Komunikaty PR

Amerykańskie drewno liściaste na Madryckim Festiwalu Designu 2020

2020-01-28  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt

Justyna Wrzosek
Questia

ul. Piękna 43/5
00-672 Warszawa
jwrzosek|questiapr.pl| |jwrzosek|questiapr.pl
+48 22 623 07 00
questiapr.pl
Do pobrania inf_pras ( 2.33 MB )

W trakcie Festiwalu Designu w Madrycie, który potrwa przez cały luty 2020 roku, goście wydarzenia będą mieli okazję zapoznać się z wyjątkowymi gatunkami amerykańskiego drewna liściastego – tulipanowcem oraz czerwonym dębem amerykańskim. Już od 1 lutego 2020 roku przez kolejne dwa tygodnie przy wejściu do Casa de Campo oglądać będzie można MultiPly, ośmiometrowy, neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla pawilon wykonany wyłącznie z drewna amerykańskiego tulipanowca. Odwiedzający będą ponadto mogli poznać finałowe projekty konkursu Toca Madera (Dotknij drewna) - „nieskończone przedmioty”, które przetrwają próbę czasu, wykonane z czerwonego dębu amerykańskiego.  Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (American Hardwood Export Council – AHEC).

Trójwymiarowa, przypominająca labirynt konstrukcja MultiPly wykonana została z elastycznego systemu 12 modułów CLT (drewna klejonego krzyżowo) z amerykańskiego tulipanowca; moduły zespojone są cyfrowo wykonanymi łącznikami, zupełnie jak meble gotowe do samodzielnego montażu. Co ważne, 32 m3 tulipanowca użytego do produkcji MultiPly jest magazynem dla 22 ton dwutlenku węgla, a ilość zużytego do budowy tej konstrukcji surowca została zastąpiona naturalnym przyrostem w amerykańskich lasach w czasie krótszym niż dwie minuty. Instalacja stanowi odpowiedź na dwa największe wyzwania naszych czasów: rosnące problemy mieszkalnictwa i pilną potrzebę walki ze zmianami klimatu.

– Głównym celem tego projektu jest wywołanie publicznej dyskusji na temat tego, w jaki sposób można sprostać wyzwaniom środowiskowym, wdrażając innowacyjne i przystępne cenowo budownictwo – powiedział Andrew Waugh, współzałożyciel Waugh Thistleton Architects, studia, które odpowiada za projekt i od dziesięcioleci przoduje w budownictwie drewnianym. – Na rynku panuje kryzys w dziedzinie mieszkalnictwa oraz emisji CO2, dlatego uważamy, że budownictwo z wykorzystaniem wszechstronnych i zrównoważonych materiałów, takich jak tulipanowiec, jest ważnym sposobem na rozwiązanie tych problemów – dodał Andrew Waugh.

Więcej informacji na stronie organizatora:

https://madriddesignfestival.com/actividad/multiply-ahec/

Dotknij drewna

Podczas lutowego Festiwalu Designu w Madrycie zaprezentowane zostaną także projekty finalistów konkursu Toca Madera (Dotknij drewna), do którego początkowo zgłosiło się aż 184 młodych projektantów z całej Hiszpanii. 30 wybranych przez jury uczestników miało za zadanie zaprojektować i wykonać z czerwonego dębu amerykańskiego „przedmioty nieskończone”, które przetrwają próbę czasu. Wszystkie z nich powstały w warsztacie La Navarra w Torrejón de Ardoz w Madrycie, a surowiec do projektów dostarczyła firma AE Maderas.

Wyróżnienie 3 finalistów konkursu stanowić będzie zwieńczenie długiego procesu, który zapoczątkowała specjalna sesja poświęcona wprowadzeniu do projektu. W jej trakcie uczestnicy zapoznali się z zasobami amerykańskich lasów liściastych, zrównoważoną gospodarką leśną, a także poznali różne gatunki drewna liściastego pochodzące z kontynentu północnoamerykańskiego. Mieli ponadto okazję, aby bezpośrednio współpracować ze znanymi postaciami świata designu, takimi jak brytyjski projektant i twórca mebli Sebastian Cox, hiszpańska architektka Izaskun Chinchilla znana ze swojego zaangażowania w zrównoważone projektowanie, czy hiszpański projektant mebli Antonio Serrano.

Do kolejnego etapu zakwalifikowano dwanaście projektów, które poddane zostały dalszemu rozwojowi pod czujnym okiem Sebastiana Coxa. Młodym projektantom zapewnił wsparcie merytoryczne i praktyczne, które pozwoliło uzyskać możliwie najlepsze efekty ich pracy.

Po drugiej selekcji projektanci wzięli aktywny udział w produkcji swoich projektów podczas warsztatów, a przy okazji nauczyli się, jak oceniać wpływ tworzonych projektów na środowisko, biorąc pod uwagę zużycie energii potrzebnej do produkcji oraz ilość wytwarzanych odpadów. Powstałe dzieła będzie można będzie oglądać w okresie od 29 stycznia do 29 lutego 2020 roku w Centrum Kultury Fernána Gómeza. Zwycięzcy konkursu zostaną ogłoszeni w dniu 15 lutego 2020 roku.

Więcej informacji na stronie organizatora:

https://madriddesignfestival.com/actividad/toca-madera/

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Questia
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025 Biuro prasowe
2024-12-27 | 10:20

Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025

Każdego roku mierzymy się z coraz większymi zagrożeniami związanymi z degradacją środowiska. Zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby oraz nadmierne zużycie
Styl życia Kąpiel w śniegu. Łukasz Szpunar idzie po kolejny rekord Guinnessa
2024-12-27 | 07:30

Kąpiel w śniegu. Łukasz Szpunar idzie po kolejny rekord Guinnessa

Plan jest ambitny – 50 rekordów Guinnessa do 50. urodzin. Dlatego Łukasz Szpunar nie próżnuje i już 12 stycznia 2025 roku podejmie się
Styl życia Złoto pod choinką. Jak król metali został jednym z symboli świąt.
2024-12-23 | 11:00

Złoto pod choinką. Jak król metali został jednym z symboli świąt.

Złoto towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat – jako symbol władzy, bogactwa, ale też trwałości i wyjątkowości. Jego rola w tradycjach świątecznych sięga samych początków

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Zbiórki internetowe przestały się już kojarzyć wyłącznie z finansowaniem leczenia. Ludzie zbierają także na podstawowe potrzeby i realizację marzeń

Połowa Polaków wspiera zbiórki charytatywne online – wynika z raportu przygotowanego przez SW Research dla Allegro. Najczęściej przekazujemy datki na pomoc humanitarną związaną z kataklizmami, wsparcie chorych, pomoc dzieciom czy zwierzętom. Jeszcze do niedawna zbiórki internetowe kojarzyły się głównie z finansowaniem terapii czy rehabilitacji dla ciężko chorych, ale coraz częściej ludzie zbierają na podstawowe potrzeby, takie jak żywność czy opał na zimę, ale również na realizację marzeń.