Avenida Poznań wspiera profilaktykę nowotworów głowy i szyi
PR Inspiration
Pl. Wolnica 13/14
31-060 Kraków
magdalena.zybala|prinspiration.pl| |magdalena.zybala|prinspiration.pl
790 770 220
prinspiration.pl/
W dniach 21 – 25 września odbywa się kolejna, już VIII. Edycja Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. W tym roku wydarzenie realizowane jest pod hasłem „Rak głowy i szyi nie czeka, zgłoś się do specjalisty”. Avenida Poznań, jako partner akcji, zaprasza na akcję informacyjną o nowotworach głowy i szyi wraz z możliwością zapisania się bezpłatne badania profilaktyczne.
Tegoroczne obchody Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi realizowane są w ramach kampanii „Zrozumieć Nowotwory Głowy i Szyi”. Na kampanię składają się m.in. bezpłatne badania i działania edukacyjne zwiększające świadomość społeczną na temat nowotworów głowy i szyi. Jednym z punktów bogatego programu Tygodnia jest akcja informacyjna, która prowadzona będzie w najbliższy czwartek, 24 września w Avenidzie Poznań.
Avenida Poznań po raz kolejny wspiera Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Jako partnerzy wydarzenia udostępniamy bezpłatnie naszą przestrzeń, w której zorganizowane zostanie stanowisko informacyjne. W tym miejscu Poznaniacy będą mogli dowiedzieć się więcej na temat nowotworów głowy i szyi. Serdecznie zachęcam do do odwiedzenia stoiska i zapisania się na bezpłatne badania profilaktyczne – mówi Katarzyna Korpak, Dyrektor Avenidy Poznań.
Nowotwory głowy i szyi stanowią siódmą co do częstości występowania grupę nowotworów złośliwych na świecie. W ostatnich latach coraz częściej raki te rozpoznaje się u osób młodych. Szacuje się, że w około 70 proc. przypadków przyczyną raka gardła środkowego jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Wirus odpowiada również za znaczącą część nowotworów jamy ustnej. U większości osób zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego rozwija się bez żadnych objawów. Zanim dojdzie do zakażenia, wirus może być nieaktywny przez długi czas – kilka albo nawet kilkanaście lat.
Akcja informacyjna na temat nowotworów głowy i szyi odbywać się będzie
w Avenidzie Poznań w czwartek 24 września w godzinach 10.00 – 20.00. W trakcie akcji będzie także możliwość zapisania się na bezpłatne badania profilaktyczne.
Więcej informacji o akcji dostępnych jest na stronie Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi: oppngis.pl/viii-etpngis/.
Więcej informacji udziela:
Katarzyna Korpak
Dyrektor Centrum Handlowego Avenida Poznań
ECE Projektmanagement Polska

Neurologiczne choroby rzadkie w Lublinie leczą modelowo

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.