25 października Dniem Kundelka
Dzień Kundelka przypada 25 października. To dla opiekunów psów kolejna okazja, by podziękować swoim pupilom za radość, którą wnoszą do ich życia. Celebrując święto wszystkich psów wielorasowych pamiętajmy także o tych zwierzętach, które wciąż czekają na kochające domy. Odpowiedzialna adopcja, wsparcie schronisk, wolontariat – warto pomyśleć w tym dniu o odwdzięczeniu się zwierzętom za ogrom miłości, którą od nich otrzymujemy.
Wielorasowość, czyli miłość i oddanie pod wieloma postaciami
Kundelki spotykamy na swojej drodze niemalże codziennie. Ta najliczniejsza grupa psów, w którą wpisują się psy nienależące do jednej rasy, a będące mieszanką kilku ras, wnosi do naszego życia ogrom dobra, radości i miłości. Widzimy je na podwórkach, w domach, w parkach podczas codziennych spacerów, lecz – niestety – również na ulicach i w schroniskach. Jak wynika z badania The State of Pet Homelessness Project, przeprowadzonego przez globalną koalicję ekspertów ds. dobrostanu zwierząt we współpracy z firmą Mars, w Polsce znajduje się ok. 950 tysięcy bezdomnych psów i kotów – to 8% wszystkich zwierząt domowych w naszym kraju. W tym jest 92 i pół tysiąca psów, które przebywają w schroniskach, czekając na kochający dom i 75 tysięcy psów, które żyją na ulicach naszego kraju[1].
– Zwierzęta domowe wnoszą wiele radości do naszego życia, dlatego chcemy zapewnić wszystkim im opiekę, jakiej potrzebują. Nasze globalne badania przeprowadzone w 20 krajach pokazały, że na każde dwa psy lub koty, które są częścią rodziny lub społeczności w badanych krajach, przypada kolejny, który nie ma, niestety, tyle szczęścia. W schroniskach na terenie całej Polski znajduje się ogromna liczba psów, która wciąż czeka na adopcję. Wśród nich dużą grupę stanowią obchodzące 25 października swoje święto psy wielorasowe. Odpowiedzialna adopcja kundelka to nie tylko doskonała okazja na znalezienie wiernego przyjaciela na lata, ale także przejaw miłości i odpowiedzialności. To danie szansy czworonogom, które często przeszły trudną drogę, na kochający dom a jednocześnie zysk dla opiekuna, bo jak potwierdzają badania naukowe, zwierzęta mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne – mówi Marzena Ignaczak, External Affairs Pet Nutrition Poland.
Kundelek na medal przecież jest
Skoro 25 października jest tak wyjątkowym dniem dla wszystkich psów wielorasowych, powinniśmy go należycie uczcić. Co więc możemy ofiarować naszemu kundelkowi? Tak naprawdę… wszystko to, co powinniśmy robić na co dzień. Nie ma lepszego wyrazu miłości do naszego psa niż odpowiednie zaspokojenie jego wymagań behawioralnych, tych związanych z zapewnieniem mu odpowiedniej ilości i typu aktywności fizycznej, właściwego żywienia, odpoczynku i poczucia bezpieczeństwa. Odpowiedzialne podejście do opieki nad zwierzęcym przyjacielem w połączeniu z zapewnieniem mu bezpiecznego środowiska i poświęceniem czasu na wspólne zabawy poskutkuje zbudowaniem z nim niezwykle trwałej i wyjątkowej więzi, która przetrwa lata i obu stronom przyniesie ogrom szczęścia. Liczne badania wykazują, że silna, pozytywna i zdrowa relacja z czworonogiem ma wymierne korzyści dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Badania naukowe przeprowadzone m.in. przez ekspertów z Instytutu Nauki o Zwierzętach WALTHAM[2] potwierdzają, że właściciele psów są mniej narażeni na choroby układu krążenia, szybciej wracają do zdrowia po przebytych zabiegach i operacjach, a także lepiej radzą sobie ze stresem i wykazują wyższą pewność siebie. Czego potrzebują nasi ulubieńcy do szczęścia w dniu ich święta? Kluczem do sukcesu jest troskliwy opiekun, który zna i zaspokaja potrzeby behawioralne swojego czworonożnego przyjaciela każdego dnia. A przy okazji jego święta znajdzie dodatkowy czas na zabawę, spacer, aby wzmocnić pozytywną relacje z czworonożnym przyjacielem.
Znajdź swojego kundelka
Święto wszystkich psów wielorasowych to również dobra okazja, by pomyśleć o tych kundelkach, które wciąż czekają na kochający dom. Jeśli jesteśmy w grupie osób rozważających adopcję czworonoga, pamiętajmy o odpowiedzialnym podejściu do sprawy. Włączenie do swojej rodziny psiego towarzysza to początek pięknej przyjaźni, lecz także ogromna odpowiedzialność za los innej istoty. Chcąc odpowiednio przygotować się do procesu adopcji, warto porozmawiać z pracownikami i wolontariuszami pobliskiego schroniska, którzy pomogą nam we właściwy sposób spełnić marzenie czworonoga o kochającym domu. Jeśli jednak nie możemy przyjąć psa pod swój dach, wciąż możemy pomóc. Schroniska chętnie korzystają z pomocy wolontariuszy, którzy poświęcą swój czas ich pensjonariuszom – pójdą z psem na spacer czy pobawią się z nim. Ponadto organizują dni otwarte, w trakcie których dowiemy się o sposobach pomocy, której możemy udzielić, na przykład poprzez przekazanie karmy czy akcesoriów, które pomogą zapewnić czworonogom komfortowe warunki. I choć każdy dzień by to zrobić jest tak dobry jak każdy inny, to 25 października – Dzień Kundelka – jest idealny, by pomyśleć o wsparciu piesków wielorasowych w dniu ich święta.
[1] https://cms.stateofpethomelessness.com/s3media/2024-01/SoPH-Poland.pdf?VersionId=cG.R9DSm1uogH_YA2ke8frLtJdyKhDh1
[2] https://www.waltham.com/science/human-animal-interaction

Bezpieczne święta i sylwester z pupilem

„Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!

Gwiazdka z nieba dla bezdomnych zwierząt – Psi Targ vol. 8 w Galerii Turzyn
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Jadwiga Jankowska-Cieślak

Jadwiga Jankowska-Cieślak: Zwykle Złota Palma otwiera ścieżkę do kariery, a mi zamknęła. W Polsce trwał wtedy stan wojenny i musiałam szybko wracać do kraju
Gwiazdy

Wiktor Dyduła: W domu rodzinnym zawsze podtrzymywaliśmy tradycję śmigusa-dyngusa. Teraz widzę, że w miastach już zanika ten zwyczaj
Zdaniem wokalisty śmigus-dyngus może dostarczyć sporo radości, ale też być powodem kłótni, chociażby w momencie, kiedy nie wszyscy godzą się na taką zabawę. Nie ukrywa też, że w dzieciństwie najbardziej czekał właśnie na lany poniedziałek i bitwę na wiadra. Zauważa jednak, że z roku na rok ta tradycja powoli zanika, a za oblanie wodą osób, które sobie tego nie życzą, można nawet dostać mandat.
Handel
Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.
Infrastruktura
Mazowsze ze specjalną ofertą na Wielkanoc i majówkę. Rośnie zainteresowanie podróżami po regionie

Okres wielkanocny i majówkowy, które w tym roku wypadają bardzo blisko siebie, to czas wzmożonego ruchu turystycznego na Mazowszu. Region, który w ubiegłym roku odwiedziła rekordowa liczba turystów, przyciąga m.in. bogactwem kulturowym, różnorodną ofertą atrakcji i nadwiślańskimi krajobrazami. W okresie Wielkiej Nocy w wielu miejscach odbywają się wydarzenia, które mają przybliżyć świąteczne tradycje pielęgnowane od pokoleń.