Boże Narodzenie – świętuj ekologicznie i odpowiedzialnie!
Boże Narodzenie to czas spotkań z bliskimi, zastawionego po brzegi stołu, choinki rozświetlonej lampkami, pod którą kryje się góra prezentów. To również wyjątkowy moment do refleksji. W dobie szybko postępujących zmian klimatycznych, globalnego ocieplenia i zanieczyszczenia środowiska, warto zastanowić się nad tym, jak zminimalizować negatywny wpływ świątecznej gorączki na naszą planetę.
Z badań przeprowadzonych w ubiegłym roku przez Kantar Public dla aplikacji Too Good To Go wynika, że w okresie świątecznym aż 63 proc. Polaków przyznaje, że kupuje więcej artykułów spożywczych niż potrzebuje. Z kolei aż 39 proc. ankietowanych otwarcie twierdzi, że zdarza im się wyrzucać jedzenie, a najczęstszym powodem jest jego zepsucie (52 proc.). Do kosza w głównej mierze trafia sałatka jarzynowa (51 proc.), pieczywo (38 proc.), warzywa i owoce (22 proc.), śledzie (21 proc.) i ryba po grecku (20 proc.).
Jak nie marnować jedzenia?
Kluczowym elementem ekologicznych przygotowań będzie staranne zaplanowanie wigilijnych potraw oraz dostosowanie liczby porcji do tego, ilu zostało zaproszonych gości. Kolejna istotna rzecz to lista zakupów, dzięki której unikniemy kupowania niepotrzebnych produktów. Przed wybraniem się do supermarketu warto sprawdzić, jakie składniki znajdują się już w domowych spiżarniach czy na kuchennych półkach. Należy też pamiętać o właściwym przechowywaniu zakupionych artykułów – w ten sposób wydłużymy czas ich przydatności do spożycia.
Co zrobić z resztkami produktów? Kreatywnie wykorzystać! W przypadku braku inspiracji, Internet pełen jest pomysłów. Nadmiar jedzenia można także z powodzeniem zamrozić lub podzielić się nim. Pomocne są w tym, zyskujące na popularności jadłodzielnie, w których można pozostawić niepotrzebne pożywienie innym, często potrzebującym osobom.
Segregacja nie tylko od święta
W efekcie wzmożonej konsumpcji, kosze na śmieci zapełniają się tonami odpadów – od opakowań po detergentach wykorzystanych do przedświątecznych porządków, przez papier do pakowania prezentów aż po plastikowe pudełka po zabawkach. W okresie bożonarodzeniowym produkujemy więcej odpadów opakowaniowych, takich jak kartony czy torby z tworzyw sztucznych. Dlatego szczególnie ważne jest, by nie zapominać o odpowiedniej segregacji.
– Papier prezentowy nie zawsze powinien trafić do makulatury. Jeśli jest lakierowany lub woskowany to należy go wyrzucić do odpadów zmieszanych. Tak samo jak stłuczoną bombkę, szklankę czy talerz. Warto pamiętać, że do zielonego pojemnika powinno się wrzucać tylko szkło opakowaniowe, takie jak słoiki czy puste butelki po oliwie – podkreśla Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Prezenty pod lupą
Nie da się ukryć, że upominki odgrywają w tym szczególnym czasie bardzo ważną rolę. Obecnie większość społeczeństwa samodzielnie kupuje sobie wymarzone przedmioty, często nawet w nadmiarze. Dlatego już samo znalezienie pomysłu na idealny prezent stanowi niemały problem i w wielu przypadkach kończy się nietrafionym zakupem, który przyczyni się do zaśmiecania środowiska.
Warto postawić na rzeczy, które ucieszą bliską osobę, a jednocześnie będą miały jak najmniejszy wpływ na planetę. Z pewnością sprawdzą się domowe przetwory, rękodzieło, bilety na imprezy kulturalne oraz unikalne, a nawet używane artykuły, które wspierają lokalnych producentów i rzemieślników.
– Jeśli podarunek, który otrzymaliśmy nie spełnił naszych oczekiwań to nie wrzucajmy go na dno szafy lub co gorsza do kosza na śmieci. W pierwszej kolejności należy spróbować odsprzedać lub oddać upominek. W Internecie funkcjonuje wiele portali, pozwalających na wystawienie bezpłatnych ogłoszeń kupna i sprzedaży. W ten sposób damy mu drugie życie, a przede wszystkim zminimalizujemy ilość generowanych odpadów – zaznacza Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.
Ekologicznie na co dzień i od święta
Święta Bożego Narodzenia to doskonały czas na refleksję. Szczególnie nad tym, że zarówno szczęście, zdrowie, jak i spełnienie marzeń są nieodłącznie związane z tym, jaka będzie przyszłość naszej planety. Dlatego w tym wyjątkowym okresie warto zastanowić się co można zrobić, aby ją chronić przed dalszym niszczeniem i degradacją. Niech ten wyjątkowy czas będzie momentem nie tylko radości, ale także mobilizacji do działania, by zadbać o środowisko i lepsze jutro dla kolejnych pokoleń.
Łóżka kontynentalne - przegląd najpopularniejszych modeli
Proste przyjemności na zimowe wieczory
Sylwester poza domem? Sprawdź, czy twój dom jest przygotowany na włamanie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Dom i ogród
Radosław Majdan: Jestem zniesmaczony tym, ile czasu poświęciliśmy na załatwianie pozwoleń na budowę domu. Teraz zastanawiamy się, czy nie wybrać planu B
Były piłkarz przyznaje, że w przypadku jego małżeństwa droga do budowy wymarzonego domu w Konstancinie-Jeziornie okazała się niezwykle długa, kręta i bardziej skomplikowana, niż się spodziewali. Uzyskiwanie niezbędnych pozwoleń trwało ponad dwa lata i nie zakończyłoby się sukcesem, gdyby nie pomoc specjalisty, który miał w tym doświadczenie. W obliczu tych problemów i kolejnych wyzwań przyszło jednak zwątpienie i myśl o rezygnacji z kontynuowania tego projektu. Radosław Majdan podkreśla jednak, że niezależnie od tego, jaką decyzję podejmą, za jakiś czas będą mieli własny, piękny dom.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Farmacja
Nowoczesne formy podania leków pozwalają uniknąć hospitalizacji. To duże ułatwienie dla pacjentów z chorobami przewlekłymi
Opracowywanie nowoczesnych form podania leków to odpowiedź na stale rosnącą liczbę pacjentów z chorobami przewlekłymi, m.in. onkologicznymi, hematologicznymi i psychiatrycznymi. Jeden zastrzyk zamiast codziennego łykania tabletek, wlewów czy klasycznych chemioterapii ułatwia życie pacjentom, pozwalając im uniknąć hospitalizacji, stresu i ryzyka z tym związanego oraz szybciej wrócić do codziennych zajęć. To także korzyść dla personelu medycznego i systemu ochrony zdrowia. Inicjatorzy kampanii „Podanie ma znaczenie” podkreślają, że pacjent powinien mieć wpływ na wybór formy przyjmowanego leku.