22 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości PBSz

Przewlekła białaczka szpikowa (PBSz) jest nowotworem powstającym i rozwijającym się w szpiku kostnym. Jest to choroba stosunkowo rzadka, każdego roku 1 – 2 osoby na 100 tys. mieszkańców dowiadują się o diagnozie.[1] Pierwszym objawem PBSz jest zwiększona liczbę białych krwinek w badaniu morfologii krwi obwodowej. Badanie morfologii pozwala wykryć nieprawidłowości we krwi i szpiku zanim pojawią się pierwsze poważne objawy choroby – przekonują eksperci w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Odpowiedź masz we krwi!”.
Przewlekła białaczka szpikowa (ang. CML – Chronic Myeloid Leukaemia) to nowotwór mieloproliferacyjny, którego istotą jest nadmierny i niekontrolowany rozrost wielopotencjalnej komórki macierzystej szpiku kostnego[2]. Nowotwór rozwija się powoli. Objawy przewlekłej białaczki szpikowej takie jak zmęczenie, uczucie pełności w jamie brzusznej, utrata masy ciała, krwawienia, powtarzające się stany podgorączkowe, utrata apetytu, nawracające zakażenia są dość ogólne i niejednoznaczne. [3] Dlatego szybka diagnostyka, tak kluczowa dla powodzenia terapii, jest utrudniona. Podstawowym badaniem pozwalającym wykryć podwyższoną liczbę białych krwinek oraz obecność niedojrzałych form komórek, które powinny być wyłącznie w szpiku jest morfologia krwi obwodowej.
– Wczesna diagnostyka chorób krwi i szpiku jest najważniejsza i determinuje to wszystko, co będzie się działo z chorym. Rola lekarza rodzinnego jest niezwykle istotna, o ile pacjent zwróci się do niego z prośbą o pomoc. Morfologia krwi obwodowej jest badaniem podstawowym, tanim i łatwo dostępnym, które warto wykonywać często. Jeżeli kontakt pacjenta z lekarzem jest niewielki lub osoba rzadko zgłasza się do lekarza, to nie znaczy, że nie należy wykonywać badań – mówi dr Michał Sutkowski, Prezes Warszawskiego Oddziału Kolegium Lekarzy Rodzinnych.
Kolejnym etapem diagnostyki w kierunku przewlekłej białaczki szpikowej jest badanie cytologiczne, cytogenetyczne szpiku kostnego oraz badanie molekularne . U 20% pacjentów choroba wykrywana jest przypadkowo, przy okazji rutynowych badań lub badań wykonywanych z powodu podejrzenia innej choroby. W przypadku PBSz uszkodzenie polega na „oderwaniu” i nieprawidłowym połączeniu fragmentów dwóch chromosomów i braku naprawy tego uszkodzenia. Przewlekła białaczka szpikowa powstaje w sposób przypadkowy, nie jest dziedziczona od rodziców, ani nie jest przekazywana dzieciom. Nie można na nią zachorować przez spożywanie lub nie określonych pokarmów lub prowadzenie takiego czy innego trybu życia[4]. Dziś sama diagnoza nie oznacza też wyroku, a wielu pacjentów otrzymuje szansę na wyleczenie.
– PBSz jest doskonałym przykładem na to, jak postęp w medycynie bezpośrednio wpływa na życie pacjentów. To choroba, w której średnie przeżycie jeszcze do niedawna wynosiło 4-5 lat. Dziś chorzy żyją tak samo długo jak ich rówieśnicy bez białaczki. Chorobę śmiertelną uczyniliśmy więc najpierw przewlekłą, a następnie nawet możliwą do wyleczenia. Mówiąc obrazowo – przewlekła białaczka szpikowa stała się chorobą przewlekłą jak cukrzyca. Następnie poszliśmy o krok dalej, bo cukrzycy nie da się wyleczyć, a w PBSz możemy doprowadzić do momentu, w którym jesteśmy w stanie odstawić leczenie – mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Sacha, Kierownik Katedry i Kliniki Hematologii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.
We wrześniu – Miesiącu Świadomości Nowotworów Krwi i Szpiku – eksperci z dziedziny hematologii i organizacje wspierające pacjentów zmagających się z chorobami hematologicznymi, przekonują, że morfologia krwi obwodowej to bardzo proste badanie, które może uratować życie. W ramach kampanii „Odpowiedź masz we krwi” powstała właśnie platforma wiedzy – www.omwk.pl. Można na niej znaleźć szczegółowe informacje na temat objawów chorób hematologicznych, istoty wczesnej diagnostyki w powodzeniu terapii oraz badania morfologii krwi. Na portalu znajdziemy materiały edukacyjne dla dzieci oraz dorosłych oraz zapoznamy się z animacją, która wyjaśni tajniki świata krwi i naszego organizmu.
[1] Głogowska K., Przewlekła białaczka szpikowa – FAQ https://hematoonkologia.pl/info-o-chorobach/przewlekla-bialaczka-szpikowa [Dostęp: 15.09.2021]
[2] Żołnierowicz J., Kawiak J., Hoser G., Pathogenesis of chronic myeloid leukemia — from gene to targeted therapy, Warsaw 2010, s. 196
[3] American Cancer Society. Leukemia – chronic myeloid (myelogenous). [Dostęp 15.09.2021]
http://www.cancer.org/acs/groups/cid/documents/webcontent/003112-pdf.pdf
[4] Głogowska K., Przewlekła białaczka szpikowa – FAQ, https://hematoonkologia.pl/info-o-chorobach/przewlekla-bialaczka-szpikowa-faq [Dostęp 15.09.2021]

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?

Wzrost alergii wśród dzieci. Wczesne rozpoczęcie leczenia może zatrzymać jej dalszy rozwój, zapobiec ciężkim powikłaniom i astmie
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Maciej Pertkiewicz: Darek „Stolarz” szukał swojej drogi zawodowej i znalazł ją w Polsacie. Jest on dla programu bardzo cenną postacią
Architekt zaznacza, że praca przy realizacji programu „Nasz nowy dom” to dla niego nie tylko ciekawe doświadczenie zawodowe, ale także możliwość spotkania na swojej drodze różnych fachowców. Jedną z takich niezwykle zdolnych i kreatywnych osób jest niewątpliwie Darek „Stolarz”, który niedawno dołączył do popularnego formatu Polsatu. Maciej Pertkiewicz już dostrzega plusy tej współpracy i wierzy, że przed nimi jeszcze wiele nietuzinkowych projektów.
Handel
Polski e-commerce rośnie w siłę. Konsumentów przyciągają przede wszystkim promocje

Rynek e-commerce w Polsce jest już wart ok. 152 mld zł. Rośnie zarówno częstotliwość zakupów, jak i średnia wartość koszyka – wynika z raportu Strategy&. Polacy doceniają wygodę zakupów przez internet, szybką dostawę i łatwy zwrot. Coraz częściej zwracają też uwagę na cenę i chętnie korzystają z promocji. To właśnie ten trend wykorzystuje Amazon.pl, organizując co roku festiwal z okazji Prime Day. W tym roku zaplanowano go po raz pierwszy aż na cztery dni: 8–11 lipca, a nie dwa jak w poprzednich latach.
Problemy społeczne
Do 2029 roku rynek pracy skurczy się o milion pracowników. Przedsiębiorcy wskazują, jak zaktywizować cztery wykluczone dotąd zawodowo grupy [DEPESZA]

W latach 2020–2029 zmiana struktury społecznej doprowadzi do skurczenia się rynku pracy aż o milion pracowników. Trend ten wymusi na pracodawcach konieczność podejmowania konkretnych działań zmierzających do aktywizacji pomijanych dotąd grup społecznych. – Inkluzywność to nie tylko kwestia etyczna, to strategiczna odpowiedź na kryzys demograficzny i niedobór siły roboczej – wskazuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.