Komunikaty PR

3 na 4 Polaków nie odpuszcza świątecznych porządków. Poświęcamy na nie nawet kil

2023-12-19  |  10:00
Kontakt
ZOOM BSC
ZOOM BSC

Angorska 25/2
02-920 Warszawa
luiza.roslon|zoom-bsc.pl| |luiza.roslon|zoom-bsc.pl
500 140 254
zoom-bsc.pl

Świąteczne porządki w polskich domach trwają w najlepsze. Jak wynika z badania „Narodowe sprzątanie Polaków” Grupa INCO, właściciela najpopularniejszego płynu do mycia naczyń Ludwik, robi je aż 77 proc. Polaków, a co czwarty poświęca na to nawet kilka dni. I to pomimo że ponad połowa z nas nie lubi tego obowiązku. 47 proc. Polaków zabiera się za sprzątanie w tygodniu świątecznym, a 28 proc. zaczęła już na początku grudnia. Większość z nas sprząta samodzielnie, ale spora grupa 10 proc. Polaków na co dzień lub okazjonalnie korzysta z usług firm sprzątających. W co czwartej rodzinie w szykowanie mieszkań do świąt zaangażowani są najmłodsi.

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu z nas czas odpoczynku i moment, w którym możemy wreszcie nacieszyć się spotkaniami i czasem spędzonym z rodziną i przyjaciółmi. To wyjątkowy okres, na który mnóstwo osób czeka cały rok. Jednak by faktycznie taki był, wymaga wielu przygotowań. Jednym z nich jest zadbanie o otoczenie, w którym święta spędzamy. Podstawą świątecznej atmosfery cały czas pozostaje czysty i uporządkowany dom, bo dopiero w takich warunkach choinka i inne elementy bożonarodzeniowego wystroju tworzą wspaniały klimat. Z przeprowadzonego przez nas badania wynika, że przedświąteczne porządki lubi robić 35 proc. osób. Ale nawet ci, którzy nie przepadają za takim sposobem spędzania czasu, nie odpuszczają sobie przed świętami. Co trzeci Polak sprząta nie dla przyjemności, ale z obowiązku, co pokazuje, że przywiązanie do tradycji jest dla nas ważniejsze niż wygoda – mówi Agnieszka Augustyniak, dyrektor marketingu i rozwoju produktowego Grupa INCO, polskiego producenta płynu do mycia naczyń Ludwik.

Narodowe sprzątanie w większości polskich domów

Swój dom lub mieszkanie przed świętami Bożego Narodzenia sprząta aż 77 proc. Polaków. Co czwarty (28 proc.) poświęca na to dużo czasu i zaczyna już od początku grudnia. Jednak największa grupa osób (47 proc.) nie robi aż tak gruntownych porządków i startuje z nimi na tydzień przed świętami. Zupełnie na ostatnią chwilę, bo w Wigilię, sprząta 2 proc. Polaków. 16 proc. osób w ogóle nie zabiera się za ten obowiązek.

W ferworze różnych przygotowań do świąt okazuje się, że Polacy wygospodarowują sporo czasu na umycie okien, odkurzenie podłóg czy wytarcie kurzu. Posprzątanie całego domu lub mieszkania najczęściej zajmuje nam kilka godzin, co zadeklarowała ponad połowa Polaków (57 proc.). Jednak niemal jedna czwarta poświęca na tę czynność aż kilka dni (23 proc.). Co dziesiąty domownik potrzebuje tylko około godziny, aby przygotować do świąt swoje cztery kąty.

Sprzątamy całą rodziną lub korzystamy z pomocy profesjonalistów

Jak wynika z badania Grupa INCO „Narodowe sprzątanie Polaków” sprzątanie nie jest domeną tylko dorosłych domowników. W przedświątecznym porządkowaniu domu rodzicom często pomagają dzieci – tak odpowiedziało 24 proc. respondentów.

W większości domów i mieszkań porządki są realizowane we własnym zakresie (89 proc.), ale w Polsce coraz większą popularnością cieszą się firmy sprzątające lub pomoce domowe. Co dziesiąty Polak korzysta ze wsparcia takich osób (10 proc.), najczęściej właśnie przy okazji gruntownych porządków przedświątecznych.

Obowiązek ponad przyjemność, czyli większość Polaków nie lubi sprzątać

Ponad połowa Polaków nie lubi świątecznych porządków (57 proc.). Wśród nich jedna piąta w ogóle nie cierpi sprzątania, a 37 proc. choć nie lubi, to i tak to robi, bo uważa, że trzeba dbać o swój dom. Co trzecia osoba ma odmienne – bardziej pozytywne zdanie. 11 proc. respondentów uważa porządkowanie mieszkania lub domu za przyjemny sposób na spędzanie czasu. Co ciekawe, najczęściej przyznają to najmłodsi. Wśród osób w wieku 18-24 lata taką odpowiedź zadeklarowało 19 proc. badanych. W pozostałych grupach wiekowych tak wskazało ok. 10 proc. zapytanych osób. Co czwarty respondent sprząta, bo później może cieszyć się ładnym otoczeniem. W tej grupie istotnie więcej jest kobiet (27 proc.) niż mężczyzn (20 proc.).

Do sprzątania Polacy używają różnego rodzaju środków czystości. Najczęściej są to płyny do mycia szyb i szklanych powierzchni, na które wskazało 58 proc. z zapytanych przez nas osób, środki do czyszczenia określonych powierzchni, np. łazienki czy kuchni (53 proc.), płyny do mycia podłóg (49 proc.) oraz płyny do mycia naczyń (41 proc.). 12 proc. badanych samodzielnie przygotowuje specyfiki do sprzątania, m.in. z sody czy octu.

W każdej z tych ról doskonale odnajduje się nasz kultowy płyn do mycia Ludwik, który w przyszłym roku będzie już 60-latkiem. Co ciekawe i nas bardzo cieszy, w wielu polskich domach pełni on masę różnych funkcji, sprawdzając się nie tylko przy zmywaniu naczyń. Coraz chętniej Polacy wybierają jego ekologiczną wersję, która jest przyjazna dla środowiska spełniając wysokie wymagania zdrowotne i środowiskowe, i jednocześnie skuteczna – mówi Agnieszka Augustyniak z Grupa INCO.

***

Metodologia badania:

Badanie „Narodowe sprzątanie Polaków” zostało zlecone przez Grupa INCO i przeprowadzone na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1067 osób. Kwoty zostały dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Badanie przeprowadzono od 8 do 11 grudnia 2023. Metoda: CAWI.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: ZOOM BSC
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli Biuro prasowe
2025-02-04 | 15:00

Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli

Pod lupę bierzemy łóżka kontynentalne, które najczęściej zamawiają ludzie w naszym regionie, a także w całym kraju. Przyglądamy się im z uwagą. Wymieniamy
Dom Proste przyjemności na zimowe wieczory
2024-12-30 | 15:40

Proste przyjemności na zimowe wieczory

Zima to idealna pora na spędzanie długich wieczorów w domu w „przytulny” sposób. Wygodne ubranie, pyszny rozgrzewający napój, nieskomplikowana rozrywka - to
Dom Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
2024-12-27 | 01:00

Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie

Zbliża się Sylwester – czas zabawy, podróży i odpoczynku. Jednak podczas naszej nieobecności dom i posesja mogą stać się łatwym celem dla złodziei. Jak skutecznie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B

Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.

Problemy społeczne

Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji

Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.

Farmacja

Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi

Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.