Komunikaty PR

Alain Delon w ARTE.tv

2024-08-22  |  01:00
Biuro prasowe

Alain Delon był legendą kina i na zawsze pozostanie ikoną X Muzy. Odszedł 18 sierpnia br. w wieku 88 lat. Zapamiętamy go jako aktora, scenarzystę, reżysera filmowego, a przede wszystkim - jedną z największych gwiazd kina europejskiego lat 60. i 70. XX wieku. Był twarzą francuskiej Nowej Fali oraz uosobieniem męskiego seksapilu. To o nim Jeanne Moreau powiedziała kiedyś, że "Marlon Brando mógłby mu czyścić buty", mając na myśli jego zwalającą z nóg urodę i urok osobisty. Historia jego życia to niemalże materiał na film sensacyjny i dramat obyczajowy w jednym. W raz z jego odejściem, kończy się pewna epoka w świecie kina i sztuki.

ARTE.tv postanowiło upamiętnić tego niezwykłego aktora, publikując niezwykły reportaż i wywiad z samym Delonem. 

ALAIN DELON – CZŁOWIEK LEGENDA 

Alain Delon był legendą kina, prawdziwą ikoną. Odszedł 18 sierpnia 2024 r. w wieku 88 lat. Oddając mu hołd, ARTE.tv przypomina fascynującą karierę króla ekranów, który podbijał serca widzów od Moskwy po Los Angeles. W dokumencie https://www.arte.tv/pl/videos/121744-000-A/alain-delon/ widzowie mają okazję przyjrzeć się jego złożonej, nie zawsze łatwej osobowości, którą zapamiętali ci, którzy skrzyżowali z nim swe losy.

W maju 2019 r. oddano hołd legendzie kina, Alainowi Delonowi, przyznając mu honorową Złotą Palmę. Była to nagroda za trwającą ponad 50 lat karierę i nieoceniony wkład w historię kina. Alain Delon już jako młody chłopak zwracał uwagę aparycją. Zadebiutował w 1957 r. w obrazie „Kiedy wmiesza się kobieta” Yves’a Allégreta, a jego kariera przyspieszyła w latach 60., m.in. dzięki „W pełnym słońcu” René Clémenta. W tym samym roku odniósł kolejny sukces, tym razem dzięki filmowi „Rocco i jego bracia” Luchina Viscontiego, gdzie wystąpił u boku swojej przyjaciółki Annie Girardot. Również w latach 60. Delon zagrał u Jacques’a Deraya w kultowym „Basenie” – tu pojawił się razem ze swoją dawną miłością i byłą narzeczoną Romy Schneider. Ogromnym sukcesem był też „Lampart” – kolejna współpraca z Viscontim, nagrodzona Złotą Palmą na festiwalu w Cannes w 1963 r.

Alain Delon był buntownikiem do ostatnich lat życia i na zawsze pozostanie wśród największych gwiazd światowego kina.

ALAIN DELON – WYWIAD RZEKA 

Przeszło dekadę temu na Festiwalu Filmowym w Locarno wielki francuski aktor Alain Delon spotkał się z publicznością, by odpowiedzieć na pytania o swoją długą i różnorodną karierę we Włoszech, Francji i Stanach Zjednoczonych.

Podczas rozmowy aktor opowiadał m.in. o swojej niechęci do kina współczesnego, o początkach kariery i powodach, dlaczego w ogóle ją rozpoczął oraz o gatunkach filmowych, w których czuje się najlepiej. Aktor przyznał, że nie jest miłośnikiem nowoczesnej twórczości. Według niego kino współczesne, w przeciwieństwie do tego tworzonego w ubiegłym stuleciu, nie pozwala marzyć, śnić i nie ma artystycznego zacięcia. Pokochał kino lat 60. czy 70., które skłoniło go do rozpoczęcia kariery aktora. Według pogłosek, w trakcie pracy nad swoim pierwszym filmem miał okazję obejrzeć Sachę Guitry’ego w filmie „Deburau”. Tak nim to wstrząsnęło, że, mimo braku wcześniejszego zainteresowania i wykształcenia, postanowił zostać aktorem i spróbować odmienić życie innych ludzi. O czym jeszcze opowiadał? Jakie smaczki z życia wyciągnęli od niego dziennikarze? Tego możemy dowiedzieć się w wywiadzie pod linkiem: https://www.arte.tv/pl/videos/055519-038-A/alain-delon/.

 

O ARTE.tv

ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE - nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.

Więcej informacji i nowości znaleźć można na Facebooku, Instagramie platformy oraz na kanale X.

Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Film OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV Biuro prasowe
2024-12-18 | 11:00

OPOWIEŚĆ WIGILIJNA I KRÓLOWA ŚNIEGU NA ŚWIĘTA W ARTE.TV

W grudniu lubimy wracać do znanych nam od dziecka baśniowych opowieści, które wprawiają nas w świąteczny nastrój. Historie o okrutnej Królowej Śniegu czy skąpym
Film BRAK ZDJĘCIA
2024-12-12 | 08:54

Z miłości do gier – Platige Image o kulisach powstawania „Secret Level”

„To list miłosny do gier” – powiedział podczas tegorocznego gamescomu o serii „Secret Level” Tim Miller, współtwórca Blur Studio, reżyser, legenda efektów specjalnych i pomysłodawca
Film Serial Udar z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia
2024-12-11 | 16:00

Serial 'Udar' z Jackiem Poniedziałkiem dostępny w streamingu już 17 grudnia

Już we wtorek, 17 grudnia, Viaplay zaprasza na premierę serialu „Udar” przedstawiającego historię warszawskiego bon-vivanta oraz gwiazdy telewizyjnych programów kulinarnych,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

NEWSERIA POLECA

Optegra otwiera dwunastą klinikę w Polsce i trzecią w Warszawie, dedykowaną specjalnie do korekcji wad wzroku

Sieć klinik okulistycznych Optegra, lider chirurgii korekcji wad wzroku w Polsce, otwiera nową, flagową klinikę w nowoczesnym biurowcu Warsaw Trade Tower w centrum Warszawy. Będzie to dwunasta placówka Optegra w Polsce oraz trzecia w Warszawie.

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę

Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.

Gwiazdy

Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało

Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.

Ochrona środowiska

Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić

Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.