Komunikaty PR

5 sposobów na ustalenie postanowień noworocznych, by wytrwać w nich 365 dni

2023-01-06  |  01:00
Biuro prasowe

Nastanie Nowego Roku jest dla nas jak otwieranie nowego etapu, w którym chcemy żyć lepiej. Zmienia się karta kalendarza i razem z nią chcemy zmienić się też my. Jak wynika z badania Expat Insider, na pierwszym miejscu stawiamy przede wszystkim prowadzenie zdrowszego stylu życia i well-being. Z kolei jak pokazują analizy badaczy z Uniwersytetu w Sztokholmie, cele dotyczą również dobrego samopoczucia. Około 33% respondentów wybrało postanowienie, by zwiększyć swoją aktywność fizyczną, 20% skupiło się na utracie wagi, 13% postawiło zmienić nawyki żywieniowe, a 9% wybrało rozwój osobisty.

 

Okazuje się jednak, że wytrwać postanowieniach jest nam bardzo trudno – już do czasu Walentynek rezygnuje aż około 30% respondentów, na co wskazali naukowcy ze Sztokholmu, a według badań Expat Insider – nawet 80%. Dzieje się tak, ponieważ ustalając postanowienia noworoczne zapominamy, że nie tak łatwo jest wprowadzić trwałe zmiany w swoim życiu. Niezależnie czy Twoim celem jest zadbanie o kondycję fizyczną, zmiana nawyków żywieniowych czy samorozwój, do wykształcenia nowego nawyku potrzeba około 3 miesięcy. Sam proces motywacyjny składa się z 4 etapów: rozpoczęcia, ukierunkowania, podtrzymania oraz zakończenia. Odpuszczamy sobie zwykle na etapie podtrzymania, kiedy wiemy, że udało nam się długo wytrwać i uważamy, że można sobie pozwolić na drobne odstępstwa.

 

Jak w takim razie stawiać sobie cele? Jak wytrwać w swoich postanowieniach, aby osiągnąć zamierzone rezultaty? Oto 5 prostych sposobów, dzięki którym ten rok może być dla ciebie bardziej owocny od poprzednich.

 

1. Odpowiednio określ swój cel

Zamiast ogólnego stwierdzenia w formie przyszłościowej: „będę się odchudzać”, lepiej postawić sobie konkretny,  mierzalny cel – „schudnę 5 kilogramów, ćwicząc na siłowni 3 razy w tygodniu”, albo zamiast ogólnego: „chcę poprawić aktywność fizyczną” – szczegółowe „codziennie będę robić 6 tys. kroków”. Takie sprecyzowanie, czego dokładnie chcemy i jakie czynności będą nas zbliżać do celu, zwiększają szansę na jego osiągnięcie.

 

2. Upewnij się, że postanowienie jest zgodne z twoimi wartościami

Jesteśmy bardziej zmotywowani do osiągania naszych celów, jeśli „wychodzą one od nas”, a nie zależą jedynie od zewnętrznych czynników. Przykładowo, jeśli chcesz chodzić na siłownię, bo dzięki temu poczujesz się silniejszy i pewniejszy siebie, to będzie to skuteczniejsze, niż gdybyś zrobił to, by lepiej wypaść na zdjęciach w social mediach.

 

3. Odpowiednio sformułuj zamiar

Zasada „x” i „y” może okazać się skuteczna dla osób, które chcą pogłębić swoją wiedzę, czytać więcej książek, słuchać wartościowych podcastów lub uczestniczyć w webinarach. Aby odnieść sukces, wystarczy odpowiednio sformułować zamiar. Jeśli wydarzy się sytuacja „x”, to zrobię „y”, np. „jak tylko wrócę do domu, to usiądę do lektury”. Ta technika pozwala zaprogramować nas do działania, bo dokładnie określamy, co, kiedy i jak będziemy realizować. To bardzo skuteczna metoda – badania Petera Gollwitzera dowodzą, że zwiększa ona szansę na wykonanie danego działania nawet o 200–300 proc.!

 

4. Wizualizuj proces

Wyobraź sobie drogę działania, poszczególne kroki, jak osiągnąć swój cel. Nie koncentruj się na samym pozytywnym wyniku, bo najczęściej odciągnie cię to od działania. Ustal spójny plan uwzględniający również awaryjne scenariusze – na wypadek, gdyby coś się nie powiodło. Postanowienie wymaga od nas wyrzeczeń – np. rezygnacji z ulubionych potraw. Wizualizacja tego, co można zrobić, kiedy przyjdą słabości, pomogą nam się uporać z negatywnymi myślami, a jeśli je pokonamy, poczujemy satysfakcję i radość.

 

5. Monitoruj postępy

Aby odpowiadać na potrzeby użytkowników, nieustannie powstają narzędzia, które ułatwią nam realizowanie naszych celów i pasji. Świadomość kolejnych osiągnięć dostarczy nam pozytywnych emocji, zmotywuje i nakręci do dalszego działania. Dlatego warto je monitorować przy pomocy odpowiednich urządzeń. Niezależnie od tego, jaki cel osobisty zaplanujemy, w jego realizacji wesprą nas nowe technologie.

 

– W monitorowaniu postępów sportowych pomoże nam innowacyjny smartwatch pełniający funkcję profesjonalnego trenera personalnego. Na przykład Huawei GT 3 Pro oferuje ponad 100 różnych trybów sportowych i pozwala na stworzenie spersonalizowanego planu treningowego, zgodnego z danymi, takimi jak historia wyników oraz cele treningowe. Jeśli twoim celem jest rozwój osobisty, do słuchania audiobooków, podcastów czy nauki języków obcych świetnie sprawdzą się słuchawki z funkcją redukcji szumów oraz smartfon, którego ekran ma funkcję ochrony oczu i tryb czytnika e-book – mówi Martin Sun, dyrektor zarządzający Huawei CBG Polska.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Niemal tysiąc osób pobiegnie jako pomarańczowi bohaterowie Biuro prasowe
2024-08-08 | 15:00

Niemal tysiąc osób pobiegnie jako pomarańczowi bohaterowie

Zapoczątkowana dziesięć lat temu przez Fundację „Maraton Warszawski” akcja #BiegamDobrze jest dziś największym charytatywnym, cyklicznym, biegowym wydarzeniem w Polsce. Nic
Styl życia „Czasami to by się przydała kąpiel w melisie” – kobiety o menopauzalnej złości
2024-08-07 | 12:00

„Czasami to by się przydała kąpiel w melisie” – kobiety o menopauzalnej złości

„Czasami to by się przydała kąpiel w melisie” – kobiety mówią o menopauzalnej złości   Złość menopauzalna to jeden z przejawów klimakterium, a
Styl życia 8 sierpnia obchodzimy Wielki Dzień Pszczół. Sprawdź, jak wspierać te pożyteczne
2024-08-07 | 11:15

8 sierpnia obchodzimy Wielki Dzień Pszczół. Sprawdź, jak wspierać te pożyteczne

Rośliny zapylane przez pszczoły stanowią aż ponad 78 proc. wszystkich gatunków występujących na Ziemi. Bez nich wiele codziennych produktów spożywczych, takich jak owoce i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Dom i ogród

Beata Pawlikowska: Wiele razy planowałam życie w różnych miejscach z dala od Polski. Kupiłam nawet kawałek dżungli w Amazonii

Podróżniczka zaznacza, że choć do tej pory przemierzyła świat wzdłuż i wszerz, odwiedzając wiele nietuzinkowych zakątków, to najbardziej ze wszystkich ukochała sobie dżunglę amazońską. Ma do tego miejsca ogromny sentyment, lubi tam wracać i ładować życiowe akumulatory. Jak zaznacza, przebywanie wśród Indian, którzy są niezwykle dobrzy, prawdomówni i uczciwi, przywraca jej wiarę w ludzi i w lepszy świat. Beata Pawlikowska cieszy się również z tego, że kiedyś udało jej się kupić kawałek dżungli i ten wyjątkowy nabytek ma dla niej szczególne znaczenie.

Handel

Branża kosmetyczna z coraz większym wpływem na krajową gospodarkę. Polska jest piątym największym eksporterem kosmetyków w UE

Z najnowszego raportu „Kosmetyczna Polska”, który opublikowano po siedmiu latach od poprzedniego raportu o stanie sektora, wynika, że krajowa branża kosmetyczna jest w dobrej kondycji, z roku na rok się rozwija, a jej znaczenie zarówno dla polskiej gospodarki, jak i eksportu rośnie. Zmieniają się odbiorcy polskich kosmetyków, co związane jest z brexitem i sankcjami nałożonymi na Rosję. Prognozy zakładają dalszy wzrost wartości sektora, jednak stoi przed nim wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczą implementacji przepisów Europejskiego Zielonego Ładu.

Ochrona środowiska

Ocieplenie się klimatu oznacza poważne zmiany leśnego ekosystemu. Sosny, świerki czy modrzewie będą stopniowo zastępowane innymi gatunkami

Sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski i brzoza brodawkowata zajmują dziś 75 proc. powierzchni lasów w Polsce. Te cztery gatunki są najbardziej wrażliwe na wzrost temperatury i jego pośrednie skutki. Wielomiesięczne okresy suszy i gwałtowne huragany osłabiają drzewostany, które następnie padają ofiarą patogenów pojawiających się w naszym klimacie. – Nie grozi nam wylesienie, tylko wyparcie jednych gatunków przez inne. W konsekwencji czeka nas rewolucyjna zmiana ekosystemów – ocenia przyrodnik, dr hab. Krzysztof Świerkosz, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego.