Komunikaty PR

Babka wielkanocna musi być idealna. Czyli jaka?

2021-03-22  |  01:00
Biuro prasowe
Do pobrania jpg ( 0.41 MB )

Doskonała babka wielkanocna musi być wilgotna i puszysta. Tylko taka będzie prawdziwą ozdobą stołu i zachwyci najbardziej wymagające podniebienia. Jednak doświadczone gospodynie domowe wiedzą, że wykonanie tego ciasta to nie lada wyzwanie. Jak zrobić doskonale pulchną babkę wielkanocną, by zachwycała nie tylko swoim smakiem, ale i wyglądem?

Wielkanoc to najważniejsze święto w kulturze chrześcijańskiej. Po 40 – dniowym Wielkim Poście zaczynamy radosne świętowanie zwycięstwa dobra nad złem, czyli Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Do dziś katolicy podczas postu wykazują wstrzemięźliwość w jedzeniu i piciu, a święta kojarzą się z suto zastawionym stołem i rodzinnymi spotkaniami. Na śniadanie wielkanocne jada się poświęcone pokarmy. Obok jaj, pasztetów, wędlin, soli i chleba w koszyczkach umieszcza się również słodkie wypieki takie jak baby wielkanocne.
Historia wielkanocnego ciasta
Nazwa babka wielkanocna powstała dlatego, że ciasto swoim kształtem przypomina szeroką, wijącą się spódnicę staruszki. Niektóre przekazy mówią o tym, że babka została wprowadzona do Francji przez dwór króla polskiego Stanisława I Leszczyńskiego. Inne źródła podają, że Leszczyński wynalazł przepis, mocząc zwietrzałego kugelhopfa w rumie i nazwał deser na cześć bohatera bajki – Ali Baby.
Liczne podania głoszą, że babka wielkanocna była znana w Polsce już w XV wieku. Tradycyjnie wypiekana była ona w Wielki Piątek a jej smak zależał od ogromnej ilości jaj. Tajną recepturę przygotowania babki wielkanocnej znały tylko kobiety. Mężczyźni podczas wypiekania bab mieli zakaz wstępu do kuchni. Wierzono, że gdy obok pieca pojawiał się mężczyzna, ciasto opadnie.
- Tradycja pieczenia babki na Wielkanoc wciąż jest kultywowana w naszym domach, dlatego warto wiedzieć jak upiec doskonałą babkę wielkanocną – odpowiednio wilgotną i wyrośniętą! Tajemnica tkwi w cierpliwości i doborze odpowiedniej mąki – mówi Anna Matuszewska, dyrektor ds. jakości i produkcji w Podlaskich Zakładach Zbożowych w Białymstoku.
Babka Zachód Słońca
Składniki:
1 kostka masła, 6 jaj (białka na pianę), 6 łyżek oleju, 2 szklanki mąki mąki pszennej typ 450 lub 500, 1 szklanka cukru, 1 łyżka kakao, olejek migdałowy, 2 łyżeczki proszku, 2 – 3 łyżki suchego maku lub nasion chia.
Masło utrzeć z cukrem dodać po jednym żółtku następnie olej oraz mąkę z proszkiem dobrze połączyć. Następnie dodać ubitą pianą z białek ze szczyptą soli i lekko wymieszać ciasto. Podzielić je na 3 części do jednej dodać kakao do kolejnej kilka kropli olejku migdałowego a do kolejnego nasiona. Nakładać ciasto warstwami do foremki wysmarowanej masłem i oprószonej bułka tartą. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 °C przez 40-50 min.
A może gotowana?
To przepis dla tych, którzy szukają nowego pomysłu na wielkanocne słodkości. Babka gotowana wymaga specjalnej formy, przygotowanej do gotowania na parze. Forma ta ma specjalną pokrywkę, która zabezpiecza przed wlaniem się do środka wody. Warto zaryzykować i sięgnąć po nowy przepis. Tak przygotowane ciasto jest bardzo lekkie i puszyste. Co ważne wychodzi zawsze i nie ma możliwości by się przypaliło.
Babka gotowana
Składniki:
1 kostka masła, 2 łyżki smalcu, 1 szklanka cukru, 1 szklanka mąki pszennej typ 450, 1 szklanka mąki ziemniaczanej, 6 jaj (białka na pianę), 2 łyżki octu lub rumu, 1 proszek do pieczenia (2,5 łyżeczki).
Masło i smalec połączyć i utrzeć z cukrem dodając żółtka. Mąki zmieszać razem dodać proszek do pieczenia i tak wymieszane sypkie produkty dodać do utartego tłuszczu. Na koniec dodać rum i delikatnie mieszając połączyć ciasto z białkami ubitymi ze szczyptą soli. Formę do babki gotowanej dobrze wysmarować masłem i wysypać bułką tartą następnie wypełnić przygotowanym ciastem i zamknąć. Tak przygotowaną formę z ciastem zanurzyć w gotującej wodzie do ¾ wysokości obciążyć aby nie wypłynęła i gotować na wolnym ogniu 1,5 godziny. Po ugotowaniu wyjąc formę z wody zdjąć wieczko chwilę odparować i na gorąco wyjąć ciasto obracając i postukując formą. Po ostudzeniu można oblać np. czekoladą lub lukrem i przystroić płatkami migdałowymi.
SMACZNEGO!!!

Szanowni Klienci, Partnerzy, Dostawcy, Przyjaciele!
Przed nami kolejne Święta Wielkanocne, które nie będą takie jak zawsze. Niektórzy spędzą je w gronie najbliższej rodziny, jednak wiele osób ten czas będzie musiało spędzić w samotności. Zwłaszcza do nich kieruję dziś życzenia spokoju i wytrwałości. Niech Wielkanoc mimo wszystko napełni Wasze serca radością, miłością, wiarą i spokojem.
Do wszystkich kieruję dobre myśli i głęboko wierzę, że świat po zakończeniu epidemii będzie lepszy. Radosnego Alleluja!
Sylwia Majewicz, prezes Podlaskich Zakładów Zbożowych S.A. w Białymstoku

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Styl życia Majówkowy piknik w Elektrowni Powiśle Biuro prasowe
2024-04-29 | 15:59

Majówkowy piknik w Elektrowni Powiśle

Przed nami niemal tydzień błogiego lenistwa nad Wisłą. Z pomysłem na spędzenie majówki w mieście przychodzi Elektrownia Powiśle. Piknik pod gołym niebem z wiosennym menu, otwarcie
Styl życia Cook Story w nowej odsłonie – teraz jeszcze bardziej smart
2024-04-29 | 11:15

Cook Story w nowej odsłonie – teraz jeszcze bardziej smart

25 kwietnia br. ponownie swoje przestrzenie otworzyło Cook Story by Samsung, unikatowy punkt na kulinarnej mapie Warszawy. W Cook Story można wziąć udział w warsztatach kulinarnych, jak
Styl życia Kwietniowe grillowanie – pomysły i przepisy
2024-04-29 | 01:00

Kwietniowe grillowanie – pomysły i przepisy

Opiekanie jedzenia nad żywym ogniem jest najstarszą formą gotowania. Czas spędzany przy ognisku od tysięcy lat służył nie tylko przetrwaniu gatunku, ale przede wszystkim budowaniu więzi

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rodziny zastępcze w kryzysie z powodu braku odpowiedniego wsparcia państwa. Zespoły robocze pracują nad wypracowaniem nowych przepisów

Na koniec 2022 roku w pieczy zastępczej przebywało 72,8 tys. dzieci, przy czym nieco ponad 56 tys. w pieczy rodzinnej. Od 2020 roku wzrasta ogólna liczba wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych kosztem rodzin zastępczych, których jest coraz mniej. – Problemem jest niedofinansowanie całego systemu, brakuje też wsparcia i szkoleń dla rodziców – podkreśla Agnieszka Smarzyńska, prezeska Fundacji Happy Kids. Powołane niedawno przez resort polityki społecznej zespoły robocze mają wypracować nowe rozwiązania, które zapobiegną kryzysowi w pieczy zastępczej w Polsce.

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.