Apple Pie, popcorn i dekoracje – pomysły na Amerykę w domu
Ameryka w Twoim domu? To możliwe!
Każda kultura ma swoje tradycje i obyczaje. Z jednych czerpiemy bardzo chętnie, przyswajając wszystko to, co wydaje się nam ciekawe. W ten sposób wprowadzamy do polskich obyczajów te zagraniczne. Szczególnie upodobaliśmy sobie Amerykę. Uwielbiamy tamtejsze przysmaki i czerpiemy z ich kultury. Doskonałym przykładem może być Apple Pie – przepis jest banalnie łatwy, a składniki, które wykorzystujemy, znajdą się w każdym polskim domu. Niektóre symbole amerykańskiej kultury są tak głęboko zakorzenione w polskiej tradycji, że zdarza się nam zapomnieć, skąd się wywodzą. Za co kochamy Stany Zjednoczone i czy możemy poczuć je w swoich czterech kątach?
Kuchnia, muzyka, kultura – symbole Ameryki
Dla niektórych wakacje w USA to spełnienie marzeń. Mnóstwo kultowych miejsc, bogata kultura, którą tworzą ludzie różnych nacji i kuchnia uwielbiana przez miliony na całym świecie. Amerykę kochamy za wiele rzeczy. Jeśli marzenie o wakacjach w Las Vegas czy Nowym Jorku teraz jest nierealne, część symboli możemy z powodzeniem wykorzystać w swoim mieszkaniu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zjeść indyka serwowanego na Święto Dziękczynienia, uprażyć pachnącą kukurydzę, która zamieni się w chrupki popcorn czy zjeść prawdziwe Apple Pie. Przepis na każde z tych dań i urządzenia ułatwiające gotowanie są dzisiaj powszechnie dostępne, dlatego „kawałek Ameryki” może znaleźć się w każdym domu. A jeśli dołożymy do tego odpowiednią muzykę i dekoracje, możemy stworzyć Amerykę taką, jaką chcemy ją widzieć. Co warto wykorzystać i jak spędzić wakacje w amerykańskim stylu nie opuszczając kraju?
Apple Pie – przepis
Najprawdopodobniej wszyscy kojarzymy charakterystyczną amerykańską szarlotkę, którą na górze zdobi maślane kruche ciasto. Była ona „bohaterką” niejednego amerykańskiego filmu (m.in. The Help), oraz stanowi „tradycję sąsiedzką”. Każdy, kto wprowadza się do nowego mieszkania czy domu, witany jest przez sąsiadów właśnie pysznym ciastem z jabłkiem albo wiśnią.
Jak zrobić Apple Pie? Przepis znajdziecie poniżej.
Ciasto kruche:
- 420 g mąki pszennej,
- płaska łyżeczka soli,
- 2 łyżki cukru,
- 330 g zimnego masła,
- ok. 160 ml zimnej wody,
Nadzienie:
- 5 dużych jabłek
- 35 g mąki pszennej,
- ok. 80 g cukru w zależności od kwaśności jabłek,
- cynamon do smaku.
Kruszonkę można wyrobić ręcznie lub za pomocą np. miksera planetarnego, który ułatwi pracę. Ważne, jest, aby masło było wcześniej schłodzone. Wyrobione ciasto wsadzić do lodówki na 2 godziny. Po tym czasie rozwałkować na dwa placki, pierwszy z nich wyłożyć na blaszkę, a na nim ułożyć jabłka posypane cynamonem. Drugą część pociąć na paski i ułożyć na wierzchu, formując kratkę. Piec w temperaturze 190 stopni przez półtorej godziny.
Popcorn i klasyka amerykańskiego kina
Miłośnicy słonych przekąsek pewnie nie będą zachwyceni wizją pieczenia szarlotki, dlatego podpowiadamy, co można przekąsić zamiast Apple Pie. Przepis na popcorn, który kochają Amerykanie bazuje na kukurydzy z dodatkiem masła lub oleju. Warto jednak sięgnąć po jego zdrowszą wersję, którą można przygotować dzięki maszynie do popcornu od Ariete, nawiązującej wyglądem do Ameryki w latach 50. Co więcej, beztłuszczowa przekąska jest równie smaczna, a zapach i aromat roztaczające się w domu sprawią, że wszyscy z radością rozsiądą się wygodnie na kanapie. A jeśli popcorn, to nie może zabraknąć dobrego filmu, najlepiej takiego, który opowiada o Ameryce. Forrest Gump to film fabularny, który świetnie przeplata humor z prawdziwymi wydarzeniami amerykańskiej historii.
Dekoracje dla podkreślenia klimatu
Organizując przyjęcie lub chcąc spędzić kilka dni w typowo amerykańskim klimacie, warto zainwestować także w odpowiednie dekoracje. Popcorn i Apple Pie – przepis na sukces wszystkich przyjęć. Wszystkie serwowane przekąski można podać na talerzykach nawiązujących do amerykańskiej flagi. Świetnie sprawdzą się też papierowe kubełki na popcorn czy kubki na napoje utrzymane w tym samym klimacie. Można pokusić się o dekoracje na ścianach – plakaty na ściennie ze Statuą Wolności czy dużą flagę.
Muzyka, którą kochają Amerykanie
Wspaniałym dopełnieniem będzie muzyka uwielbiana przez wielu Amerykanów. Skoro już wiemy, że można uprażyć zdrową kukurydzę, mamy wybrane dodatki i wiemy, jak zrobić Apple Pie, przepis na sukces teoretycznie jest gwarantowany, ale wciąż będzie brakowało tego akcentu, który podkreśli klimat, jaki chcemy stworzyć. Amerykę najczęściej kojarzymy z muzyką country, nie brakuje też dobrego hip-hopu, jazzu czy bluesa. Z tych gatunków można zrobić ciekawy miks muzyczny albo skupić się na jednym wybranym, pasującym do klimatu.
Jeżeli więc tegoroczne wakacje nie dają Wam możliwości wyjazdu do dalekich Stanów Zjednoczonych, nie zniechęcajcie się i zróbcie amerykański klimat właśnie z wykorzystaniem naszych porad.

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów

Wzrasta rynek świeżej żywności online – w Markecie Świeżości DPD już ponad 70 partnerów

Międzynarodowy Dzień Szczęścia i tiramisu – przypadek czy przeznaczenie?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz
Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.