Centrum Wiedzy o Raku Piersi - otwarcie już 24 lipca w Gdańsku
Inntu
ul. Traugutta 115C
80-226 Gdańsk
alina.geniusz|inntu.pl| |alina.geniusz|inntu.pl
531 150 022
www.inntu.pl
Pierwsze w Polsce Centrum Wiedzy o Raku Piersi powstaje w Gdańsku, a jego otwarcie zaplanowane jest na piątek 24 lipca. Założycielem i prowadzącym centrum jest Fundacja OmeaLife. Przecięcia wstęgi dokona Aleksandra Dulkiewicz - Prezydent Gdańska, Prof. Jacek Jassem - onkolog Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Prof. Dawid Murawa - Prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.
Honorowego otwarcia dokona Aleksandra Dulkiewicz - Prezydent Gdańska, Prof. Jacek Jassem - onkolog GUMedu oraz Prof. Dawid Murawa - Prezes PTCHO. Otwarciu towarzyszyć będzie prezentacja działań fundacji, pokaz projektu BRESO przez Prof. Agnieszkę Kołacińską oraz debata “I przyszedł rak - czas na leczenie. Hallo! Życie trwa!”. Wezmą w niej udział przedstawiciele różnych środowisk, którzy współpracują z fundacją na co dzień, a zagadnienie raka piersi jest im zawodowo bliskie. Gośćmi Wojciecha Siółkowskiego, który poprowadzi debatę będą prof. Jacek Jassem (onkolog), dr Daniel Maliszewski (chirurg), dr Joanna Kufel-Grabowska (onkolog), dr Magdalena Maciejewska-Cebulak (dietetyk), dr Milena Lachowicz (psycholog), Katarzyna Zubrewicz (fizjoterapeuta), mec. Hanna Rubaszewska (prawnik), Monika Płocke (pracodawca), Joanna Matuszewska (rehamanager), Magdalena Kardynał (pacjentka i prezes fundacji OmeaLife).
- Otwarcie centrum to ważne wydarzenie w życiu fundacji - mówi Ewelina Puszkin z Fundacji OmeaLife. - Zaprosiliśmy znakomite grono panelistów, z którymi chcemy porozmawiać na temat tego, co dzieje się po diagnozie w codziennym życiu pacjentek. To jest bardzo istotne założenie ponieważ dużo chorych ma poczucie zagubienia.
Debata będzie transmitowana na żywo na portalu gdansk.pl, na profilach facbookowych medexpress.pl oraz Fundacji OmeaLife.
Działalność Fundacji OmeaLife w ramach Centrum Wiedzy o Raku Piersi wiąże się z edukacją z zakresu metod leczenia raka piersi (konsultacje medyczne z onkologiem, chirurgiem, genetykiem, dietetykiem, fizjoterapeutą, psychologiem), udzielaniem wsparcia socjalnego (konsultacje z prawnikiem, rehamanagerem, specjalistą HR), a także wsparciem pacjenckim zespołu.
- Już teraz centrum oferuje szerokie spektrum działań - mówi Magdalena Kardynał prezes Fundacji OmeaLife. - Są to między innymi indywidualne spotkania, konsultacje z ekspertami, warsztaty grupowe, rozmowy telefoniczne, live chaty, webinary, szkolenia, eventy. Każda z osób może wybrać taką formę, która jest dla niej najlepsza.
Centrum Wiedzy o Raku Piersi to pierwsza taka placówka w Gdańsku oraz w Polsce. Powierzchnia obiektu wynosi 100 m2, na co składają się: strefa warsztatowa, strefa wolontariuszy, gabinet konsultacyjny, gabinet administracyjny, dwie łazienki oraz aneks kuchenny.
Oficjalne otwarcie centrum odbędzie się w piątek 24 lipca o godzinie 11:00. Centrum zlokalizowane jest w Gdańsku przy ulicy Grunwaldzkiej 53. Lokal przyznany został przez Miasto Gdańsk.
O Fundacji
Fundacja OmeaLife Rak piersi nie ogranicza powstała w 2016 r. w Gdańsku. Misją fundacji jest udzielanie wsparcia emocjonalnego i edukacyjnego kobietom chorującym na raka piersi i ich rodzinom, współpraca z lekarzami i politykami w celu poprawy jakości leczenia w Polsce oraz promocja działań profilaktycznych wśród osób zdrowych. OmeaLife jest jedyną fundacją w Polsce, która w szczególny sposób skupia się na potrzebach młodych kobiet chorujących na raka piersi.
Osiągnięcia fundacji to między innymi: czteroletnie, aktywne działanie organizacji pacjenckiej, cykl wydarzeń i warsztatów #Siła#Determinacja#Marzenia, założenie i administracja forum „Chirurgia piersi - nie jest mi obojętnie”, organizacja eventów promujących zdrowy styl życia, profilaktykę raka piersi oraz solidarność z chorymi – Różowa Plaża i międzynarodowy bieg Race for the Cure, współtworzenie “II kongresu - Chirurgiczne leczenie zmian nowotworowych piersi”, prowadzenie sesji i wykładów na polskich konferencjach medycznych.
Więcej o działalności Fundacji: https://www.youtube.com/watch?v=PLwNWl92Hg8&t=3s

Droga Basi Gołubowskiej do diagnozy ALS i nadziei na życie

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień
Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.
Ochrona środowiska
Wokół utylizacji odpadów medycznych narosło wiele mitów. Nowoczesne instalacje pozwalają wykorzystać ten proces do produkcji ciepła i energii

Według różnych szacunków w Polsce powstaje od 60 do nawet 200 tys. t odpadów medycznych. Wymagają one specjalnego trybu postępowania, innego niż dla odpadów komunalnych – jedyną dopuszczalną i obowiązującą w świetle polskiego prawa metodą jest ich spalanie. Obecnie zakłady przetwarzania odpadów to nowoczesne instalacje połączone z odzyskiem energii. Termiczne przekształcenie odpadów może też być elementem gospodarki o obiegu zamkniętym.
Moda
Piotr Zelt: Nie latam po sklepach i nie zawalam sobie szafy jakimiś niepotrzebnymi ciuchami. Mam sporo ubrań, które mają po 20 lat, i cały czas je noszę

Aktor zaznacza, że jego garderoba jest skromna, ale zawiera dobre jakościowo ubrania, które choć były kupione nawet dwie dekady temu, wciąż wyglądają jak nowe. Jego zdaniem nie warto ulegać sezonowym trendom i gromadzić w szafie wielu rzeczy, które modne są zaledwie kilka miesięcy. Zamiast tego lepiej zainwestować w ponadczasowe kurtki, marynarki czy buty z dobrych materiałów i dbać o nie tak, by posłużyły jak najdłużej.