Amerykańskie drewno liściaste na Madryckim Festiwalu Designu 2020

Justyna Wrzosek
Questia
ul. Piękna 43/5
00-672 Warszawa
jwrzosek|questiapr.pl| |jwrzosek|questiapr.pl
+48 22 623 07 00
questiapr.pl
W trakcie Festiwalu Designu w Madrycie, który potrwa przez cały luty 2020 roku, goście wydarzenia będą mieli okazję zapoznać się z wyjątkowymi gatunkami amerykańskiego drewna liściastego – tulipanowcem oraz czerwonym dębem amerykańskim. Już od 1 lutego 2020 roku przez kolejne dwa tygodnie przy wejściu do Casa de Campo oglądać będzie można MultiPly, ośmiometrowy, neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla pawilon wykonany wyłącznie z drewna amerykańskiego tulipanowca. Odwiedzający będą ponadto mogli poznać finałowe projekty konkursu Toca Madera (Dotknij drewna) - „nieskończone przedmioty”, które przetrwają próbę czasu, wykonane z czerwonego dębu amerykańskiego. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (American Hardwood Export Council – AHEC).
Trójwymiarowa, przypominająca labirynt konstrukcja MultiPly wykonana została z elastycznego systemu 12 modułów CLT (drewna klejonego krzyżowo) z amerykańskiego tulipanowca; moduły zespojone są cyfrowo wykonanymi łącznikami, zupełnie jak meble gotowe do samodzielnego montażu. Co ważne, 32 m3 tulipanowca użytego do produkcji MultiPly jest magazynem dla 22 ton dwutlenku węgla, a ilość zużytego do budowy tej konstrukcji surowca została zastąpiona naturalnym przyrostem w amerykańskich lasach w czasie krótszym niż dwie minuty. Instalacja stanowi odpowiedź na dwa największe wyzwania naszych czasów: rosnące problemy mieszkalnictwa i pilną potrzebę walki ze zmianami klimatu.
– Głównym celem tego projektu jest wywołanie publicznej dyskusji na temat tego, w jaki sposób można sprostać wyzwaniom środowiskowym, wdrażając innowacyjne i przystępne cenowo budownictwo – powiedział Andrew Waugh, współzałożyciel Waugh Thistleton Architects, studia, które odpowiada za projekt i od dziesięcioleci przoduje w budownictwie drewnianym. – Na rynku panuje kryzys w dziedzinie mieszkalnictwa oraz emisji CO2, dlatego uważamy, że budownictwo z wykorzystaniem wszechstronnych i zrównoważonych materiałów, takich jak tulipanowiec, jest ważnym sposobem na rozwiązanie tych problemów – dodał Andrew Waugh.
Więcej informacji na stronie organizatora:
https://madriddesignfestival.com/actividad/multiply-ahec/
Dotknij drewna
Podczas lutowego Festiwalu Designu w Madrycie zaprezentowane zostaną także projekty finalistów konkursu Toca Madera (Dotknij drewna), do którego początkowo zgłosiło się aż 184 młodych projektantów z całej Hiszpanii. 30 wybranych przez jury uczestników miało za zadanie zaprojektować i wykonać z czerwonego dębu amerykańskiego „przedmioty nieskończone”, które przetrwają próbę czasu. Wszystkie z nich powstały w warsztacie La Navarra w Torrejón de Ardoz w Madrycie, a surowiec do projektów dostarczyła firma AE Maderas.
Wyróżnienie 3 finalistów konkursu stanowić będzie zwieńczenie długiego procesu, który zapoczątkowała specjalna sesja poświęcona wprowadzeniu do projektu. W jej trakcie uczestnicy zapoznali się z zasobami amerykańskich lasów liściastych, zrównoważoną gospodarką leśną, a także poznali różne gatunki drewna liściastego pochodzące z kontynentu północnoamerykańskiego. Mieli ponadto okazję, aby bezpośrednio współpracować ze znanymi postaciami świata designu, takimi jak brytyjski projektant i twórca mebli Sebastian Cox, hiszpańska architektka Izaskun Chinchilla znana ze swojego zaangażowania w zrównoważone projektowanie, czy hiszpański projektant mebli Antonio Serrano.
Do kolejnego etapu zakwalifikowano dwanaście projektów, które poddane zostały dalszemu rozwojowi pod czujnym okiem Sebastiana Coxa. Młodym projektantom zapewnił wsparcie merytoryczne i praktyczne, które pozwoliło uzyskać możliwie najlepsze efekty ich pracy.
Po drugiej selekcji projektanci wzięli aktywny udział w produkcji swoich projektów podczas warsztatów, a przy okazji nauczyli się, jak oceniać wpływ tworzonych projektów na środowisko, biorąc pod uwagę zużycie energii potrzebnej do produkcji oraz ilość wytwarzanych odpadów. Powstałe dzieła będzie można będzie oglądać w okresie od 29 stycznia do 29 lutego 2020 roku w Centrum Kultury Fernána Gómeza. Zwycięzcy konkursu zostaną ogłoszeni w dniu 15 lutego 2020 roku.
Więcej informacji na stronie organizatora:
https://madriddesignfestival.com/actividad/toca-madera/

Nakręć mile, nie promile. Rusza dziewiąta edycja kampanii Trzymaj Pion

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Beata Pawlikowska: Babia Góra to jest teraz moje ulubione miejsce w Polsce. Jest w niej coś magicznego, więc marzę o tym, żeby tam wrócić
Podróżniczka przyznaje, że majowa wyprawa na Babią Górę mimo kiepskiej pogody okazała się niezwykle ekscytującą przygodą. W prognozach na ten dzień miało być 20 stopni ciepła i dużo słońca, natomiast kiedy wyszła na szlak, padał deszcz, deszcz ze śniegiem i grad, a termometry pokazywały zaledwie kilka stopni powyżej zera. Beata Pawlikowska cieszy się jednak, że nie zniechęciła się taką aurą, bo ta wędrówka zadziałała na nią niezwykle kojąco.
Ochrona środowiska
Przebywanie w lesie pozytywnie wpływa na zdrowie. Kąpiele leśne stają się coraz popularniejsze

Zażywanie kąpieli leśnych ma pozytywne oddziaływanie na zdrowie człowieka, zarówno w aspekcie psychicznym, jak i w zakresie wzmacniania układu odpornościowego. Badania naukowe wykazały między innymi, że taka forma odpoczynku przyczynia się do zwiększenia produkcji i aktywności podstawowych komórek układu immunologicznego, spełniających ważną rolę w walce z wirusami i nowotworami. Polacy coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego dobroczynnego wpływu, dlatego rośnie popularność kąpieli leśnych.
Podróże
Dorota Gardias: Jeżeli w wakacje chcemy mieszkać w luksusowym hotelu, korzystać ze SPA i jeść na mieście, to na pewno będzie drogo. Za niewielkie pieniądze również można się świetnie bawić

Pogodynka przyznaje, że bardzo ceni sobie czas spędzony z bliskimi, kontakt z naturą i zdrowy styl życia. Poza tym jest lokalną patriotką, dlatego też tegoroczny urlop postanowiła spędzić w swoich rodzinnych stronach – na Roztoczu, by jeszcze bardziej poznać tę niezwykle urokliwą część Polski. Dorota Gardias uważa, że można dobrze się bawić, korzystać z atrakcji i przywieźć z wyjazdu wiele niezapomnianych wrażeń, nie wydając na to majątku. Tym razem zaplanowała spływy kajakowe, jazdę konno, rowerowe wyprawy oraz podążanie śladami historii. Gdyby trzeba było spać pod namiotem, nie miałaby nic przeciwko.