Bądź eko na jesień! Wpadnij do CH Focus i wymień plastik na wrzosy!
Już w sobotę, 12 października, zapraszamy wszystkich mieszkańców Bydgoszczy na wyjątkowe wydarzenie „Bądź eko na jesień”! To doskonała okazja, aby wspólnie zadbać o środowisko i wzbogacić swoje ogrody o piękne, jesienne wrzosy. Wystarczy przynieść plastikowe odpady i wymienić je na sadzonki.
W najbliższą sobotę, 12 października odbędzie się kolejna edycja ekologicznej akcji „Bądź eko na jesień”. To wydarzenie dobrze znane wszystkim mieszkańcom Bydgoszczy i cieszące się dużą popularnością wydarzenie, które za każdym razem przyciąga mnóstwo osób.
Warto po raz kolejny wpaść na plac przed CH Focus (od strony ul. Jagiellońskiej). Na mieszkańców czekać będzie 1500 sadzonek roślin doniczkowych - wrzosów. Aby je otrzymać, wystarczy przynieść plastikowe odpady. Od uczestników naszej akcji przyjmiemy reklamówki i torby foliowe, plastikowe opakowania po środkach czystości i kosmetykach, plastikowe doniczki, plastikowe opakowania po żywności i plastikowe butelki. Opakowania muszą być czyste. Wymiana wrzosów odbywa się wyłącznie dla osób pełnoletnich.
W zeszłorocznej akcji „Bądź eko na jesień” udało się zebrać imponującą ilość ponad 100 tys. plastikowych odpadów.
Wrzos w ogrodzie
Wrzos to nie tylko piękna ozdoba jesiennego ogrodu, ale także roślina o niezwykłych właściwościach. Kiedyś służył do produkcji mioteł, powrozów czy opału, dziś ceniony jest m.in. za swoje właściwości lecznicze. Wykazuje działanie przeciwzapalne, moczopędne i uspokajające, a także znajduje zastosowanie w kosmetyce. Wrzosy są odporne na mróz, kwitną od połowy sierpnia, a ich lekka, przepuszczalna gleba sprawia, że są łatwe w uprawie. Ozdobią każdy ogród i balkon, przynosząc kawałek natury wprost do miasta.
SYLWESTER LAST MINUTE. Jak zaplanować sylwestrowy wypad w jeden dzień?
MP3 | Stres Polaków. 75% zmaga się z napięciem każdego tygodnia
Nowy Rok w harmonii z naturą – ekologiczne postanowienia na 2025
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Podróże
Radosław Majdan: W Grecji zaginęła mi walizka. To jest kraj lekkoduchów, wszystko odkładają na jutro, a pracę traktują drugorzędnie
Były piłkarz przyznaje, że z perspektywy uczestników program „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” to bardzo wymagające przedsięwzięcie. Dla niego ten format okazał się nie tylko testem fizycznym, ale także emocjonalnym, bo trzeba było stawić czoła zarówno rywalom, jak i własnym słabościom. Radosław Majdan zdradza też, że emocji nie brakowało już na lotnisku. Tuż po przylocie do Grecji okazało się bowiem, że jego walizka zaginęła. Na szczęście miał przy sobie kilka zapasowych ubrań.
Finanse
Wciąż niewielkie finansowanie wsparcia psychicznego przez państwo. Usługi terapeutyczne są dziś głównie prywatne
Co czwarty Polak przynajmniej raz w ciągu swojego życia zmaga się z poważnym kryzysem zdrowia psychicznego. Może więc on statystycznie dotyczyć każdej polskiej rodziny – przypomina Fundacja Pomagam.pl. Problemem jest wciąż niskie finansowanie wsparcia psychicznego i psychiatrycznego przez państwo oraz słaba wiedza o zdrowiu psychicznym. Organizacja zwraca uwagę, że świadomość problemu może uwolnić ogromny potencjał wzajemnego wsparcia.
Film
Joanna Kurowska: Żaden polski aktor nie dostał miliona dolarów za film. Gramy równie dobrze jak amerykańscy, a jesteśmy niedoceniani i hejtowani
Artystka nie ma żadnych wątpliwości – polska branża filmowa wymaga natychmiastowego uzdrowienia. Konieczne jest wprowadzenie gruntownych zmian po to, aby zapewnić aktorom lepsze warunki pracy, odpowiednie wynagrodzenie i wsparcie w sytuacjach kryzysowych. Joanna Kurowska zauważa, że honoraria w polskim kinie są rażąco niskie i chociażby w stosunku do zarobków amerykańskich gwiazd dysproporcja jest ogromna. Dla przykładu żaden polski aktor nie otrzymał jeszcze miliona dolarów za rolę, podczas gdy w USA takie kwoty są standardem.