Bądź eko na jesień! Wpadnij do CH Focus i wymień plastik na wrzosy!
Już w sobotę, 12 października, zapraszamy wszystkich mieszkańców Bydgoszczy na wyjątkowe wydarzenie „Bądź eko na jesień”! To doskonała okazja, aby wspólnie zadbać o środowisko i wzbogacić swoje ogrody o piękne, jesienne wrzosy. Wystarczy przynieść plastikowe odpady i wymienić je na sadzonki.
W najbliższą sobotę, 12 października odbędzie się kolejna edycja ekologicznej akcji „Bądź eko na jesień”. To wydarzenie dobrze znane wszystkim mieszkańcom Bydgoszczy i cieszące się dużą popularnością wydarzenie, które za każdym razem przyciąga mnóstwo osób.
Warto po raz kolejny wpaść na plac przed CH Focus (od strony ul. Jagiellońskiej). Na mieszkańców czekać będzie 1500 sadzonek roślin doniczkowych - wrzosów. Aby je otrzymać, wystarczy przynieść plastikowe odpady. Od uczestników naszej akcji przyjmiemy reklamówki i torby foliowe, plastikowe opakowania po środkach czystości i kosmetykach, plastikowe doniczki, plastikowe opakowania po żywności i plastikowe butelki. Opakowania muszą być czyste. Wymiana wrzosów odbywa się wyłącznie dla osób pełnoletnich.
W zeszłorocznej akcji „Bądź eko na jesień” udało się zebrać imponującą ilość ponad 100 tys. plastikowych odpadów.
Wrzos w ogrodzie
Wrzos to nie tylko piękna ozdoba jesiennego ogrodu, ale także roślina o niezwykłych właściwościach. Kiedyś służył do produkcji mioteł, powrozów czy opału, dziś ceniony jest m.in. za swoje właściwości lecznicze. Wykazuje działanie przeciwzapalne, moczopędne i uspokajające, a także znajduje zastosowanie w kosmetyce. Wrzosy są odporne na mróz, kwitną od połowy sierpnia, a ich lekka, przepuszczalna gleba sprawia, że są łatwe w uprawie. Ozdobią każdy ogród i balkon, przynosząc kawałek natury wprost do miasta.

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.