Komunikaty PR

Antykoncepcja w czasach pandemii

2020-09-15  |  14:00
Kontakt

Weronika Rudecka
MSL Group

Wołoska 9
02-583 Warszawa
weronika.rudecka|mslgroup.com| |weronika.rudecka|mslgroup.com
533533869
www.mslgroup.pl/
Do pobrania docx ( 0.02 MB )

Nowa pigułka hormonalna niezawierająca estrogenu bezpieczną formą antykoncepcji w dobie SARS-CoV-2

 

Obecna sytuacja związana z pandemią COVID-19 wpłynęła na wszystkie sfery naszego życia, w szczególności na system ochrony zdrowia. Bardzo dużo mówi się o chorobach przewlekłych czy problemach z dostępnością do tradycyjnych wizyt i lekarzy. Tymczasem pandemia nie pozostaje bez wpływu również na obszar poradnictwa w zakresie antykoncepcji hormonalnej. Środowiska naukowe zwracają uwagę na konieczność zmian również w tym obszarze.

 

Publikowane przez ostatnie lata badania pokazały, że złożona antykoncepcja hormonalna (estrogenowo-progestagenowa) zwiększa ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ). W przebiegu zapalenia płuc wywoływanego przez COVID-19, we wszystkich stadiach, wzrasta ilość podobnych powikłań. Ze względu na towarzyszące koronawirusowi zaburzenia prozakrzepowe eksperci rekomendują zastosowanie takiej metody antykoncepcji, która ma wysoki profil bezpieczeństwa.

 

W wyborze metody należy uwzględnić przede wszystkim wspomniany profil bezpieczeństwa oraz, co istotne w obecnym czasie, jej dostępność. Antykoncepcja długoterminowa wymagająca aplikacji podczas tradycyjnej wizyty, cieszy się obecnie mniejszym powodzeniem niż doustna antykoncepcja hormonalna, czy wskazywana jako jedna z najczęstszych metod, prezerwatywa.

 

Nowe pigułki antykoncepcyjne już dostępne w Polsce

 

Dostępna w Polsce od niedawna doustna pigułka antykoncepcyjna z drospirenonem, nie zawierająca estrogenu, stanowi alternatywę w zakresie antykoncepcji hormonalnej dla kobiet w dobie pandemii COVID-19. Ten rodzaj antykoncepcji hormonalnej przeznaczony jest również dla kobiet narażonych na zakażenie SARS-CoV-2. Jak pokazują badania, pigułki te nie niosą ze sobą dodatkowego ryzyka w zakresie wystąpienia powikłań zakrzepowo-zatorowych, których liczba wzrasta we wszystkich stadiach choroby COVID-19.

 

Pigułka z drospirenonem bez estrogenu została wprowadzona na rynek amerykański w 2019, natomiast na rynku europejskim, w tym również polskim, jest dostępna od lutego 2020 roku. Badania kliniczne wykazały skuteczność pigułki oraz udowodniły wysoki profil bezpieczeństwa, także wśród kobiet z grupy wysokiego ryzyka (1).

 

 

Dostępna od niedawna w Polsce pigułka z drospirenonem bez estrogenu (EFDP, ang. Estrogen Free Drospirenone Pill) stanowi bezpieczną opcję antykoncepcji w czasie pandemii COVID-19 ze względu na brak estrogenu oraz zawartości 4 mg drospirenonu. W porównaniu z tabletką POP (ang. Progestogen Only Pill) stosowanie tabletki zawierającej 4 mg DRSP nie powoduje zwiększenia stężenia D-dimerów. Właśnie ten parametr jest jednym z najbardziej istotnych markerów w przypadku COVID-19. Ta forma antykoncepcji hormonalnej zapewnia dopuszczalny profil krwawień i jest odpowiednia dla większości kobiet od nastolatek do kobiet w okresie menopauzalnym, które chcą i mogą przyjmować doustną antykoncepcję. Brak estrogenu, który może powodować zmiany prozakrzepowe, obserwowane w białkach zaangażowanych w krzepliwość, wydaje się więc być korzystny – komentuje prof. dr hab. n. med. Tomasz Paszkowski z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

 

Drospirenon to syntetyczny progestagen o profilu farmakologicznym zbliżonym do naturalnie wytwarzanego progesteronu. Ze względu na brak estrogenu jest formą antykoncepcji, która ogranicza ryzyko chorób układu krążenia powiązanych ze stosowaniem złożonej antykoncepcji hormonalnej. Oferuje wszystkie korzyści płynące ze stosowania drospirenonu, m.in. zapobiega występowaniu obrzęków, które często towarzyszą stosowaniu antykoncepcji.

 

W ramach przeprowadzonych nad nową pigułką badań, do których włączono ponad 2 000 kobiet z populacji wysokiego ryzyka (co pozwoliło uzyskać ponad 20 000 cykli), nie odnotowano żadnych doniesień o powikłaniach zakrzepowo-zatorowych. Nie stwierdzono też wpływu na czynniki krzepnięcia zależne od funkcjonowania wątroby. Jak pokazują badania pigułka bez estrogenu zawierająca drospirenon ma pozytywny wpływ na czynniki krzepnięcia oraz istotnie zmniejsza stężenie D-dimerów – dodaje prof. dr hab. n. med. Artur Jakimiuk z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

 

Skuteczność EFDP jest porównywalna z innymi doustnymi środkami antykoncepcyjnymi. Produkt ten przeznaczony jest zarówno dla młodych, jak i dojrzałych kobiet.

 

 

 

Bibliografia:

 

(1). Palacios S, Regidor PA, Colli E, Skouby SO, Apter D, Roemer T, Egarter C, Nappi RE, Skřivánek A, Jakimiuk AJ, Weyers S, Ács N, Elia D, GemzellDanielsson K, Bitzer J. Oestrogen-free oral contraception with a 4 micrograms drospirenone-only pill: new data and a review of the literature. Europ J Contraception &Reprod Health Care.

 

(2). Lidegaard Ø, Løkkegaard E, Svendsen AL, Agger C, BMJ. 2009 Aug 13; 339():b2890. Regidor PA, Colli E, Schindler AE. Drospirenone as estrogen-free pill and hemostasis: coagulatory study results comparing

 

https://doi.org/10.1080/13625187.2020.1743828.

https://www.tandfonline.com/doi/pdf/10.1080/17512433.2020.1782738

https://www.brighamhealthonamission.org/2020/05/19/covid-19-increases-risk-for-venous-thromboembolism/

https://www.brighamhealthonamission.org/2020/05/19/covid-19-increases-risk-for-venous-thromboembolism/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7224653/

https://www.hematology.org/covid-19/covid-19-and-vte-anticoagulation

https://www.news-medical.net/health/Blood-Clot-Risk-and-the-Oral-Contraceptive-Pill.aspx

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3025417/

 

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: MSL Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji Biuro prasowe
2025-01-15 | 14:00

Suplementacja na nowy rok - kilka ciekawych propozycji

Jednym z Twoich postanowień na nowy rok jest to, aby bardziej o siebie zadbać? Nic prostszego! Dzięki wysokiej jakości suplementom diety nie będziesz musiała podejmować
Zdrowie Filary pielęgnacji skóry atopowej
2024-12-30 | 09:00

Filary pielęgnacji skóry atopowej

Atopowe Zapalenie Skóry jest przewlekłą chorobą cywilizacyjną. Do jej objawów należą przesuszenie skóry, zaczerwienienie, podrażnienie i dotkliwy świąd, które
Zdrowie Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy
2024-12-27 | 10:00

Zimowe kontuzje – jak ich uniknąć? Porady ortopedy

Zima to nie tylko czas śnieżnych przygód i zimowych sportów, ale niestety także okres zwiększonego ryzyka kontuzji. Śliskie nawierzchnie, nieodpowiednie przygotowanie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Film

Joanna Kurowska: W tym kraju aktorzy są na końcu przewodu pokarmowego. Nikt nas nie broni, nie mamy związków zawodowych jak w USA

Aktorka nie szczędzi gorzkich słów pod adresem środowiska polskich filmowców. Jest rozgoryczona tym, że w branży nie można na nikogo liczyć nawet wtedy, kiedy dochodzi do utraty pracy, mobbingu czy nadużyć finansowych. Artyści się nie wspierają, a rywalizacja o role i obawa przed konsekwencjami wyrażania krytyki wobec reżyserów czy producentów powodują, że atmosfera jest niezwykle napięta. Joanna Kurowska zwraca też uwagę na konieczność przeprowadzenia reformy Zawiązku Artystów Scen Polskich. Jej zdaniem to sztuczny twór, który w rzeczywistości nie dba o aktorów, nie broni ich praw i interesów.

Prawo

Coraz więcej rodziców odmawia zaszczepienia dzieci. Statystyki mogłoby poprawić ograniczenie dostępu do żłobków i przedszkoli

W ciągu ostatnich kilku lat liczba uchyleń od szczepień obowiązkowych dzieci i młodzieży zwiększyła się prawie dwukrotnie – z 48,6 tys. w 2019 roku do 87,3 tys. w 2023 roku – wynika z danych NIZP PZH-PIB. W efekcie coraz więcej zapomnianych chorób powraca i rośnie liczba zachorowań m.in. na odrę czy krztusiec. Wraz rosnącym odsetkiem odmów powracają pomysły, by uzależnić od szczepień miejsce w żłobku czy przedszkolu, ale eksperci podkreślają, że potrzebna jest przede wszystkim edukacja rodziców.

Media

Karolina Pilarczyk: W nowym programie każdy z nas potrzebował pomocy medycznej. Ja straciłam kawałeczek palca

Drifterka podkreśla, że niektóre zadania w programie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” były na tyle wymagające, że kończyły się kontuzjami i urazami. Karolina Pilarczyk zaznacza, że największą motywacją była dla niej możliwość zmierzenia się z uznanymi sportowcami, których podziwia od lat. Ma też świadomość, że różni się od pozostałych uczestników formatu, ponieważ jej dyscyplina koncentruje się nie na przygotowaniu fizycznym, ale na umiejętności prowadzenia samochodu wyścigowego, gdzie kluczowe są refleks, panowanie nad emocjami i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji.