Komunikaty PR

Brave Kids na Podkarpaciu: start w Rzeszowie i lokalny finał w Przemyślu

2020-08-18  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Adriana Kondratowicz
PR Expert

Przestrzenna 48/3
50-533 Wrocław
akondratowicz|prexpert.com.pl| |akondratowicz|prexpert.com.pl
+48 502 332 358
www.prexpert.com.pl

W Rzeszowie rozpoczął się unikatowy Brave Kids w nowej formule. Młodzi uczestnicy biorą udział w warsztatach artystycznych, których efektem będzie niecodzienny spektakl. Najpierw zaprezentują go na festiwalu Europejski Stadion Kultury, a później na wielkim finale we Wrocławiu. Lokalny finał mają już za sobą uczestnicy z Przemyśla.

Brave Kids to wydarzenie artystyczno-edukacyjne wyjątkowe pod wieloma względami. Żaden inny polski projekt dla najmłodszych nie kultywuje idei różnorodności tak mocno jak ten. Jednym z jego elementów są autorskie warsztaty w formie półkolonii dla dzieci i młodzieży, które w Rzeszowie potrwają od 17 do 28 sierpnia i zakończą się spektaklem.

Dzieci uczą dzieci”

Lokalny finał powstanie w trakcie kreatywnych zajęć, które rozpoczęły się w Młodzieżowym Domu Kultury w Rzeszowie. Model pracy zakłada edukację w formule „dzieci uczą dzieci”. – Zgłosili się uczestnicy o różnych predyspozycjach, których jeszcze nie znamy. Otwieramy się na ich pomysły i wrażliwość. Wyruszamy na wspólne poszukiwanie i odkrywanie różnorodności oraz ukrytych talentów na własnym podwórku – mówi Justyna Warecka, koordynatorka projektu w Rzeszowie. W przygotowaniu pokazu pomogą profesjonalni instruktorzy artystyczni (m.in. Mateusz Godlewski).

Spektakl stworzony na warsztatach będzie prezentowany w ramach dużego wydarzenia – 10. edycji festiwalu Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie (będącego częścią festiwalu Wschód Kultury). Będzie to występ plenerowy na bulwarze nad Wisłokiem. Później Brave Kids z Rzeszowa pojadą na wielki finał do Wrocławia, gdzie spotkają się z innymi uczestnikami z poszczególnych miast (oprócz Rzeszowa: Przemyśl, Wrocław, Wałbrzych, Oborniki Śląskie, Gdańsk i Warszawa). Wszyscy razem wystąpią na jednodniowym festiwalu „Brave Kids pod wrocławskim niebem” (29 sierpnia).

Program warsztatów w Rzeszowie wypełnią elementy tańca, ruchu i teatru. Równolegle pracować będą dwie grupy liczące po 12 osób. Wśród uczestników znaleźli się członkowie dziecięco-młodzieżowej grupy teatralnej, a także zajmująca się tańcem grupa Rytm, którą tworzy młodzież i osoby pełnoletnie z niepełnosprawnościami. Do składów dołączyło również kilka osób z Dziewczęcej Orkiestry Dętej w Rzeszowie. Podobnie jak w zeszłym roku, uczestnicy zajęć posadzą drzewa na miejskich terenach zielonych. Rzeszów gości Brave Kids już po raz trzeci. Edycję wspiera stowarzyszenie W krainie źródeł. Półkolonie są bezpłatne. Organizacja wydarzenia w całej Polsce finansowana jest z dotacji ministerialnej uzyskanej przez inne stowarzyszenie – Kultury Teatralnej Pieśń Kozła z Wrocławia.

Lokalny finał w Przemyślu

Pokaz finałowy mają już za sobą Brave Kids z Przemyśla, które wystąpiły na scenie Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki Zamek w miniony piątek (14 sierpnia). Dzieci przygotowały krótkie etiudy wypełnione formami tanecznymi i teatralnymi. Ich występ był opowieścią o różnorodności świata na podstawie antonimu dobra i zła. W ten kontrast wpleciony został motyw przybyszów z Ukrainy, ponieważ dzieci z tego kraju brały udział w przemyskiej edycji Brave Kids. – To było fantastyczne zwieńczenie tegorocznej edycji, która wypadła świetnie. Wszystko poszło po naszej myśli – ocenia Magda Pardel, koordynatorka Brave Kids w Przemyślu. Tę edycję wspierała Fundacja Wymiany Kulturowej toTU toTAM.

Uznanie na całym świecie

Brave Kids to niezwykły projekt, łączący źródłowe kultury i tradycje muzyczne, taneczne
i teatralne odległe od siebie nieraz o tysiące kilometrów. To również autorski model pracy twórczej, umożliwiający dzieciom swobodne rozwijanie talentów i artystyczną współpracę. Takie podejście doskonale się sprawdziło, czego dowodem jest 10 dotychczasowych edycji projektu. Wzięło w nich udział łącznie 1500 dzieci ze 180 grup artystycznych z kilkudziesięciu krajów z pięciu kontynentów, a w swoich domach gościło je 500 polskich rodzin z 13 miast. Wspólne spektakle młodych artystów przypominały wulkany energii, zawsze były niepowtarzalne i zaskakiwały pomysłowością. Brave Kids to jedyny tego rodzaju międzynarodowy projekt. Zyskał uznanie na całym świecie.

Projekt powstał w 2009 roku przy wrocławskim Brave Festival, jednym z najbardziej uznanych i prestiżowych wydarzeń kulturalnych Wrocławia i Polski. Głównym organizatorem i pomysłodawcą Brave Kids jest wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. Edycje odbywające się w każdym z miast organizowane są w partnerstwie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury.

Więcej informacji: www.bravekids.eu oraz www.facebook.com/BraveKids

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PR Expert
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Jak wykorzystać wakacje, aby mądrze wspierać umiejętności nastolatka, który marz Biuro prasowe
2024-06-27 | 11:30

Jak wykorzystać wakacje, aby mądrze wspierać umiejętności nastolatka, który marz

Jeśli twój nastolatek marzy o studiach zagranicznych, wakacje to dobry czas, aby mu w tym pomóc. Wcale nie chodzi o siedzenie z nosem w podręcznikach,
Dziecko Moc atrakcji w Porcie Łódź
2024-06-26 | 12:40

Moc atrakcji w Porcie Łódź

Finał Maratonu Zabawy, wspólne oglądanie meczów Euro 2024 w Strefie Kibica oraz „Dobranocka”, czyli kolejna edycja TME Polówka, podczas której
Dziecko Jak przygotować się do porodu – 5 cennych rad
2024-06-24 | 19:00

Jak przygotować się do porodu – 5 cennych rad

Choć do tego niezwykłego momentu jest dużo czasu na przygotowania, nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpocząć je jak najwcześniej. Ważne jest nie tylko skompletowanie wyprawki czy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Aleksandra Popławska: Tantiemy z internetu to są zarobki za naszą pracę i nam się należą. W Europie wszyscy powinniśmy działać na podobnych prawach

W piątek zakończyła się batalia środowiska filmowego o tantiemy z platform streamingowych. Dzięki nowym przepisom twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów słownych i słowno-muzycznych będą uzyskiwać stosowne wynagrodzenie za udostępnianie ich dzieł w sieci. Za nowelą głosowało 417 posłów, 18 było przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu. Aktorzy mogą więc wreszcie odetchnąć z ulgą. Aleksandra Popławska i Krzysztof Dracz są jednak rozgoryczeni tym, że tak długo musieli czekać na takie rozwiązanie. Stosowne rozporządzenie powinno wejść w życie już trzy lata temu.

Ochrona środowiska

Nowe obowiązki przedsiębiorców dotyczące jednorazowych opakowań z plastiku. Takie regulacje zyskują duże poparcie społeczne

1 lipca wchodzą w życie nowe obowiązki dotyczące gospodarowania odpadami opakowaniowymi. Przedsiębiorcy w gastronomii będą musieli oferować klientom alternatywne dla plastikowych opakowania wielorazowego użytku na żywność i napoje. Obowiązkiem staje się także stosowanie zakrętek i wieczek przymocowanych do butelek i kartoników, by ten cenny surowiec trafiał również do przetworzenia. Nowe wymogi to kolejne etapy wdrażania dyrektywy plastikowej, której celem jest ograniczenie ilości odpadów z tworzyw sztucznych zalegających na wysypiskach śmieci. W planach są kolejne regulacje, które mają sprawić, że opakowania staną się bardziej przyjazne dla środowiska. Globalne badania wskazują, że takie przepisy cieszą się dużym poparciem w społeczeństwach.

Konsument

Nawyki żywieniowe z dzieciństwa przekładają się na ryzyko otyłości w dorosłym życiu. Naukowcy zbadali wpływ podawanych dzieciom napojów

Dbanie o odpowiednią dietę w pierwszych latach dziecka ma duże znaczenie dla ograniczenia ryzyka otyłości w jego dorosłym życiu. Naukowcy ze Szkoły Psychologii Uniwersytetu Swansea badali to na przykładzie napojów spożywanych przez dzieci. Przyglądali się przez ponad dwie dekady 1,4 tys. dorastających dzieci i doszli do wniosków, że spożywanie napojów słodzonych cukrem w pierwszych latach wpływa na tworzenie złych nawyków dietetycznych, a co się z tym wiąże – zwiększa ryzyko otyłości, nawet po wielu latach.