Blisko 70 proc. seniorów wciąż ma marzenia i plany
Z najnowszego badania opinii Funduszu Hipotecznego DOM, realizowanego cyklicznie pod hasłem: „Jak się żyje seniorom w dzisiejszych czasach” wynika, że 69 proc. emerytów wciąż ma marzenia i plany, które chce zrealizować. Seniorzy najczęściej marzą o lepszym zdrowiu, podróżach, wycieczkach i długim życiu. Co piąty chciałby jeszcze zrobić remont, wydać książkę, płytę lub spełnić się artystycznie. Nic dziwnego, że 78 proc. ankietowanych chce się zaszczepić na Covid-19. Tylko 12 proc. jest przeciwko szczepieniom, a 10 proc. jest niezdecydowana.[1]
Wielu seniorów jest zmęczonych pandemią, trudną sytuacją finansową, samotnością i obostrzeniami. Za najbardziej uciążliwe uznają nakaz noszenia maseczek (24 proc.), brak spotkań z bliskimi czy znajomymi (19 proc.), brak dostępu do lekarzy, instytucji kulturalnych i restauracji. Co dwudziesty narzeka na brak podróży i możliwości swobodnego przemieszczania się. Co piąty badany emeryt przyznaje natomiast, że nie ma obostrzeń, które byłyby dla niego w tej chwili uciążliwe. Co więcej - radzi sobie z obecną sytuacją i nie potrzebuje pomocy innych.
– Seniorzy są bardzo samodzielni, a pandemia jeszcze uwypukliła to zjawisko. Osoby starsze często nie chcą prosić o pomoc bliskich, by nie sprawiać kłopotu. Zdarza się, że borykają się z wieloma problemami samodzielnie – mówi Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.
– Z naszego ostatniego badania opinii wynika, że co drugi senior (54 proc.) nie potrzebuje żadnej pomocy, 15 proc. przyznaje, że przydałoby się wsparcie w sprzątaniu i drobnych naprawach, a 12 proc. deklaruje że potrzebuje pomocy w robieniu zakupów i gotowaniu. Co ciekawe, wraz z wydłużaniem się pandemii na kolejne miesiące, coraz mniejsza liczba seniorów wskazuje towarzystwo drugiej osoby jako coś, co jest im potrzebne. Możliwe, że tak wpływa na seniorów wydłużona izolacja lub zwiększona ostrożność i lęk o zdrowie – dodaje Robert Majkowski.
Większość emerytów, bo aż 69 proc. wciąż ma marzenia i plany, które chce zrealizować. Tylko co trzeci emeryt (30 proc.) mówi wprost, że w tym wieku marzenia schodzą na dalszy plan. Największa liczba osób marzy o dobrym zdrowiu (42 proc.) i długim życiu (blisko 20 proc.). Dla wielu ważne są też podróże (19 proc.) i podejmowanie nowych projektów np. artystycznych (19 proc.). Niektórzy chcieliby wydać książkę, jeszcze inni płytę.
Większość badanych podchodzi pozytywnie do szczepień na Covid-19. Zaszczepić chce się 78 proc. ankietowanych. Przeciwnych szczepieniom jest 12 proc. a niezdecydowanych 10 proc. – Podejście emerytów do szczepień odzwierciedla nastroje społeczne w każdej grupie wiekowej. Każdy chciałby wrócić do normalnego życia, nie bać się o własne zdrowie, wrócić do spełniania marzeń i realizowania planów – podsumowuje Robert Majkowski, Prezes Funduszu Hipotecznego DOM.
[1] Badanie opinii FH DOM, przeprowadzone na grupie 188 osób w wieku 65+, data realizacji: luty 2021

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.