Komunikaty PR

4 kreatywne pomysły na organizację czasu z bliskimi w domu

2020-03-18  |  10:55
Biuro prasowe

Zaplanowanie czasu wolnego dzieciom we własnych czterech ścianach stanowi nie lada wyzwanie np. w trakcie choroby i przymusowego siedzenia w domu bez kontaktu z rówieśnikami. Jak zorganizować ten czas tak aby maluchy nie spędzały go wyłącznie przed ekranami komputerów, tabletów i smartfonów?

Z jednej strony praktycznie wszyscy zgadzają się z tezą, że dzieci spędzają za dużo czasu na urządzeniach mobilnych i na oglądaniu telewizji, z drugiej zaś – ciężko czasem znaleźć właściwą alternatywę, gdy pracujemy lub jesteśmy zajęci, a nasze pociechy nie potrafią same znaleźć sobie żadnego zajęcia. Jak można kreatywnie spędzać popołudnia i weekendy w domu?

Po pierwsze, wykorzystaj wiedzę o zainteresowaniach dzieci w inny sposób

Rodzic, zapytany o pasję dziecka odpowiada na przykład: „Syn lubi grać w piłkę nożną”. „Córka kocha zwierzęta”. W związku z tym jedna latorośl uwielbia biegać po podwórku z piłką, a druga bawić się psem i zabierać go na spacer. Co zatem jednak, gdy maluchy muszą mocno ograniczyć wychodzenie z domu? Po pierwsze, warto odpowiedzieć sobie na pytanie co jeszcze wiemy o zainteresowaniach dzieci. Jeśli syn jest fanem danego sportu, to czy potrafimy odpowiedzieć na pytania dotyczące tego, której drużynie kibicuje, jakiego piłkarza ceni najbardziej i za co, czy zna legendarnych sportowców z tej dyscypliny i potrafi wyjaśnić każdy niuans gry laikowi?

Propozycje zabaw: lekcja piłki nożnej (lub innej dyscypliny) albo wiedzy o zwierzętach w której dziecko jest nauczycielem, a inni domownicy klasą, a na koniec „nauczyciel” robi krótki sprawdzian. Zarówno do lekcji jak i klasówki oraz jej sprawdzenia dziecko musi się odpowiednio przygotować co może pochłonąć je bez reszty. Inna propozycja to przygotowanie z różnych dostępnych w domu materiałów zwierzaka lub postaci sportowca – do ich stworzenia można użyć włóczki, rolek papieru toaletowego, wydruków zdjęć z twarzą sportowca i wielu innych materiałów.

 

Po drugie, zamiast oglądać programy rozrywkowe… można zorganizować jeden w domu!

Wśród domowników są miłośnicy programów typu Mam talent, Masterchief Junior albo teleturnieju „Jaka to melodia?” Zamiast jedynie je oglądać – warto zorganizować podobną grę w domu. I wcale nie potrzeba do tego zbyt wielu rzeczy – książka kucharska i rozmaite składniki konieczne do wykonania konkretnej potrawy, playlista utworów na telefonie, które zna cała rodzina, głośnik Bluetooth np. Fresh n Rebel Bold S do słuchania melodii i piosenek w salonie, znalezione w sieci wersje akustyczne utworów, które uczestnicy zabawy będą musieli rozpoznać już po kilku nutach.

Propozycja zabawy: jeżeli chcemy zająć dzieciom więcej czasu możemy zaproponować, żeby to one przygotowały playlistę i były prowadzącymi zabawę. Zawsze wymaga to od nich dłuższych przygotowań do gry! Oczywiście pomysły na teleturnieje można mnożyć i przygotować np. konkurs filmowy czy bajkowy.

 

Po trzecie, zarażaj własną pasją

Ilu ludzi, tyle zainteresowań. Nauka rysowania, gra na gitarze, pisanie wierszy – niemal każdy z nas miał rozmaite pasje, które czekają, aż kiedyś znajdziemy na nie chwilę czasu. Kiedy zatem do nich nie wrócić jak nie w sytuacji dłuższego siedzenia z pociechami w domu? Dzieci biorą z nas przykład, więc gdy widzą, że zamiast oglądania telewizji czy siedzenia przed komputerem zabieramy się do malowania obrazów farbami czy do gry na instrumentach również mogą zainteresować się tymi aktywnościami. Bo dlaczego nie?

Propozycje zabaw: wspólne malowanie, układanie puzzli 3D, turniej planszówek, ćwiczenia gimnastyczne czy majsterkowanie łączy całą rodzinę i daje często więcej satysfakcji niż cotygodniowe zabranie najmłodszych na lody do galerii handlowej.

 

Po czwarte, przydatne opcje w sytuacji gdy zmęczeni nie mamy siły na zabawę

Zmęczeni po pracy i zestresowani nie zawsze mamy siły i chęci na kreatywne zabawy, a dzieci dalej wymagają naszej uwagi. Nie chcąc im oddawać na długie godziny tabletu czy smartfona, możemy wymyślić kilka aktywności, które nie wymagają od nas zbyt wiele wysiłku, ale pozwalają na wspólną zabawę. Cała sztuka polega na tym, abyśmy mogli spokojnie… poleżeć w trakcie i być raczej bierną stroną zabawy, ale jednak niezbędną.

Propozycje gier: zabawa w mumię (pozwalamy się poowijać bandażami), w szpital (jesteśmy chorymi, złamaliśmy rękę lub nogę), w samolot (jesteśmy zmęczonymi pasażerami a dziecko stewardessą lub stewardem), w studio tatuażu (możemy owinąć rękę folią i to na niej pozwolić sobie malować różne wzorki) i wiele innych.

Konieczność dłuższego przebywania z dziećmi w domu może nam uświadomić jak wiele wiemy (lub nie wiemy) o własnych pociechach, na ile dobre są nasze relacje i jak wiele czasu im naprawdę poświęcamy. Możemy też odkryć zupełnie nowe pasje członków rodziny (ale też i własne!), a niektóre z powyższych propozycji sprawdzą się u nas na tyle dobrze, że staną się alternatywą na dłużej, a nie tylko awaryjnym rozwiązaniem.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia ZRÓWNOWAŻONE WYBORY KAŻDEGO DNIA, W DOMU I POZA NIM Biuro prasowe
2023-02-02 | 14:10

ZRÓWNOWAŻONE WYBORY KAŻDEGO DNIA, W DOMU I POZA NIM

Dbałość o planetę dla wielu osób staje się nawykiem i stałym elementem codzienności. Badania pokazują, że konsumenci coraz bardziej troszczą się o środowisko, obawiając się
Styl życia MOXO zaprasza – Fabryka Norblina z nowym wyjątkowym konceptem
2023-02-02 | 09:00

MOXO zaprasza – Fabryka Norblina z nowym wyjątkowym konceptem

Długo wyczekiwane otwarcie restauracji i klubu muzycznego MOXO za nami. Wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy powstało w niezwykłych wnętrzach zrewitalizowanej XIX-wiecznej Hali Odlewni Fabryki
Styl życia Waterdrop rozpoczyna współpracę z agencją Rocket Science w zakresie działań PR
2023-02-01 | 15:40

Waterdrop rozpoczyna współpracę z agencją Rocket Science w zakresie działań PR

Waterdrop to firma, która powstała w 2016 roku w Austrii. Marka dba o ekologię, nie wykorzystuje tworzyw sztucznych i konserwantów. W swojej ofercie posiada rozpuszczalne w

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Seriale

Joanna Jabłczyńska: Rozpoczynając przygodę z serialem „Na Wspólnej”, postawiłabym wszystkie pieniądze na to, że nie będzie on trwał dłużej niż pięć lat. Nikt się nie spodziewał takiej popularności tej produkcji

Aktorka przyznaje, że plan „Na Wspólnej” traktuje jak swój drugi dom. Nie tylko dlatego, że spędza tam dużo czasu, ale także ze względu na rodzinną atmosferę, jaka panuje wśród kolegów po fachu i członków ekipy. Rolę w tym serialu Joanna Jabłczyńska dostała w wieku 17 lat. Z perspektywy dwóch dekad odczuwa satysfakcję, bo ta produkcja nie tylko pozwoliła jej doskonalić warsztat aktorski u boku mistrzów w tej dziedzinie, ale również przyniosła jej dużą popularność, co przełożyło się na kolejne propozycje zawodowe.

Zdrowie

Zachęty finansowe mogą zwiększyć wyszczepialność. Naukowcy nie zaobserwowali negatywnych skutków takich praktyk

Ludzie, którzy otrzymają niewielką kwotę za przyjęcie szczepionki, chętniej korzystają z takiej ochrony przeciw zakażeniom  dowodzą naukowcy z Uniwersytetu w Lozannie. Wyniki dwóch eksperymentów przeprowadzonych w Szwecji i Stanach Zjednoczonych nie wykazały negatywnych skutków takiej polityki. Jak twierdzą autorzy badania, ich praca może ułatwić decydentom podejmowanie decyzji co do stosowania zachęt finansowych w programach szczepień.

Teatr

Katarzyna Glinka: Kończę pracę nad scenariuszem własnej sztuki i piszę książkę. To będzie bardzo ciekawy rok

Aktorka nie lubi zbyt długo siedzieć bezczynnie, bo – jak przekonuje – praca i nowe wyzwania zawodowe dodają jej życiowego wigoru. Jej grafik zawodowy na najbliższe miesiące wypełniony jest więc po brzegi. Wkrótce rozpoczyna próby do nowego spektaklu w Teatrze Capitol, poza tym kończy prace nad scenariuszem własnej sztuki i pisze książkę.