Bebiko Junior to więcej niż mleko!
Mleko oraz produkty mleczne to niezwykle ważny element codziennego jadłospisu dziecka w wieku 1-3 lata. Kilkulatek szybko rośnie, jest bardzo aktywny, uczy się nowych rzeczy i zdobywa wiele umiejętności. Do tak intensywnego rozwoju potrzebuje m.in. składników mineralnych, w tym cennego wapnia oraz witamin. Ich źródłem może być mleko. Mleko krowie jest bogate w wapń, zawiera jednak niewiele składników mineralnych, takich jak jod czy żelazo, a także witaminy D, które są ważne dla juniora. Mleka Bebiko Junior[1] to więcej niż mleko. Zastępując nimi 2 kubki mleka krowiego, rodzice mogą lepiej realizować zapotrzebowanie dziecka na istotne witaminy i składniki mineralne, tak ważne dla jego prawidłowego rozwoju.
Składniki istotne dla młodego organizmu
Uczyć się, odkrywać, doświadczać, bawić – na to wszystko organizm małego dziecka potrzebuje naprawdę mnóstwo energii! Aby sił do działania i zdobywania nowych umiejętności nigdy nie zabrakło, niezbędna jest w tym czasie odpowiednia dieta, bogata m.in. w składniki mineralne, w tym wapń, a także witaminy. Ich dobrym źródłem jest mleko. To dlatego zgodnie z zaleceniami ekspertów ważną część jadłospisu juniora w wieku 1-3 lata powinno stanowić właśnie mleko, w tym mleko modyfikowane, oraz produkty mleczne[2]. Specjaliści zalecają, aby w jadłospisie małego dziecka każdego dnia było miejsce na 2 kubki mleka, w tym mleka modyfikowanego i porcję produktów mlecznych, takich jak twarożek, jogurt czy ser żółty[3]. Są one bowiem źródłem ważnych składników odżywczych – witamin i składników mineralnych, w tym wapnia, który odpowiada m.in. za prawidłowy rozwój kości i zębów dziecka[4].
Wielkie potrzeby małego brzuszka
Dzięki prawidłowemu żywieniu małego dziecka oraz dostarczaniu mu niezbędnych składników odżywczych rodzice mają realny oraz długotrwały wpływ na jego rozwój. Zaspokojenie potrzeb żywieniowych wciąż rozwijającego się organizmu w niepowtarzalnym okresie, jakim jest 1000 pierwszych dni życia, jest bowiem kluczowe dla harmonijnego wzrostu dziecka. Jednocześnie junior potrzebuje znacznie więcej wybranych składników odżywczych niż dorośli – 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej żelaza, jodu i wapnia[5]. Chociaż zaspokojenie takiego zapotrzebowania może wydawać się dla rodziców wyzwaniem, wybór odpowiedniego mleka pomoże zrealizować te szczególne potrzeby małego brzuszka.
Mleko mleku nierówne
Mleko krowie jest dobrym źródłem wapnia, zawiera jednak niewiele ilości, takich składników jak jod czy żelazo, a także witaminy D, które są ważne dla małego dziecka. Zdaniem ekspertów do diety juniora po 1. roku życia można wprowadzić mleko krowie. Jednocześnie specjaliści wskazują również na korzyści płynące ze stosowania mleka modyfikowanego[6]. Mleko modyfikowane typu Junior jest bowiem dopasowane do szczególnych potrzeb małego brzuszka. Mleka modyfikowane Bebiko Junior[7], podobnie jak mleko krowie, są cennym źródłem wapnia, a do tego zawierają do 155 razy więcej witaminy D, 15 razy więcej witaminy C, 15 razy więcej witaminy E, 12 razy więcej żelaza, 6 razy więcej jodu niż mleko krowie[8]. Właśnie dlatego to więcej niż mleko! Zastępując nimi 2 kubki po 200 ml mleka krowiego, rodzice mogą lepiej realizować zapotrzebowanie dziecka m.in. na te istotne witaminy i składniki mineralne, ważne dla jego prawidłowego rozwoju.
„Wyniki badań Instytutu Matki i Dziecka z 2016 roku pokazały, że aż 94 % dzieci powyżej 12. miesiąca życia otrzymuje wraz z dietą niewystarczającą ilość witaminy D, a 42% – wapnia[9]. Małe dziecko ma większą potrzebę ruchu, zabawy czy nauki, a dodatkowo nawet 6 razy większe zapotrzebowanie na niektóre ważne składniki odżywcze niż osoba dorosła[10]. Jak się okazuje, włączenie do jego jadłospisu produktów wzbogaconych m.in. w witaminę D, takich jak mleko modyfikowane typu Junior, pomaga uzupełnić dietę w takie składniki jak witamina D, wapń, żelazo czy jod. Rozumiemy potrzeby rodziców i widzimy, jak ważne jest dla nich, aby mieć pewność, że dokonują prawidłowych wyborów w zakresie żywienia dziecka. Chcą wiedzieć, że wraz z mlekiem dostarczą mu niezbędne składniki, które będą wspierały intensywny rozwój młodego organizmu. Bebiko Junior może im w tym pomóc, bo to więcej niż mleko” – wyjaśnia Ewa Kubat- Pawłowska, Starszy Kierownik marki Bebiko Junior.
Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.
[1] Bebiko Junior 3 NUTRIflor Expert, Bebiko Junior 4 NUTRIflor Expert, Bebiko Junior 5 NUTRIflor Expert.
[2] Weker i wsp. Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia. Instytut Matki i Dziecka, 2012.
[3] Weker i wsp. Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia. Instytut Matki i Dziecka, 2012.
[4] Weker i wsp. Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia. Instytut Matki i Dziecka, 2012.
[5] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IŻŻ, Warszawa 2017.
[6] Weker H., Barańska M., Strucińska M., Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia, Instytut Matki i Dziecka, 2012.
[7] Bebiko Junior 3 NUTRIflor Expert, Bebiko Junior 4 NUTRIflor Expert, Bebiko Junior 5 NUTRIflor Expert.
[8] Wartości te zostały opracowane na podstawie porównania ilości składników zawartych w dwóch kubkach 200 ml mleka modyfikowanego Bebiko Junior i dwóch kubkach 200 ml mleka krowiego 2%.
[9] Weker H, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2016 ( raport z badania: Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia - badanie ogólnopolskie 2016) badanie przeprowadzone we współpracy z Fundacją Nutricia.
[10] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IŻŻ, Warszawa 2017.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.