9. FESTIWAL ARTEKINO 2024 – EUROPA W OBIEKTYWIE MŁODYCH TWÓRCÓW
ArteKino Festival 2024 zaprasza na niezwykłą podróż przez wyobraźnię, różnorodność i pluralizm współczesnej Europy. W ramach tegorocznej edycji pokazanych zostanie 12 filmów młodych twórców prezentowanych na różnych festiwalach od Berlina po Saloniki, które poruszają aktualne tematy społeczne, kulturowe i egzystencjalne. Festiwalowe filmy będą dostępne bezpłatnie online przez cały grudzień na platformie ARTE.tv. Można je oglądać w 32 krajach europejskich w sześciu językach - francuskim, niemieckim, angielskim, hiszpańskim, polskim i włoskim.
Festiwal ArteKino, organizowany po raz dziewiąty, stanowi nie tylko platformę dla nowych talentów, ale także przestrzeń do refleksji nad różnorodnością tożsamości i doświadczeń w Europie, dzięki czemu pozwala widzom na nowo odkryć współczesny świat.
- Większość z prezentowanych filmów zdobyła uznanie na najważniejszych festiwalach filmowych, a niektóre są światowymi premierami. Festiwalowe filmy długometrażowe z Portugalii, Czech, Włoch, Niemiec, Grecji, Holandii, Francji i Ukrainy stanowią zaproszenie do podróży, będąc jednocześnie hołdem dla kulturowej i językowej różnorodności Europy. Nasza selekcja stawia na nowych twórców o wyjątkowym spojrzeniu, zgłębiających w swoich dziełach zarówno zawirowania geopolityczne, jak i kryzysy natury osobistej. Poruszając się pomiędzy dokumentem a fikcją lub zacierając granice między tymi formami, prezentowane filmy oferują zarówno melancholijne, jak i radosne spojrzenie na świat będący przedmiotem głębokich przemian – mówi Olivier Père, dyrektor artystyczny Festiwalu ArteKino.
W tym roku po raz pierwszy wszystkie filmy opatrzone są z napisami dla osób niesłyszących i niedosłyszących w języku polskim.
Podczas 9. edycji ArteKino Festival zobaczymy prezentowany na Berlinale czeski film „Pożar byłby lepszy” (Kdyby radsi horelo) w reżyserii Adama Kolomana Rybanskýiego. Film opowiada o dwóch członkach ochotniczej straży pożarnej - jeden z nich z niecierpliwością oczekuje narodzin syna, a drugi, nieco starszy, właśnie stracił żonę. Po wypadku na lokalnym jarmarku obaj zostają wciągnięci w atmosferę strachu i dezinformacji. Bronya, przekonany o zamachu terrorystycznym, przekształca straż pożarną w milicję, by zapanować nad sytuacją. Kolejną wartą uwagi produkcją, tym razem ukraińsko-szwedzką, jest „Kochasz mnie?” (Ty mene lubysh?) Tonyi Noyabrovej, która opowiada o 17-letniej Kirze wchodzącej w dorosłość w momencie upadku ZSRR i przemian w Ukrainie. Kiedy jej kraj wyzwala się z radzieckiej niewoli i próbuje stworzyć dla siebie nową przyszłość, dziewczyna musi zmierzyć się z końcem dzieciństwa: jej rodzina rozpada się, a ona poszukuje odpowiedzi na pytania o miłość i sens zmian. Film był prezentowany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Następna propozycja pochodzi z Grecji i została doceniona przez krytyków ze względu na humor i doskonałą grę aktorską. Prezentowany na Festiwalu w Salonikach „Czarny Kamień” (Black Stone) Spirosa Jacovidesa to opowieść o matce poszukującej syna oskarżonego o oszustwa, która podróżuje z jego niepełnosprawnym bratem i taksówkarzem. Film jest satyrą społeczną, ukazującą absurd greckiej biurokracji. Znajdziemy tu mieszankę dużej dawki humoru oraz wzruszeń. Inna produkcja prezentowana na festiwalu to portugalski obraz „The worst man in London” (O Pior Homem de Londres) Rodrigo Ariesa. Jej bohaterem jest Charles Augustus Howell, który manipulował artystycznym światem wiktoriańskiej Anglii i został opisany przez Arthura Conan Doyle’a jako „najgorszy człowiek w Londynie”. Film miał swoją premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie 2024.
Dyrektorem artystycznym Festiwalu ArteKino jest Olivier Père, francuski producent filmowy, który w latach 2009-2012 był dyrektorem artystycznym Festiwalu w Locarno, a wcześniej przez 5 lat odpowiadał za jedną z sekcji w MFF w Cannes. Wydarzenie jest organizowane dzięki wsparciu z programu Unii Europejskiej Europe Creative Media przez Fundację ArteKino, na której czele stoi Rémi Burah. Patronami wydarzenia została marka Chanel oraz dom sztuki Goossens, tworzący statuetki w kategorii Europejskiej Nagrody Publiczności oraz Nagrody Młodego Jury.
FILMY PREZENTOWANE W RAMACH FESTIWALU ARTEKINO
AGATHE, SOLANGE ET MOI
REŻ. LOUISE NARBONI
FRANCJA, 2024, 70 MIN.
AMANDA
REŻ. CAROLINA CAVALLI
WŁOCHY, 2022, 93 MIN
NUCLEAR NOMADS (ATOMNOMADEN)
REŻ. KILIAN ARMANDO FRIEDRICH I TIZIAN STROMP ZARGARI (FILM DOKUMENTALNY)
NIEMCY, 2023, 73 MIN.
CZARNY KAMIEŃ (BLACK STONE)
REŻ. SPRIOS JACOVIDES
GRECJA, 2023, 87 MIN.
KOCHASZ MNIE? (TY MENE LUBYSH?)
REŻ. TONYA NOYABROVA
UKRAINA, SZWECJA, 2023, 90 MIN.
COUNTY LINES
REŻ. HENRY BLAKE
WIELKA BRYTANIA, BELGIA, 2019, 90 MIN.
INLAND
REŻ. FRIDTJOF RYDER
WIELKA BRYTANIA, 2022, 82 MIN.
THE WORST MAN IN LONDON (O PIOR HOMEM DE LONDRES)
REŻ. RODRIGO AREIAS
PORTUGALIA, 2024, 127 MIN
LE PRINCE
REŻ. LISA BIERWIRTH
NIEMCY, 2021, 125 MIN.
RÓŻOWY KSIĘŻYC (PINK MOON)
REŻ. FLOOR VAN DEN MEULEN
HOLANDIA, SŁOWENIA, 2022, 95 MIN.
MEDIUM
REŻ. CHRISTINA IOAKEIMIDI
GRECJA, 2023, 98 MIN.
POŻAR BYŁBY LEPSZY (KDYBY RADŠI HOŘELO)
REŻ. ADAM KOLOMAN RYBANSKÝ
CZECHY, 2022, 85 MIN.
---
O ARTE.tv
ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.
Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE - filmy fabularne i dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.
Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.
Więcej informacji i nowości:
FB http://facebook.com/ARTEpopolsku
Instagram https://www.instagram.com/arte.tv_pl
Tik-Tok https://www.tiktok.com/@artetv_pl
Twitter https://twitter.com/ARTEpl
Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter
![OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV Biuro prasowe](/files/_uploaded/glownekonf_992190091,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV
Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”
![Serial Udar z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia](/files/_uploaded/glownekonf_871813648,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-innowacje_1.png)
Jedynka Newserii
![](/files/1922771799/n-biznes_1.png)
Gwiazdy
![](/files/1922771799/rzezniczak-pilka-foto-ram,w_274,_small.jpg)
Jakub Rzeźniczak: Chciałbym wrócić do piłki nożnej. Teraz jednak widzę siebie już nie na boisku, ale na szczeblach zarządzających
Były piłkarz podkreśla, że na bieżąco śledzi poczynania polskiej reprezentacji w piłce nożnej i wierzy, że przed biało-czerwonymi jeszcze wiele sukcesów. Choć Jakub Rzeźniczak nie planuje już powrotu na boisko, to jego ambicje wciąż są związane z piłką nożną. Rozważa różne możliwości, w tym pracę w zarządzie PZPN-u lub rolę eksperta sportowego w jakieś redakcji. Wierzy też, że jego doświadczenie i wiedza zdobyta w ciągu ponad dwóch dekad kariery będą cennym atutem w nowych rolach.
Transport
Blokady alkoholowe w samochodach mogą pomóc w walce z problemem pijanych kierowców. Co roku w Polsce doprowadzają do śmierci 150–200 osób
![](/files/1922771799/antonio-avenoso-blokady-foto,w_133,_small.jpg)
1881 osób zginęło na polskich drogach w 2024 roku, z tego 154 w wyniku wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę – wynika z danych Komendy Głównej Policji. W całej Unii Europejskiej rocznie w wypadkach śmierć ponosi około 20 tys. ludzi, a problem nietrzeźwych kierowców pozostaje jednym z największych wyzwań przy realizacji Wizji Zero, czyli redukcji do zera liczby ofiar na drogach. Wśród propozycji, które mogłyby pomóc w walce z tym problemem, jest obowiązkowa instalacja blokad alkoholowych w autach.
Teatr
Daniel Olbrychski: Praca mnie konserwuje, gdybym nie grał, tobym się błyskawicznie zestarzał. Walczę, żeby widzowie nie dostrzegali na scenie mojej osiemdziesiątki
![](/files/1922771799/olbrychski-urodziny-foto,w_133,_small.jpg)
Daniel Olbrychski uznawany jest za jednego z najwybitniejszych aktorów filmowych i teatralnych swojego pokolenia. W dorobku ma wiele znakomitych ról i już od dawna mógłby odcinać kupony od sławy, ale jak podkreśla – nie zamierza rezygnować z pracy. Z przyjemnością przyjmuje kolejne propozycje zawodowe i mierzy się z nowymi rolami, bo dzięki takiej aktywności nie czuje upływającego czasu. Za trzy tygodnie artysta będzie świętował okrągłe urodziny.