Komunikaty PR

Biura pełne zwierząt. Jakie korzyści płyną z zabierania czworonogów do pracy?

2021-04-22  |  12:55
Biuro prasowe
Kontakt

Karolina Kowalska
Agencja Public Relations KEY PR

ul. Mickiewicza 35
05-074 Halinów
karolina|keypr.pl| |karolina|keypr.pl
500466188
keypr.pl

Nie od dziś wiadomo, że zwierzęta łagodzą obyczaje. Kontakt ze zwierzakami sprawia, że czujemy się lepiej, myślimy bardziej pozytywnie, a co więcej, badania pokazują, że głaskanie kota redukuje stres i wpływa na obniżenie ciśnienia krwi, jednocześnie o 20 proc. obniżając ryzyko wystąpienia udaru albo zawału. 

 

Zwierzę w biurze – czy to dobry pomysł?

 

Od kilku lat na popularności zyskuje trend przyprowadzania czworonogów do pracy. Coraz częściej właściciele firm (zwłaszcza prywatnych) dopuszczają taką możliwość, a pracownicy chętnie z niej korzystają. Według badań Pracuj.pl, pracownicy są podzieleni w kwestii obecności zwierząt w miejscach pracy. 38 proc. z respondentów podchodzi do tematu z entuzjazmem, jednak z niechęcią niemal tyle samo – 36 proc. Natomiast co czwarty pracownik zachowuje w tym temacie neutralną postawę. Pozytywnie przyprowadzanie zwierząt do pracy oceniają zwłaszcza ludzie młodzi (18-24 lata) – ponad połowa badanych, a tylko co czwarty jest zupełnie przeciwny.

  • Przyprowadzanie zwierząt do biura łagodzi obyczaje, zachęca do nawiązywania relacji z innymi i pozytywnie wpływa na atmosferę w pracy. Pracownik czuje się bezpieczniej i ma wolną głowę, bo nie musi się zastanawiać, co dzieje się z jego pupilem, który został sam w domu. Pracownik może też wyjść ze swoim zwierzakiem na spacer, przewietrzyć się, rozprostować kości i jednocześnie uporządkować myśli – podkreśla Magdalena Kowalska, psycholog kliniczny.

Kiedy lepiej nie przyprowadzać zwierząt do biura?

Pupile w pracy to jednak nie zawsze dobry pomysł. Zanim właściciel firmy zdecyduje się na taki krok musi rozważyć kilka opcji. Przede wszystkim nie wszyscy pracownicy entuzjastycznie podchodzą do zwierząt, mogą się ich bać lub mieć alergię na sierść. Odgłosy czy zapach zwierzaka również nie każdemu może się podobać, co może generować konflikty. Sam właściciel może częściej się rozpraszać obecnością pupila, a zwierzak może nie zaakceptować nowego miejsca.

- W naszej firmie pozwalamy na przyprowadzanie zwierząt do pracy. Widzimy w tym naprawdę dużo korzyści. Udało nam się wypracować kompromis pomiędzy pracownikami, którzy np. z powodu alergii nie mogą przebywać w towarzystwie zwierząt, a tymi, którzy chętnie przyprowadzają swoich podopiecznych. W biurze jest dobra atmosfera i wszyscy na tym zyskujemy – mówi Łukasz Janowski z Bluecloud Interactive.

Jak nie szkodzić zwierzętom?

Aby taki balans osiągnąć, a jednocześnie nie szkodzić naszym podopiecznym, trzeba pamiętać o kilku podstawowych sprawach. Przede wszystkim właściciel musi ocenić, czy jego zwierzak może przychodzić do biura. Jeśli pies nie boi się otoczenia i jest w stanie spokojnie wypoczywać oraz spać w biurze, to można bez większych problemów zabierać go do pracy. Nieco inaczej wygląda sprawa z kotami – te mają większe trudności w adaptacji do nowych miejsc.

- Jeżeli zwierzę musi być z nami w biurze, a ciężko to znosi, to powinniśmy dać zwierzęciu maksymalnie dużo dystansu i odseparowania (do czasu adaptacji) od zgiełku w pracy.

Warto też zrobić solidny spacer z psem przed przyjściem do pracy. Tym, co prawie zawsze "przekonuje" naszych podopiecznych jest jedzenie. Zatem warto częstować zwierzaka czymś wyjątkowym podczas pracy, kojarząc mu w ten sposób pozytywnie nowe miejsce.Na rynku są również preparaty na bazie feromonów. Pomagają one zwierzęciu poczuć się bezpiecznie w nowej sytuacji – mówi behawiorystka, Paula Kiełbik.

Jeśli natomiast dojdzie do przebodźcowania zwierzęcia, to najlepszym rozwiązaniem będzie odsunięcie go od źródła bodźców. 

- Warto przenieść się w spokojniejszy kąt biura, nieco schować posłanie (nie powinno być w eksponowanym miejscu). Można również dać psu zajęcie w postaci gryzaków, zabawek do wylizywania zawartości czy angażujących jego węch. Zawsze dobrym pomysłem jest też zabranie psa na spacer, na którym rozładuje emocje – wyjaśnia Kiełbik.

Kiedy nasz pupil ma natomiast problemy z adaptacja w naszym biurze, możemy zabrać mu coś domowego – ulubiony kocyk, posłanie czy zabawki.

Pupil na home office

Pandemia sprawiła, że wielu z nas pracuje zdalnie. 24 godziny na dobę przebywamy w domowym biurze, a razem z nami nasze zwierzaki. Wydawać by się mogło, że nasza obecność powinna je cieszyć, ale czy na pewno? Psy pewnie są zadowolone, a koty – niekoniecznie. Już w czasie pierwszego lockdownu pojawił się mem, na którym kot pyta właścicielkę: „Dlaczego ostatnio przesiadujesz w moim domu tak często?”. Z drugiej strony praca zdalna może zwiększać przywiązanie zwierząt do opiekunów.

- Skutkiem tego może być rozwinięcie zaburzeń związanych z separacją. Zdecydowanie warto zostawiać zwierzę samo w domu (nawet na chwilę, ale regularnie!), żeby zapobiegać tego typu problemom – radzi behawiorystka, Paula Kiełbik.

 

Zwierzęta w biurze niosą niewątpliwie wiele korzyści dla właściciela i innych pracowników. Takie rozwiązanie w firmie powinno być jednak dobrze przemyślane i zaplanowane tak, by zarówno zwierzaki, jak i pozostali pracownicy czuli się jak najlepiej. Nasi podopieczni – czy to w firmie, czy w domowym biurze – z pewnością odwdzięczą się nam za troskę i odpowiednie traktowanie.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zwierzęta PsiBufet nagrodzony medalem Konsumencki Lider Jakości - Debiut Roku 2021 Biuro prasowe
2021-05-12 | 14:00

PsiBufet nagrodzony medalem Konsumencki Lider Jakości - Debiut Roku 2021

PsiBufet, marka produkująca indywidualnie dopasowane posiłki dla psów, została nagrodzona w kategorii “Konsumencki Lider Jakości - Debiut Roku 2021”. Firma została wybrana
Zwierzęta PsiBufet z Karmimy Psiaki zakończyli sukcesem zrzutkę “PSYjaciele w potrzebie
2021-05-10 | 17:00

PsiBufet z Karmimy Psiaki zakończyli sukcesem zrzutkę “PSYjaciele w potrzebie"

PsiBufet wspólnie z ogólnopolską akcją Karmimy Psiaki rozpoczęli w kwietniu zrzutkę na bezdomne psiaki. Planowali zebrać ponad 11 tysięcy złotych na potrzebujące pieski oraz
Zwierzęta Pedigree rusza z ogólnopolską kampanią „Dla dobra psów” i wspiera schroniska!
2021-05-07 | 14:00

Pedigree rusza z ogólnopolską kampanią „Dla dobra psów” i wspiera schroniska!

Każdy pies zasługuje na kochający dom - to myśl, która przyświeca kampanii Pedigree „Dla dobra psów”, zachęcającej do odpowiedzialnej adopcji pupila. Pedigree

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Muzyka

W najnowszym teledysku Natalii Zastępy „Wiesz, jak jest” wystąpi Jolanta Janus, gwiazda głośnej produkcji „Lekcja miłości”. „Ta kobieta to jest torpeda”

12 maja wokalistka zaprezentuje fanom swój najnowszy singiel zatytułowany „Wiesz, jak jest”. W teledysku do tego utworu wystąpi nietuzinkowa postać – Jolanta Janus, znana z produkcji HBO „Lekcja miłości”. Piosenkarka bardzo się cieszy, że mogła poznać tak wyjątkową kobietę i na planie zdjęciowym czerpać z jej doświadczenia. Premiera debiutanckiego albumu finalistki „The Voice Kids” odbędzie się 21 maja. Krążek nosi tytuł „Nie żałuję”.

Handel

40 proc. Polaków planuje remont lub przeprowadzkę w związku z pandemią. Wzrasta znaczenie zdrowych domów

Polacy spędzają w domach i mieszkaniach nawet 90 proc. swojego czasu. Pandemia COVID-19, lockdowny oraz konieczność zdalnej pracy i nauki pokazały, jak ważne są odpowiednie warunki mieszkaniowe dla funkcjonowania rodziny, zdrowia i dobrego samopoczucia. Dla 75 proc. Polaków zdrowie i chęć poprawy komfortu życia okazały się głównym motywatorem do rozpoczęcia remontu. Z kolei dla 80 proc. spośród tych, którzy szukali ostatnio nowego lokum, najważniejsze okazały się takie cechy zdrowego domu jak jakość powietrza i ilość światła dziennego – wynika z VI edycji raportu „Barometr zdrowych domów”. Zmiana podejścia Polaków może być nie tylko drogowskazem dla nowych inwestycji deweloperskich, lecz także impulsem do przyspieszenia renowacji istniejących budynków. Tym bardziej że 40 proc. badanych planuje remont lub przeprowadzkę w ciągu następnych dwóch lat.