Komunikaty PR

Brydż kontra depresja - choroba XXI w

2022-01-31  |  14:20
Biuro prasowe
Kontakt

Karolina Kowalska
Agencja Public Relations KEY PR

ul. Mickiewicza 35
05-074 Halinów
karolina|keypr.pl| |karolina|keypr.pl
500466188
keypr.pl

Badania naukowe udowadniają, że gra w brydża może korzystnie wpływać na kondycję naszego mózgu i bezpośrednio przekładać się na jego lepsze funkcjonowanie. W czasach ciągłego stresu i zatarcia się granic między pracą, a odpoczynkiem. Podczas pracy zdalnej i hybrydowej, brydż może przyjść nam z pomocą nie tylko w walce z wieloma chorobami neurologicznymi, ale też następstwami życia zawodowego.

 

Gra w brydża choć kojarzona z “karcianą zabawą” tak naprawdę jest świetnym treningiem dla umysłu. Badania prowadzone przez fundację Bridge to The People dowodzą, że gra ma realny wpływ na zdrowie psychiczne i pamięć. Wynika z nich, że wiele chorób neurodegeneracyjnych, występujących najczęściej u osób w wieku 60+, dzięki grze w brydża zaczyna się degradować. Jak jednak wykorzystać tę grę w pracy umysłowej i poprawić tym samym kondycję swojego mózgu?

 

Gra w brydża a depresja

Cukrzyca, nowotwory i depresja, tak obecnie wygląda niechlubne podium chorób cywilizacyjnych. Według badań z 2021 roku ponad 350 mln ludzi na świecie zmaga się z depresją. Z nieoficjalnych szacunków wynika, że w Polsce ten problem może mieć nawet 10 proc. społeczeństwa, a przez pandemię Covid 19 aż 42 procent Polaków zaczęło zauważać u siebie pogorszenie kondycji psychicznej.

 

Fundacja Bridge to The People swoimi badaniami dowiodła, że u osób, które przez 20 tygodni uczyły się gry w brydża poziom depresji początkowo patologicznie wysoki zmalał w sposób znaczący, a „dobrostan” (wellbeing) także wzrósł w sposób statystycznie istotny.

Prof. M.C. Diamond z Berkeley California University około 20 lat temu przeprowadziła także eksperyment polegający na zbadaniu, jak gra w brydża stymuluje produkcję przez nasz organizm pewnej grupy limfocytów. Okazało się, że jedynym, którego poziom wzrósł w sposób znaczący, to ten odpowiadający za zwalczanie wirusów.

 

Planowanie, analiza i realizacja

W wielu szkołach na całym świecie gra w brydża jest obowiązkowym przedmiotem szkolnym, dlaczego więc nie zorganizować tego typu zajęć dla samego siebie w domowym zaciszu? Zarówno dzieci jak i osoby dorosłe, które grają w brydża, szkolą u siebie umiejętności logicznego myślenia, tworzenia planów postępowania, analizy zmieniających się warunków realizacji planu i jego modyfikowania, stworzenia możliwości takiej modyfikacji, współpracy w parze i w zespole (to gra parami, a także drużynowa), odpowiedzialności przed partnerem i drużyną za podejmowane decyzje, a na wyższym poziomie – umiejętności obliczania szans. Jest to gra dla przyszłych liderów.

 

Gra w brydża przepisem na sukces

„Nie miałbym nic przeciwko spędzeniu reszty życia w więzieniu, pod warunkiem, że w celi miałbym jeszcze trzech grających w brydża” - mówi miliarder Bill Gates, który wymienia brydża jako jedną z dziesięciu umiejętności warunkujących odnoszenie sukcesów w życiu. Sam oczywiście gra i to na wysokim poziomie. Z kolei Warren Buffet określa grę w brydża jako fantastyczną przygodę intelektualną, gdzie musimy planować działania i plany te modyfikować, analizując ciąg pojawiających się informacji.

 

—----------------------------------------------

Fundacja „Bridge to the People” powstała w celu prowadzenia i finansowania badań naukowych w następujących obszarach: zapobiegania demencji, wzmacniania układu odpornościowego oraz poprawiania wyników w nauce poprzez grę w brydża. Wyniki prowadzonych badań zostaną opublikowane w artykułach naukowych, a także zostaną wykorzystane do promowania gry w brydża. Badania można wesprzeć finansowo!

Więcej informacji na temat fundacji na bridgetothepeople.eu

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Agencja Public Relations KEY PR
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie „Nie gadaj, tylko się zbadaj!” – PZU zachęca do profilaktyki onkologicznej Biuro prasowe
2024-10-04 | 12:30

„Nie gadaj, tylko się zbadaj!” – PZU zachęca do profilaktyki onkologicznej

PZU rusza z kampanią prewencyjną poświęconą profilaktyce onkologicznej, by zachęcić Polaków do zadbania o to co w życiu najważniejsze, czyli o zdrowie swoje
Zdrowie Marka alessandro wspiera Różowy Październik
2024-10-04 | 09:20

Marka alessandro wspiera Różowy Październik

    Marka alessandro wspiera Różowy Październik i przeznacza 20 proc. ze sprzedaży różowego lakieru HAPPY PINK na rzecz Fundacji OnkoCafe razem
Zdrowie Leczenie alignerami - jak osiągnąć najlepszy rezultat?
2024-10-04 | 09:00

Leczenie alignerami - jak osiągnąć najlepszy rezultat?

Przezroczyste nakładki zrewolucjonizowały podejście do leczenia ortodontycznego, zapewniając skuteczną, komfortową i dyskretną alternatywę dla tradycyjnych aparatów na

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Teatr

Farmacja

Szybko rośnie liczba osób z ostrą infekcją układu oddechowego, w tym grypy. Szczyt zachorowań przypadnie już na drugą połowę października

Centrum e-Zdrowia podaje, że od początku września odnotowano blisko 1,8 mln porad ambulatoryjnych udzielonych z powodu ostrych infekcji układu oddechowego, w tym grypy. Najlepszą metodą walki z chorobą jest szczepionka – najlepiej przyjęta między wrześniem a listopadem. Wciąż jednak na taki krok decyduje się zaledwie kilka procent Polaków, tymczasem grypa jest jedną z 10 najczęstszych przyczyn zgonów u osób powyżej 65. roku życia.

Żywienie

Aleksandra Adamska i Ewelina Adamska-Porczyk: Na Filipinach spałyśmy z karaluchami i innymi robakami. Brakowało nam moskitiery na całe ciało

Chociaż podczas pełnej emocji wyprawy przez Filipiny do Tajwanu nie brakowało trudnych momentów, w których górę brało zmęczenie, to jednak mimo wszelkich niedogodności Aleksandra Adamska i Ewelina Adamska-Porczyk starały się nie narzekać, tylko wyciągać z tej podróży to, co najlepsze. Uczestniczki „Azja Express” przyznają, że nie mogły się przekonać do miejscowego jedzenia, ale za to zachwyciła je aromatyczna kawa. W bagażu zabrakło miejsca na moskitierę, dlatego też z czasem przyzwyczaiły się także do spania w jednym pomieszczeniu z karaluchami.