Białostoccy wolontariusze szkolą się i pomagają dzieciom cudzoziemców
Masz-Media Ida Marzenna Szwaczko
Waszyngtona 18/213
15-269 Białystok
maszmedia|wp.pl | |maszmedia|wp.pl
693400464
www.maszmedia.pl
Wolontariusze Zespołu Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna 10” poznawali zasady międzynarodowego wolontariatu podczas warsztatów Euroweek. Teraz teorię przekładają na praktykę, wspierając białostocki ośrodek dla cudzoziemców
„Euroweek - Szkoła Liderów” to projekt edukacyjny dla dzieci i młodzieży, którego celem jest nauka pracy w zespole i komunikacji społecznej, rozwój kreatywności i autoprezentacji, a także doskonalenie języka angielskiego. Zajęcia są prowadzone w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń przez szkoleniowców Fundacji EuroWeek. Z takich warsztatów w Lądku Zdroju wróciło właśnie 42 uczniów szkoły podstawowej i liceum z ZSS przy Fabrycznej – obecnych i przyszłych szkolnych wolontariuszy.
- Spotkania z wolontariuszami z całego świata, poznawanie innych kultur i przełamywanie komunikacyjnych barier – zalety warsztatów Euroweek trudno przecenić – mówi Beata Łodyga, jedna z organizatorek wyjazdu. – Dla nas szczególne znaczenie miała także integracja młodzieży z podstawówki i liceum. Zaowocowało to wspólnymi projektami, takimi jak np. „naukowe koło ratunkowe”, w ramach którego starsi uczniowie pomagają młodszym, m.in. w odrabianiu lekcji.
Międzynarodowe inspiracje
Szczególną atrakcją warsztatów są spotkania z młodymi ludźmi z innych, często egzotycznych krajów. W tym roku zajęcia prowadzili wolontariusze z Hiszpanii, Maroka, Łotwy i Tajlandii.
- Ich energia i entuzjazm naprawdę robią wrażenie i są bardzo inspirujące. Tym bardziej, że są to młodzi ludzie, którzy postanowili zaangażować się, coś zmienić w swoim życiu i przyjechać do innego kraju, by nieodpłatnie dzielić się swoimi doświadczeniami i umiejętnościami – opowiada Beata Łodyga.
Właśnie możliwość kontaktu z międzynarodowy wolontariatem sprawia, że zainteresowanie młodzieży warsztatami jest ogromne.
- Było to jedno z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie wydarzeń tego półrocza – mówi Zofia Rynkiewicz, licealistka. - Wolontariusze byli pełni energii, która udzielała się nam wszystkim. Podczas zajęć i wspólnych wyjść byliśmy w stanie doskonalić nie tylko język angielski, ale również niemiecki, hiszpański czy francuski. Ale Euroweek to przede wszystkim wyjazd wolontaryjny, podczas którego m.in. ustaliliśmy plany naszych kolejnych działań.
Mikołaj Czemiel, z II klasy LO po raz kolejny uczestniczył w warsztatach i nie zawiódł się:
- Bardzo podobała mi się otwartość wolontariuszy – wspomina. - Z każdym można było pogadać o wszystkim, ćwicząc swój angielski. Mega doświadczeniem była możliwość spróbowania nowych rzeczy, np. aktorstwa czy śmiesznych tańców.
Młodsze uczestniczki warsztatów - Klementyna Piszczatowska i Karolina Sękowska ze SSP liczyły m.in. na integrację z młodzieżą ze swojej szkoły, ale nie tylko.
- Ku naszemu zaskoczeniu była tam też inna szkoła - złapaliśmy świetny kontakt z uczniami z Lubonia. Poza tym planowaliśmy nowe projekty i szkoliliśmy język w praktyce – warsztaty Euroweek to same pozytywy! – zapewniają.
Kiermasz i zbiórka dla dzieci
Szkolni wolontariusze z Fabrycznej angażują się w działania pomocowe również w praktyce. Z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Wolontariatu organizują zbiórkę i kiermasz rękodzieła, z których dochód przeznaczony będzie na rzecz dzieci ze Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Białymstoku.
- Mamy w szkole wielu uzdolnionych uczniów, którzy w ramach robótek ręcznych wykonują różne praktyczne drobiazgi – bransoletki, maskotki, a także kartki czy ozdoby świąteczne. Zostaną one wystawione w szkole podczas kiermaszu, a pieniądze przeznaczymy na zakup artykułów szkolnych dla dzieci z ośrodka. Jednocześnie przeprowadzimy zbiórkę takich artykułów, a wszystko przekażemy Stowarzyszeniu „Łączy nas granica”, która dostarczy te dary do ośrodka – dodaje Beata Łodyga.

Innowacyjna przestrzeń edukacyjna – STEM Kindloteka – debiutuje w gliwickim Biblioforum

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.