Atrium Plejada udostępnia komfortkę
Atrium Plejada jeszcze bardziej przyjazne dla osób niepełnosprawnych. W centrum handlowym powstała komfortka, pomieszczenie, w którym niepełnosprawni w komfortowy i godny sposób mogą zostać przebrani bądź przewinięci. To pierwsze tego typu miejsce w Bytomiu, przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością. Udogodnienie jest już dostępne i znajduje się w pobliżu drogerii Hebe.
Komfortka to pomieszczenie higieniczno-sanitarne służące osobom z niepełnosprawnością i ich opiekunom do czynności pielęgnacyjnych. W Polsce sukcesywnie przybywa takich miejsc, a w sierpniu do listy istniejących punktów, dołączyło Atrium Plejada. Bytomska komfortka wyposażona jest w umywalkę oraz w leżankę z regulowaną elektrycznie wysokością, ułatwiającą bezpieczne i wygodne przeprowadzenie czynności pielęgnacyjnych. Udogodnienie udostępniono w Pokoju Pierwszej Pomocy, zlokalizowanym przy pomieszczeniu należącym do Ochrony centrum handlowego.
– Pochłonięci codziennymi sprawami, nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele osób dotyka niepełnosprawność czasowa bądź trwała. Okazuje się, że pokonanie barier nie zawsze wymaga dużego zaangażowania – czasem wystarczą proste udogodnienia i rozwiązania, jak choćby komfortka, zapewniające niepełnosprawnym łatwiejsze funkcjonowanie. Przecież każdy z nas ma prawo do godnego i wygodnego życia w społeczeństwie. Dlatego bez wahania zaangażowaliśmy się w tę akcję, chcąc ułatwić takim osobom i ich opiekunom pobyt w naszej galerii – mówi Joanna Plata, dyrektor centrum handlowego Atrium Plejada.
Kwestia braku komfortek dotyczy dzieci niemieszczących się na przewijakach dla niemowląt oraz dorosłych, niesamodzielnych z powodu choroby, niepełnosprawności bądź wieku, wymagających kilka razy dziennie zmiany środków chłonnych, cewnikowania bądź innych czynności pielęgnacyjno-higienicznych, wykonywanych w pozycji leżącej. Niestety, poza domem te czynności odbywają się najczęściej w warunkach niehigienicznych i urągających godności człowieka. Skutkiem braku komfortek jest nierzadko rezygnacja z udziału w życiu publicznym, społecznym i rodzinnym.
Na problem ten zwróciło uwagę pięć organizacji, tworzących koalicję „Przewijamy Polskę”- Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Dorosłych z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym Żurawinka, Fundacja MALI SIŁACZE z Krakowa, Fundacja NieOdkładalni z Gliwic, Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych – Sejmik Wojewódzki i Fundacja INTEGRACJA z Warszawy. Organizacje postawiły sobie za cel stworzenie w całym kraju sieci miejsc, w których w komfortowych warunkach, nieurągających ludzkiej godności, będzie można wykonać codzienny zabieg higieniczny dorosłej osoby z niepełnosprawnością. Lista miejsc, w których można skorzystać z komfortki jest stale aktualizowana.
Więcej informacji na stronie: https://atrium-plejada.pl.

Geny mają znaczenie – szybka diagnostyka może zmienić życie z ALS

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Dorota Szelągowska: Tęsknię za Darkiem „Stolarzem” przed kamerą. Ale mamy ze sobą kontakt i będziemy razem robić jakieś rzeczy youtube’owe
Prezenterka zaznacza, że wraz z ostatnim klapsem na planie zdjęciowym programu, który wcześniej realizowała z Darkiem „Stolarzem”, nie zakończyła się ich znajomość. Nadal utrzymują ze sobą kontakt i planują kolejne wspólne przedsięwzięcia. Dorota Szelągowska uważa, że każdy powinien maksymalnie wykorzystywać swój potencjał, dlatego nie można siedzieć bezczynnie, tylko trzeba podejmować nowe wyzwania, korzystać z dostępnych propozycji i szans. Teraz co prawda obydwoje pracują dla konkurencyjnych stacji, ale nie rywalizują ze sobą, tylko nadal się wspierają.
Prawo
Unia Europejska wzmacnia ochronę najmłodszych. Parlament Europejski chce, by test praw dziecka był nowym standardem w legislacji

Parlament Europejski chciałby tzw. testu praw dziecka dla każdego aktu prawnego wychodzącego z Komisji Europejskiej. – Każda nowa legislacja Unii Europejskiej powinna być sprawdzana pod kątem wpływu na prawa dziecka – zapowiada Ewa Kopacz, wiceprzewodnicząca PE. Jak podkreśla, głos dzieci jest coraz lepiej słyszalny w UE i jej różnych politykach. Same dzieci wskazują na ważne dla siebie kwestie, którymi UE powinna się zajmować. Wśród nich są wyzwania w obszarze cyfrowym i edukacyjnym.
Robotyka i SI
Za 90 proc. wypadków drogowych odpowiada człowiek. Rozwój autonomicznych pojazdów może to ryzyko ograniczyć

Z analiz Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS wynika, że w ok. 90 proc. wypadków drogowych decydującą rolę odgrywa czynnik ludzki. Dzięki inteligentnym pojazdom liczba wypadków może się zmniejszyć o ok. 30 proc. Stopniowe udoskonalanie czujników i algorytmów ma kluczowe znaczenia dla poprawy bezpieczeństwa na drogach. Obecnie samochody osiągają drugi i trzeci poziom autonomii w sześciostopniowej skali SAE.