Łazienka bez granic – dlaczego warto wybrać odpływ liniowy
Walk-in, czyli otwarta kabina prysznicowa – najczęściej pozbawiona brodzika – to rozwiązanie aranżacyjne, który na dobre zadomowiło się we współczesnych łazienkach. Stało się to za sprawą jej niepodważalnych zalet, surowej formy i niebywałej praktyczności. Z czasem jej wygląd ewaluował i wyszedł naprzeciw oczekiwaniom użytkowników.
Jednym z elementów wpisujących się w minimalistyczny, a zarazem funkcjonalny charakter kabiny walk-in, są odwodnienia liniowe. Co istotne z punktu widzenia komfortu użytkowników – zastępując tradycyjne brodziki, pozwalają na aranżację przestrzeni sanitarnej pozbawionej barier. Zwiększają zatem poziom komfortu i bezpieczeństwa – ale to nie jedyne zalety tych rozwiązań.
Aranżacja bez granic
Zastosowanie odpływu liniowego oferuje całkiem nowe i praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne. Brak brodzika pozwala z jednej strony stworzyć minimalistyczną, nowoczesną strefę prysznicową, a z drugiej – znacznie lepiej wykorzystać przestrzeń łazienki, szczególnie w niewielkich mieszkaniach. Tradycyjne kabiny prysznicowe z brodzikiem są masywne, zajmują zazwyczaj sporo miejsca i tym samym wręcz przytłaczają wnętrze. Ta w wariancie walk-in, wyposażona w odpływ liniowy, daje szansę na wykreowanie łazienki lekkiej i przejrzystej. Delikatne przeszklenia na wymiar są dyskretne i niemal niewidoczne, a co więcej – optycznie powiększają przestrzeń. Rozwiązanie to pozwala nawet zrezygnować ze ścian i pozostawić tę strefę całkowicie otwartą – mówi Aleksandra Drozdalska, ekspert marki TECE.
Dobrze zamontowany odpływ liniowy jest praktycznie niezauważalny – na zewnątrz widoczny jest tylko ruszt odpływu. Doskonały estetycznie efekt uzyskamy dobierając styl odpływu do armatury sanitarnej. To zasługa szerokiej oferty wzorniczej wykończenia profili, dostępnych np. w barwach optycznego i czerwonego złota czy czarnego chromu.
Bezpieczeństwo z wygodą
Strefa prysznicowa z odpływem liniowym, poza niewątpliwą estetyką, niesie ze sobą wiele praktycznych zalet. Brodziki mają zazwyczaj dość wysokie brzegi i ograniczają przestrzeń podłogową kabiny, przez co staje się ona mniej komfortowa w użytkowaniu. Jest to szczególnie istotne, gdy z pomieszczenia korzystają osoby starsze lub dzieci. Rezygnacja z tej bariery pozwala znacznie swobodniej korzystać z prysznica, a nawet – umieścić w jego strefie krzesło, siedzisko czy umożliwić wjazd wózkiem inwalidzkim. To także brak ryzyka potknięć i większe bezpieczeństwo – tłumaczy ekspert TECE.
Kabiny bez brodzika stanowią praktyczne rozwiązanie dla łazienek o niewielkim metrażu czy nietypowym układzie. Rezygnacja ze ścianek pozwala wygospodarować więcej miejsca na inne elementy wyposażenia, takie jak umywalka czy pralka, a nawet – tymczasowe ustawienie suszarki na pranie. Odwodnienie prysznicowe oznacza także wygodę podczas sprzątania i łatwość w utrzymaniu czystości. Jedyna czynność, jaką należy wykonać, to wyjęcie sitka i udrożnienie odpływu. Otoczenie można umyć mopem, co eliminuje konieczność stosowania specjalnych detergentów.
Montaż zaplanowany
Pamiętając o wszystkich zaletach rozwiązania, jakim jest organizacja strefy prysznicowej na bazie odpływu liniowego, warto wziąć je pod uwagę przy planowaniu wykończenia lub remontu łazienki. Szczególnie w sytuacjach, gdy poddajemy strefę łazienkową całkowitej reorganizacji. Na etapie projektowania można dopasować wysokość podłogi do wymagań odpływu, położyć odpowiednią hydroizolację i wykonać optymalny spadek powierzchni posadzki w kierunku odpływu.
Decydując się na niestandardową, a zarazem funkcjonalną strefę prysznicową, warto rozważyć odpływ liniowy. W porównaniu do tradycyjnego brodzika czy wanny z prysznicem, oferuje zdecydowanie większe możliwości aranżacyjne, gwarantując wygodę, bezpieczeństwo, komfort użytkowania i – co równie ważne – łatwość w pielęgnacji. A czy nie tego właśnie oczekujemy od nowoczesnej łazienki?

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Sandra Kubicka: Najpierw kupiłam małą domową szklarnię na zioła. A teraz zamówiłam duży model do ogrodu i będę tam mieć pomidory, ogórki i truskawki
Modelka czerpie dużą radość z własnoręcznie wyhodowanych ziół i warzyw. Swoją przygodę z ogrodnictwem zaczęła od małej domowej szklarni kupionej w sklepie internetowym, a już niedługo będzie miała szklarnię z prawdziwego zdarzenia. Sandra Kubicka nie ukrywa, że teraz z dużą niecierpliwością czeka na to, jaki plon wydadzą sadzonki pomidorów. Na razie rosną jak na drożdżach.
Transport
Trwa debata o nowych przepisach dotyczących praw pasażerów. Możliwe zmiany w wysokości odszkodowań za opóźnione loty

W dyskusji o prawach pasażerów linii lotniczych pojawiają się rozbieżności między unijnymi instytucjami. Dotyczą one m.in. odszkodowań za opóźnione lub odwołane loty. Ministrowie transportu UE proponują 300 euro odszkodowania za czterogodzinne opóźnienie lub odwołanie krótkiego lotu, a Parlament Europejski opowiada się za wyższymi odszkodowaniami i to po trzech godzinach opóźnienia. Parlamentarna komisja transportowa proponuje także szereg zmian dotyczących m.in. bagażu podręcznego czy odpowiedzialności pośredników sprzedających bilety.
Dziecko
Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci

Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.