Komunikaty PR

Bo uczenie się to fascynująca podróż, czyli edukacja z pasją

2023-12-08  |  11:00
Biuro prasowe

Dlaczego niebo jest niebieskie? Skąd się biorą gwiazdy? I czym właściwie zajmują się mrówki? Dziecięce pytania potrafią zaskakiwać nawet najbardziej doświadczonych dorosłych. Spojrzenie na świat oczami dziecka wymaga nie lada wysiłku, lecz warte jest poniesionego trudu. Wspieranie naturalnej ciekawości dziecka, towarzyszenie mu, a w końcu przekuwanie jej w edukację – to lekcja, którą warto odrobić.

Naturalna ciekawość dzieci jest zakorzeniona głęboko w ich naturze. Już od najwcześniejszych lat życia maluchy są chętne do zadawania pytań i ciągłego poszukiwania odpowiedzi. To wrodzone zainteresowanie otaczającym światem jest fundamentem do dalszego rozwoju intelektualnego i społecznego. Badania neurobiologiczne wskazują, że dziecięca ciekawość ma swoje korzenie w strukturach mózgu odpowiedzialnych za budowanie wzmocnień i motywacji. Tak zwany „system nagrody” jest aktywowany podczas eksploracji i odkrywania nowych informacji. Mówiąc technicznie: neurotransmiter, czyli dopamina, pełniąca kluczową rolę w tym obszarze mózgu, jest uwalniana w odpowiedzi na nowe i ekscytujące bodźce, wzmagając tym samym uczucie przyjemności i motywując dziecko do dalszego eksplorowania świata.

Wyzwania edukacji

Neuroplastyczność mózgu to zdolność ludzkiego organizmu do przekształcania jego struktury i funkcji w odpowiedzi na doświadczenia oraz nowe bodźce. W przypadku dzieci, ta cecha jest szczególnie wyjątkowa i działa dynamicznie. Badania nad neuroplastycznością mózgu wskazują, że środowisko edukacyjne może wpływać na struktury mózgowe związane z uczeniem się i pamięcią. Dzieci, które uczestniczą w aktywnych, eksploracyjnych zajęciach, mają większe szanse na rozwinięcie zdolności poznawczych, w tym pamięci operacyjnej i umiejętności rozwiązywania problemów.

–   Wspieranie naturalnej ciekawości dziecka i tworzenie stymulującego środowiska do rozwoju – to jedne z kluczowych zadań, przed którymi stajemy jako rodzice i edukatorzy.  Sięgając po narzędzia, które pozwalają rozbudzić entuzjazm dzieci, zachęcamy je nie tylko do zadawania pytań i eksperymentowania, ale w dłużej perspektywie – do nauki. Mówimy tu o podejmowaniu wspólnych projektów badawczych, angażowaniu się w zainteresowania dzieci i towarzyszeniu im w ich codzienności  – mówi Natalia Nowacka, dyrektor Centrum Nauczania Domowego.

W kierunku pasji

To właśnie temat ciekawości i rozwoju pasji w połączeniu z rozwojem kompetencji przyszłości będzie wiodącym tematem kolejnego live’a Centrum Nauczania Domowego. Najbliższa rozmowa będzie próbą odpowiedzi także na pytanie: jak projektować edukację, aby stała się ona fascynującą podróżą.

14 grudnia gościem rozpoczynającego się o 18:00 live’a z cyklu „Domowy punkt widzenia” będzie Anna Stańczak z GoITeens Polska. Spotkamy się, aby podyskutować o nauce odpowiedzialnego i wartościowego korzystania z najnowszych technologii – tak, aby przyniosła ona największe korzyści. Nie zabraknie również nawiązań do tematu nauki programowania, której konsekwencją jest wielokierunkowy rozwój, daleko wykraczający poza samo kodowanie – mówi prowadząca rozmowę Monika Kamińska-Wcisło, na co dzień promująca misję Centrum Nauczania Domowego, opartą na założeniach edukacji 4.0 oraz edukacji przyszłości.

Anna Stańczak z GoITeens Polska to pedagożka i dydaktyczka z dwunastoletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Prowadzi szkolenia dla nauczycieli i wspiera ich w rozwoju umiejętności pedagogicznych. W GoITeens Polska jest szefową działu Study, gdzie realizuje swoje zainteresowania związane z dydaktyką, projektowaniem kursów i wsparciem pedagogicznym edukatorów. 

„Domowy punkt widzenia” to trwający już od dwóch lat cykl live’ów prowadzonych w formie wywiadów z ekspertami z różnych dziedzin. Każdego miesiąca Centrum Nauczania Domowego zaprasza do rozmowy specjalistę z zakresu wychowania, pedagogiki, psychologii dziecka, a także edukatorów pracujących w oparciu o nowe technologie, autorów książek i poradników dla rodziców. Spotkania „Domowy punkt widzenia” są odpowiedzią na pojawiające się pytania oraz potrzeby rodziców. Emisja      live’ów odbywa się w internecie, a dostęp do nich jest bezpłatny dla każdego.

Misją Centrum Nauczania Domowego jest wspieranie rodziców, którzy edukują swoje dzieci w ramach nauczania domowego, ale nie tylko. Podczas naszych spotkań promujemy nowoczesną edukację i pokazujemy rozwiązania, które mogą zmieniać codzienność uczniów, rodziców i nauczycieli. Staramy się także pokazać rodzicom, jak łączyć nowe technologie z edukacją domową, jak wspierać kompetencje XXI w., jak wykształcić dziecko na miarę potrzeb przyszłego świata – dodaje Natalia Nowacka, dyrektor Centrum Nauczania Domowego.

Wśród dotychczasowych gości projektu znaleźli się m.in. Dawid Łasiński, Pan Belfer – nauczyciel z Internetów, Aga Rogala – terapeutka rodzin; Sylwia Bujko (Holimama) – absolwentka certyfikowanych kursów u dr Rossa W. Greene’a oraz w Familylab® Jespera Juula; Angelika Talaga (GODMOTHER) – neurobiolog edukacyjny, trener rodziców; Krzysztof Maj – wykładowca na Wydziale Humanistycznym AGH, gdzie zawodowo zajmuje się fantastyką i grami wideo; Katarzyna Mitschke – pedagog i autorka książki pt. „Kiedy szkoła jest problemem?”; Wojciech Zaraś z Google for Education; Ewa Siemińska ze Zwolnionych z Teorii czy Katarzyna Jaszczak-Bukowska – autoryzowany trener Autodesk Robot z projektu Sieć na kulturę.

 

Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy zarejestrować się pod linkiem: Domowy punkt widzenia: Edukacja z pasją, czyli uczenie się jako fascynująca podróż (clickmeeting.com)

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba Biuro prasowe
2024-12-23 | 01:00

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Klocki LEGO dla młodych odkrywców! Zestaw Lwiątko Simba to doskonały sposób na przybliżenie najmłodszym przygód „Króla Lwa”. Dzieci od 6 roku życia
Dziecko Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce
2024-12-20 | 11:00

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

W okresie świątecznym polski producent fotelików samochodowych, firma Avionaut, zaangażował się w akcję charytatywną na rzecz Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. W ramach
Dziecko Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
2024-12-20 | 10:10

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa

Edukacja sensoryczna, choć często postrzegana jako zabawa, ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju dziecka. Żłobki i przedszkola, które świadomie wprowadzają aktywności stymulujące

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dom i ogród

Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B

Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.

Problemy społeczne

Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji

Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.

Farmacja

Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi

Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.