BLISKO walczy o równość dla osób pracujących w żłobkach
oLIVE media
ul. Prosta 20
00-850 Warszawa
s.stepien|olivemedia.pl| |s.stepien|olivemedia.pl
661364817
https://olivemedia.pl/
W odpowiedzi na decyzję rządu o przyznaniu dodatku w wysokości 1000 zł wyłącznie dla pracownic_ków żłobków publicznych, organizacja BLISKO uruchomiła kampanię, mającą na celu wsparcie wszystkich osób pracujących z dziećmi, niezależnie od miejsca zatrudnienia. Inicjatywa zrodziła się z potrzeby walki o równe traktowanie opiekunek_ów w placówkach niepublicznych, często współpracujących z gminami w opiece nad rodzinami, którym samorządy nie mogą zapewnić wsparcia.
Nierówność w traktowaniu sektora prywatnego i publicznego
Obecnie jedynie 20 proc. osób pracujących w żłobkach w Polsce może liczyć na rządowy dodatek w wysokości 1000 zł, mimo że zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych wykonywana jest ta sama, kluczowa praca. Decyzja ta pogłębia nierówności, choć samorządy przyznają, że współpraca z sektorem prywatnym jest niezbędna, aby sprostać zapotrzebowaniu na opiekę nad dziećmi. BLISKO postanowiło działać, zachęcając społeczeństwo do podpisania petycji na stronie Nasza Demokracja. Kampania ma na celu zwrócenie uwagi organów ustawodawczych na problem nierównego traktowania kadry pracującej w prywatnych żłobkach.
Fundament edukacji dzieci
Jak wskazuje BLISKO, wczesna edukacja i opieka nad dziećmi to kluczowy etap w ich rozwoju. Wspieranie opiekunek_ów to inwestycja w przyszłość całego społeczeństwa. Dążenie do sprawiedliwości i równości w wynagrodzeniach i dodatkach dla całej kadry pracującej z najmłodszymi, bez względu na sektor zatrudnienia, jest nie tylko kwestią fair play, ale również koniecznością społeczną.
- Pierwsze trzy lata życia to czas, w którym mózg dziecka rozwija się w tempie, jakiego już nigdy później nie osiągnie. To wtedy powstają fundamenty dla emocji, relacji i zdolności poznawczych, które będą towarzyszyć dziecku przez całe życie. Jak mówi pedagogika Reggio Emilia, dzieci uczą się poprzez bliskość i eksplorację, a każda chwila spędzona z troskliwym opiekunem kształtuje ich przyszłość. Każde spojrzenie pełne ciepła, każdy uśmiech i przytulenie to nie tylko gest - to budowanie świata, w którym dziecko odkrywa, że jest kochane, bezpieczne i ważne. Właśnie dlatego osoby pracujące w żłobkach pełnią tak kluczową, społecznie ważną rolę - to one, na co dzień, stają się fundamentem rozwoju, wspierając dzieci w najważniejszych momentach ich życia. Ich praca to więcej niż opieka - to budowanie przyszłości pełnej możliwości, a jakość tej opieki to najcenniejszy dar, jaki możemy dać naszemu dziecku - komentuje Aleksandra Kozera, założycielka i CEO BLISKO.
Podpisz petycję i wspieraj opiekunów dzieci!
BLISKO zachęca wszystkich, którzy troszczą się o dobro najmłodszych, do podpisania petycji na stronie Nasza Demokracja. Wspólne przyczynią się do równego traktowania edukatorek_ów żłobkowych oraz poprawy sytuacji osób codziennie dbających o przyszłość dzieci.
O BLISKO:
BLISKO to unikalna inicjatywa, powstała z pasji do innowacyjnego podejścia do edukacji wczesnodziecięcej. Aleksandra Kozera, założycielka BLISKO, dostrzegła potrzebę stworzenia przestrzeni, w której kluczowy etap życia dziecka - pierwsze pięć lat - jest wspierany z pełnym zaangażowaniem. BLISKO jest marką parasolową, pod którą prowadzone są dwa główne działania: żłobki i przedszkola bliskościowe oraz sieć franczyzowa. Obecnie w 77 placówkach BLISKO wspierana jest edukacja i rozwój 863 dzieci.

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.