Budowanie bezpiecznej przyszłości cyfrowego pokolenia
Konferencja Asów Internetu: Budowanie bezpiecznej przyszłości cyfrowego pokolenia
Zdobywanie i rozwijanie szeroko rozumianych kompetencji cyfrowych staje się jedną z ważniejszych potrzeb edukacji młodego pokolenia. Kształtowanie tych umiejętności pozwoli dzieciom i młodzieży świadomie i bezpiecznie poruszać się w wirtualnej przestrzeni, czerpać z niej korzyści i rozsądnie zarządzać treściami w niej napotkanymi. Realizowany przez Fundację Szkoła z Klasą Program Asy Internetu odpowiada na tę potrzebę, wyposażając szkoły w narzędzia i wiedzę pomocną w prowadzeniu angażujących lekcji na temat Internetu i bezpieczeństwa w sieci. Jednym z przykładów takich działań jest zaplanowana na 14 marca online Konferencja Asów Internetu, w której nieodpłatnie udział wezmą nauczyciele i nauczycielki wraz z swoimi klasami.
Program Asy Internetu został zainicjowany w Stanach Zjednoczonych przez firmę Google, a w Polsce jest prowadzony przez Fundację Szkoła z Klasą przy wsparciu Google.org. Już od 6 lat wspiera polskich nauczycieli i nauczycielki w rozwijaniu wśród uczniów i uczennic umiejętności m.in. dbania o prywatność w sieci, rozpoznawania wartościowych źródeł informacji, czy prowadzenia życzliwej komunikacji online. Promuje uniwersalne wartości, takie jak: rozsądek, uważność, siła (asertywność), życzliwość i odwaga, których codzienne stosowanie pomaga w eksplorowaniu Internetu w bezpieczny i odpowiedzialny sposób. Udostępnia materiały poradnikowe, dydaktyczne, scenariusze lekcji, a także szkoli kadrę pedagogiczną z prowadzenia zajęć o bezpieczeństwie cyfrowym.
- Asy Internetu to program, poprzez który staramy się oswoić cyfrowy świat, wyposażając młodych użytkowników Internetu w niezbędne kompetencje, ale także uważność na to, co się w nim dzieje. Jego założenia stanowią alternatywę do często spotykanego negatywnego podejścia, a wręcz demonizacji wirtualnego świata i jego wpływu na dzieci i młodzież. Naszym zdaniem lepiej jest pomagać go zrozumieć, niż nim straszyć, a tu nieoceniona jest rola nauczycieli i nauczycielek oraz oczywiście rodziców – mówi Michał Szeląg, wiceprezes Fundacji Szkoła z Klasą.
W ramach programu Asy Internetu 14 marca po odbędzie się 4. edycja konferencji, w której udział potwierdziło już ponad 600 edukatorów, edukatorek i rodziców z całego kraju. Wydarzenie w formule online będzie dostępne na kanale YouTube Fundacji Szkoła z Klasą. W pierwszej części odbędą się lekcje dla dzieci w wieku 5-6 lat oraz klas 1-3, 4-6 i 7-8. Prowadzone przez trenerów i trenerki Fundacji i programu Asy Internetu będą interesującą propozycją rozmowy o sieci podczas wspólnych zajęć. Dla biorących udział w konferencji nauczycieli i nauczycielek oraz klas organizatorzy przygotowali specjalne materiały dydaktyczne, dostępne na stronie wydarzenia oraz certyfikaty uczestnictwa. W drugiej części Konferencji Asów Internetu osoby uczestniczące będą miały okazję poznać ekspertki i ekspertów sympatyzujących z obszarem nowoczesnych rozwiązań, którzy wyjaśnią, dlaczego warto korzystać z dobrodziejstw technologii. Opowiedzą o możliwościach AI, przydatności Social Mediów w pracy nauczycieli i nauczycielek oraz dostępności informacyjno-komunikacyjnej i cyfrowej. Wydarzenie poprowadzą znani z technologicznego zamiłowania dziennikarze: Justyna Suchecka i Radomir Wit.
Dreame comes true – doskonały rok marki
Trzy asy sprzątania od Dreame w promocji
A gdybyście tak tej zimy wspólnie zanurzyli się w magii… immersji?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Gwiazdy
Jakub Rzeźniczak: Jestem dumny z tego, jaki teraz jestem. Mam przy boku osobę, która ma na mnie bardzo dobry wpływ
Były piłkarz przyznaje, że po narodzinach córki Antosi w jego życiu dużo się zmieniło. Wszystko, co teraz robi, jest bowiem podporządkowane potrzebom i rozwojowi córeczki. Kilka miesięcy temu Jakub Rzeźniczak i jego żona Paulina podjęli decyzję o przeprowadzce z Kołobrzegu do Warszawy. Teraz natomiast planują imprezę urodzinową dziewczynki. Sportowiec podkreśla, że rodzina jest jego azylem. Przeszłość oddziela grubą kreską i zrobi wszystko, by nie popełnić już tych samych błędów.
Transport
Rekordowy wzrost sprzedaży samochodów Mercedes-Benz. Rośnie zainteresowanie przede wszystkim autami niskoemisyjnymi
Pod względem liczby rejestracji nowych aut osobowych 2024 rok był drugim najlepszym wynikiem w historii. To był sprzedażowo dobry rok także dla koncernu Mercedes-Benz. Na polskim rynku sprzedaż wyniosła 26,3 tys. samochodów osobowych, co oznacza 38-proc. wzrost w ciągu roku. Mercedes jest też wśród liderów dostaw aut elektrycznych. Ze względu na rosnącą popularność tego segmentu producent w tym roku wprowadzi na rynek nowość – w pełni elektryczny model CLA.
Edukacja
Lekarze będą lepiej przygotowani do pracy w obliczu działań militarnych. Powstał nowy model kształcenia lekarzy cywilnych i wojskowych
Większa interoperacyjność między medycyną cywilną i medycyną pola walki oraz kształtowanie gotowości do podejmowania szybkich decyzji w kryzysowych sytuacjach to jedne z fundamentów nowego modelu kształcenia lekarzy cywilnych i wojskowych. Ministerstwo Obrony Narodowej patronuje projektowi, w ramach którego model ten będzie wdrażany we współpracy między wojskiem, środowiskiem medycznym i uczelniami. Potrzeba zmian w tym zakresie jest dyktowana dynamiczną sytuacją geopolityczną.