Akcja „Wietrzymy Klimat” w Galerii Katowickiej
Niebawem wystartuje 4. edycja Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE – jednego z najciekawszych popularnonaukowych wydarzeń w Europie. W ramach przedsięwzięcia w Galerii Katowickiej specjaliści z Klubu Gaja przeprowadzą akcję prośrodowiskową „Wietrzymy Klimat”. Ideą projektu jest wymiana refleksji dotyczących powstrzymania katastrofy klimatycznej. Przedstawicieli organizacji będzie można spotkać 10 stycznia o godz. 15:00.
25 stycznia nastąpi inauguracja czwartej odsłony Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE. Jak co roku, jego uczestnicy będą świadkami setek wykładów, warsztatów oraz pokazów, podczas których zgłębią wiedzę z kategorii nauk ścisłych, przyrodniczych czy humanistycznych. Wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi będzie akcja „Wietrzymy Klimat”, którą już w najbliższy piątek w Galerii Katowickiej poprowadzą edukatorzy z Klubu Gaja. Eksperci podejmą priorytetową kwestię ochrony środowiska, a także zachęcą obecnych na miejscu, do spisania własnych kilkuzdaniowych przemyśleń na specjalnych kolorowych karteczkach.
Udział w przedsięwzięciu będzie doskonałą okazją do wymiany doświadczeń oraz wzajemnej motywacji we wprowadzaniu pozytywnych zmian. Akcja „Wietrzymy Klimat” to również olbrzymia szansa, aby zasięgnąć cennych porad od obecnych na miejscu edukatorów. W dobie kryzysu klimatycznego i jego zatrważających zmian tego typu inicjatywy mają szczególne znaczenie, ponieważ ukierunkowują i jednoczą społeczeństwo w walce o wspólny cel – Ziemię.
Wydarzenie w Galerii Katowickiej odbędzie się 10 stycznia o godz. 15:00.
Klub Gaja to niezależna organizacja ekologiczna, działająca od ponad 30 lat. Jej członkowie mobilizują do realnych działań na rzecz środowiska oraz poszanowania praw zwierząt.

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Mietek Szcześniak: Odremontowałem stare gospodarstwo, a na polu zrobiłem kwitnący ogród. Jestem dendrologiem amatorem, potrafię przywrócić stare drzewa do owocowania
Piosenkarz podkreśla, że kiedy tylko może, to ucieka z zatłoczonej stolicy na łono natury. Swoją ulubioną miejscówkę ma niedaleko Kalisza. Tam wyremontował stare gospodarstwo i na hektarowej działce założył imponujący ogród. Mietek Szcześniak zaznacza, że aktywność na świeżym powietrzu działa na niego niezwykle kojąco. Może się też pochwalić tym, że szczególnie potrafi zadbać o stare drzewa. Niektóre były już obumarłe, a teraz znów kwitną i wydają owoce.
Farmacja
Innowacyjne leki zmieniają oblicze rzadkich chorób neurologicznych uznawanych dotychczas za nieuleczalne. Tak jest w przypadku rdzeniowego zaniku mięśni

Jeszcze kilka lat temu rokowania w SMA były niekorzystne. Zmieniło je uruchomienie w styczniu 2019 roku modelowego programu lekowego B.102, w którym pacjenci otrzymali pierwszą na świecie terapię – nusinersen. Kolejnym krokiem milowym w walce z chorobą było uruchomienie badań przesiewowych noworodków w kierunku SMA, dzięki którym dzieci otrzymują leczenie, zanim wystąpią pierwsze objawy choroby. We wrześniu 2023 roku udostępnione zostały dwie kolejne terapie zarejestrowane w Europie, co mogło sugerować, że wachlarz możliwości terapeutycznych w Polsce został wyczerpany. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia poszło o krok dalej – w kwietniu ubiegłego roku podjęto decyzję o kontynuacji leczenia kobiet z SMA w czasie ciąży pierwszym zarejestrowanym terapeutykiem.
Zdrowie
Doda: Udało mi się całkowicie zwalczyć przyczynę Hashimoto, a nie tylko skutki tej choroby. Nadal będę się dzielić moimi doświadczeniami i nie dam się zastraszyć

Niedawno piosenkarka podzieliła się swoim sposobem na wyleczenie się z hashimoto. Jak podkreśla, kiedy ona sama kilka lat temu usłyszała diagnozę, postanowiła zrobić wszystko, by zatrzymać rozwój przewlekłego zapalenia tarczycy o podłożu autoimmunologicznym. Przede wszystkim zaczęła prowadzić zdrowy styl życia i postawiła na restrykcyjną dietę. Skutecznym antidotum miały się też okazać suplementy. Jej wypowiedź wywołała spore kontrowersje. Lekarze podkreślają bowiem, że całkowite wyleczenie się z tego schorzenia nie jest możliwe, a rozwój choroby mogą powstrzymać wyłącznie leki.