Wisłą populacja większych z tych zwierząt w ostatnich latach rośnie, to według danych WWF w przeciągu ostatnich pięćdziesięciu lat ogólna liczba dzikich zwierząt na świecie zmniejszyła się aż o 68%. Powodem ich masowego wymierania jest przede wszystkim działalność człowieka – wylesianie i niszczenie siedlisk, przełowienie, kłusownictwo oraz skutki globalnego ocieplenia.

Różnorodność to równowaga

Troska o dziką faunę, florę i naturalne siedliska stanowi kluczowy element do zachowania różnorodności biologicznej naszej planety. Często nie zdajemy sobie sprawy, że zdrowe ekosystemy zapewniają nam wiele podstawowych rzeczy, których istnienie bierzemy za pewnik. Bioróżnorodność to nie tylko różnorodność biologiczna, ale między innymi czyste powietrze i woda, dobrej jakości gleba i zapylanie upraw, a także wsparcie w walce ze zmianami klimatu. Te wszystkie elementy wpływają na możliwość rozwoju oraz przetrwania fauny i flory występującej na danym terenie.

Dla zachowania równowagi środowiska, musimy chronić naturalne siedliska, by utrzymać przy użyciu zagrożone gatunki. Zniknięcie nawet jednego z nich może mieć daleko idące konsekwencje dla całego łańcucha pokarmowego. Na przykład, jeśli zabrakłoby pszczół, to nie byłoby też 1/3 żywności, która powstaje dzięki zapylaniu roślin właśnie przez te owady. Głównie są to warzywa, owoce i kwiaty łąkowe, które stanowią ważny element pożywienia zwierząt i ludzi. Ocalenie skarbów dzikiej przyrody leży w interesie całego społeczeństwa. Zmieniając drobne nawyki i przyzwyczajenia jesteśmy w stanie uczynić lepszym nie tylko otaczający nas świat, ale też zadbać o przyszłość naszej planety.

Poszanowanie przyrody

Piesze wędrówki, wycieczki rowerowe czy górskie wspinaczki – natura daje nam niezliczone możliwości odpoczynku od dnia codziennego. Pamiętajmy jednak, by spędzając czas na jej łonie stosować się do kilku reguł. Nie powinniśmy jej zaśmiecać, palić ognisk w miejscach do tego nieprzeznaczonych, a także straszyć zwierząt. 

Podczas leśnej wędrówki powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, by zachowywać się spokojnie i nie hałasować. Łamiąc te podstawowe zasady narażamy bowiem zwierzęta na stres, który może spowodować zmiany w ich postępowaniu. Dodatkowo, naturalną reakcją dzikiej zwierzyny na obecność człowieka jest ucieczka, przez co może ono nawet opuścić swoje dotychczasowe siedlisko.

Nie zapominajmy też o tym, by nie zostawiać po sobie przykrych pamiątek w postaci śmieci. Takie działanie negatywnie wpływa na krajobraz, ale stanowi też poważne zagrożenie dla zwierząt i całego ekosystemu. Pułapką stają się słoiki oraz puszki po napojach i żywności. Wiele osobników nie zdążyło jeszcze wykształcić odpowiedniej reakcji na kontakt z takimi materiałami, dlatego myli je z jedzeniem czy elementem budulcowym gniazda. 

– Pozostawione przez ludzi w lesie śmieci, np. butelki, mogą być śmiertelną pułapką dla małych zwierząt. Wabi je zapach rozkładających się resztek napojów, a gdy wpadną w taką pułapkę to ciężko im wspiąć się po pochyłej i wilgotnej ściance, by się wydostać. Giną w nich gryzonie, jaszczurki i liczne owady – zauważa Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock

Świętuj codziennie

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym możemy dbać o środowisko naturalne, a większość z nich możemy wdrożyć w naszych własnych domach. Zamiana długiej kąpieli na prysznic pozwoli nam zaoszczędzić cenny zasób jakim jest woda. Ważną kwestię stanowią także odpady – starajmy się ograniczać ich powstawanie. Często nie zdajemy sobie sprawy, że mnóstwo rzeczy można ponownie wykorzystać w naszym gospodarstwie. Pomaga w tym upcycling, a ciekawych pomysłów z pewnością dostarczy nam internet. Te odpady, które wytwarzamy, powinniśmy również starannie sortować. Ułatwi to odzyskanie z nich surowców wtórnych w procesie recyclingu. Takie działania wpłyną na zachowanie równowagi pomiędzy rozwojem naszej cywilizacji a naturą!

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia BRAK ZDJĘCIA
2023-09-29 | 11:00

Polacy najchętniej piją latte i kupują mielony mix arabiki z robustą

W Światowy Dzień Kawy Bolt postanowił sprawdzić jakie zwyczaje w konsumpcji kawy mają użytkownicy platform Bolt Food oraz Bolt Market. Okazuje się, że najpopularniejszym typem zamawianej gotowej kawy jest latte, a jeśli chodzi o
Styl życia Te przedmioty wybierają najczęściej.
2023-09-29 | 01:00

Te przedmioty wybierają najczęściej.

8 września odbyła się matura poprawkowa dla uczniów, którzy nie zdali egzaminu. Jak wyglądają tegoroczne statystyki dotyczące zdawalności? Jakie kierunki studiów są
Styl życia 5 pomysłów na jesienną randkę w domu
2023-09-29 | 01:00

5 pomysłów na jesienną randkę w domu

Nic nie zbliża bardziej niż wspólna aktywność. Jesienią, gdy dni stają się coraz krótsze, znacznie chętniej spędzamy wolny czas w domu, rozgrzewając się przy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Anita Sokołowska: W tym sezonie teatralnym podejmę się reżyserii. To dla mnie coś zupełnie nowego

Aktorka docenia to, że tegoroczne wakacje przyniosły jej tak wyczekiwane chwile odpoczynku i wytchnienia. Wreszcie miała czas na spotkania ze znajomymi i na regularną aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Zdecydowała się również rozpocząć przygodę z windsurfingiem. W nowy sezon teatralny wkracza z nową energią, a jesień w tym roku dla aktorki zapowiada się szczególnie pracowicie. Anitę Sokołowską nie tylko będzie można zobaczyć na deskach teatru, ale też będzie miała okazję zaprezentować widzom swoje umiejętności reżyserskie.

Sport

Sport i e-sport przyciągają różne typy osobowości. Tradycyjni sportowcy są bardziej ekstrawertyczni i sumienni niż e-sportowcy

Polscy naukowcy dowiedli, że osoby reprezentujące różne formy rywalizacji – sport lub e-sport – mają odmienne cechy osobowości. Okazało się, że w tradycyjny sport angażują się osoby, które są bardziej sumienne i ekstrawertywne. Nie wiadomo jednak, skąd wynika takie zróżnicowanie.

Konsument

Dietetycy zalecają włączenie margaryny do codziennego menu jako element profilaktyki zdrowotnej. Zastąpienie nią masła może znacząco obniżyć spożycie tłuszczów nasyconych

Tłuszcze są niezbędnym składnikiem odżywczym, bo dostarczają potrzebnej energii i pomagają wchłaniać witaminy A, D i E. W diecie ważna jest jednak nie tyle sama ilość, co jakość spożywanego tłuszczu. Zastąpienie nasyconych kwasów tłuszczowych wielo- i jednonienasyconymi znacząco zmniejsza więc ryzyko zaburzeń lipidowych czy rozwoju miażdżycy, prowadzących do problemów z sercem. Dlatego dietetycy zachęcają, by stosować margaryny, które pozwalają ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych nawet o połowę.