Komunikaty PR

Bakal pyta, dietetyk odpowiada - ,,smart” słodycze, jak je wybierać?

2020-07-14  |  18:35

Polacy uwielbiają słodkie przekąski i  sięgają po nie nawet kilka razy w tygodniu[1]. Warto jednak pamiętać, iż nadmierne spożywanie cukru może negatywnie wpłynąć na stan zdrowia oraz być przyczyną zwiększenia masy ciała. Co zatem spożywać, aby ,,małe co nieco” nie tylko zaspokoiło głód, ale także było pożywne i wartościowe dla organizmu? Dietetyk medyczny, Anna Słomkowska odpowiada.

Zbyt częste spożywanie słodyczy jest bezpośrednią przyczyną nadwagi, powoduje próchnicę, a długoterminowo może nawet prowadzić do cukrzycy. Dlatego zaleca się szukanie substytutów, które wprowadzą do diety nie tylko przyjemny, słodki smak, ale staną się także źródłem np. witamin, minerałów czy błonnika - zdrowe odżywianie zaczyna się od mądrych wyborów, np. tych dotyczących tzw. smart słodyczy.

- mówi Anna Słomkowska, dietetyk medyczny.

Czy bakalie możemy traktować jako substytut słodkich niezdrowych przekąsek?


Tak. Zawierają one cenny dla jelit błonnik, niezbędne witaminy i minerały. Z tego powodu są lepszym wyborem niż tradycyjne słodycze. W tym przypadku poleciłabym np. suszone figi i morele oraz śliwki i orzechy. Warto pamiętać, że suszone owoce poza wspomnianymi wartościami, mają także cukieri z tego powodu warto po nie sięgać z głową. 

Czy wskazane jest podawanie dzieciom bakalii? Jeśli tak, to od jakiego wieku mogą je spożywać? 


Bakalie w diecie dziecka, to smaczne i cenne produkty dostarczające błonnik, witaminy i ważne dla wzrostu minerały. Warto jednak wziąć pod uwagę skład bakalii i kupować te bez konserwantów (tj. bez dwutlenku siarki), które mogą wywołać uczulenie. Miękkie rodzynki, brązowe niesiarkowane morele czy słodkie daktyle, będą świetnym dodatkiem do owsianki lub zdrowym deserem po obiedzie. Ponadto, bakalie pomagają regulować pracę przewodu pokarmowego. Warto je wprowadzić z tego powodu do diety dzieci, zwłaszcza tych, które mają problem z zaparciami. Jeśli chodzi zaś o wiek – można już je podawać w małych ilościach po 8. miesiącu życia. To jednak dość indywidualny wybór – decyzję tę należy dostosować do możliwości jedzenia przez dziecko. Na początek warto wybrać miękkie owoce tj. morele i rodzynki, można je także rozmiękczyć w wodzie. Dzieci starsze mogą spożywać również orzechy i bakalie jako przekąskę do szkoły.

Czy nieodparta chęć zjedzenia czegoś słodkiego, może być oznaką niedoborów w organizmie? 


Tylko w przypadku cukrzyków może to sugerować niedobory chromu, ale u zdrowych osób niedobory tego pierwiastka to rzadkość. Nieodparta chęć na słodycze może mieć natomiast silny związek ze stylem życia i dietą. Zaburzony sen i zbyt mała ilość ruchu, powodują zmianę poziomu hormonów regulujących apetyt tj.: grelina i leptyna oraz poziomu cukru we krwi, którym steruje insulina. Czasami przyczyna leży w niewłaściwej pracy cukru we krwi, ale wtedy dla pewności należy się skonsultować z lekarzem.

Gdzie szukać „smart słodyczy”?


Zachęcam do szukania ich w sklepach spożywczych, ale też na półkach ze zdrową żywnością. Popularne staje się także zakup ich przez Internet na stronie wybranej przez nas marki. Jak się okazuje – osoby, które często spożywają słodycze, mogą zmienić swoje nawyki żywieniowe i wybierać bakalie. Mają one słodki smak, a przy tym niosą wiele dobrego dla naszego organizmu. Są także odpowiednie dla dzieci i świetnie sprawdzające się dla nich jako samodzielna przekąska.

Bakalie dostępne są na stronie: bakalsklep.pl

[1] https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/polacy-jedza-slodycze-impulsywnie-i-kilka-razy-w-tygodniu, dostęp: 22.06.2020 r.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Żywienie Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd! Biuro prasowe
2024-12-31 | 10:00

Skyry – codzienna dawka mocy, z Piątnicy, no bo skąd!

Wraz z nowym rokiem OSM Piątnica powraca z kampanią reklamową „Przejdź na dobrą stronę mocy”, promującą Skyry – jogurty typu islandzkiego. Dzięki wysokiej zawartości
Żywienie Ciasta na sylwestrowy stół
2024-12-30 | 14:50

Ciasta na sylwestrowy stół

Ile ciast potrzeba na świąteczno-noworoczny stół, aby domownicy byli zadowoleni? Wszystko zależy od liczby zaproszonych gości, ale jesteśmy pewni, że często wystarczy jedno ciasto,
Żywienie Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]
2024-12-23 | 12:00

Marnowanie żywności w święta: wyrzucamy 1,6 kg jedzenia na osobę [BADANIE]

Aż 83% Polaków wyrzuca jedzenie świąteczne między 23 a 30 grudnia. To przekłada się na 61,7 tys. ton, czyli aż 1,6 kg na osobę. Choć najczęściej wyrzucaną kategorią

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Muzyka

Luna: Nie mam planu B na życie. Jestem jednak bardzo kreatywna, więc może kiedyś zrobię jakiś film lub napiszę książkę

Wokalistka podkreśla, że wiele lat pracowała na to, żeby być w miejscu, w którym jest teraz, i robić to, co kocha. Tworzenie muzyki i koncertowanie to dla niej nie tylko praca, ale i pasja, z którą zawsze będzie związana. Luna zdradza też, że co prawda czuje potrzebę eksploracji innych swoich umiejętności, takich jak taniec czy gotowanie, i czasami marzy o radykalnej zmianie swojego życia, ale nie mogłaby porzucić całego dotychczasowego dorobku artystycznego. Nie wyklucza natomiast, że kiedyś wyreżyseruje jakiś film albo napisze powieść.

Gwiazdy

Jakub Rzeźniczak: Z Radkiem Majdanem mamy dużo tematów do rozmowy. Jest świetnym współlokatorem, ale trochę ciężko się przy nim spało

Podczas realizacji zdjęć do programu „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” w Grecji Jakub Rzeźniczak mieszkał w pokoju z Radosławem Majdanem. Ucieszyło go to, bo w wolnych chwilach mogli wymieniać swoje spostrzeżenia dotyczące aktualnej sytuacji w piłce nożnej. Miał też okazję się przekonać, czy mąż Małgorzaty Rozenek również jest perfekcyjnym panem domu. Niestety byłemu bramkarzowi zdarzało się chrapać, co przełożyło się na bezsenne noce Jakuba Rzeźniczaka.

Ochrona środowiska

Susza stała się już corocznym zjawiskiem w Polsce. Lokalne inicjatywy mogą wiele zmienić

Polskie lato coraz bardziej zaczyna przypominać temperaturami to śródziemnomorskie. Rośnie liczba dni z temperaturą przekraczającą 30 st. C i tropikalnych nocy, a fale upałów sprzyjają nasilaniu się susz. Wylesianie i powiększanie obszarów nieprzepuszczalnych, w połączeniu z wadliwą gospodarką wodną, zwiększa w ostatnich dekadach „ucieczkę” wody z obszaru Polski, powodując większą intensywność skutków suszy – wynika z analizy „Nauki o klimacie”. Problemem jest brak spójnej i konsekwentnej polityki gospodarowania zasobami wodnymi.