Komunikaty PR

CH Focus coraz bardziej eko!

2021-05-04  |  15:40
Biuro prasowe

Czy można żyć bliżej natury na co dzień? Można i to mieszkając w mieście pełnym zgiełku - co udowadnia CH Focus swoją eko-realizacją. Już teraz bydgoskie centrum handlowe stało się miejscem przyjaznym nie tylko dla klientów, ale też dla jerzyków, wróbli, nietoperzy, jeży i owadów. Galeria zamontowała właśnie budki lęgowe i domki, w których znajdą schronienie pożyteczni, mali przedstawiciele świata zwierząt. Nowe miejsca pozwolą im na bezpieczne i spokojne osiedlenie się w nich, bez ryzyka utracenia lęgu.

 

Wiele owadów, ptaków, a także małych ssaków co roku bezskutecznie szuka miejsc do rozrodu. W rozrastających się miastach, osiedlowych ogrodach i skwerach coraz trudniej im znaleźć bezpieczne schronienie. Innowacyjnym pomysłem jest tworzenie nowych, zastępczych miejsc lęgowych i schronień dla zwierząt, często na nietypowych, jednak zasiedlanych przez nie chętnie obszarach, należących do publicznej przestrzeni miejskiej.

 

Z taką właśnie inicjatywą wyszło CH Focus, które zamontowało na elewacji galerii budki lęgowe dla ptaków oraz postawiło na swoim terenie domki dla owadów i małych ssaków. Celem przedsięwzięcia jest wsparcie odbudowy populacji miejskich ptaków objętych ochroną gatunkową ścisłą i owadów oraz propagowanie wrażliwości i empatii wobec żywych stworzeń. W ramach projektu powstało 30 skrzynek dla jerzyków, 5 budek dla wróbli i 5 schronów dla nietoperzy, a także dom dla rodziny jeży; na schronienie mogą liczyć także owady – biedronki, trzmiele, dzikie pszczoły, a nawet motyle - dla których stanął hotel. Jerzyki i wróble pełnią ważną rolę w ekosystemie, gdyż przyczyniają się skutecznie do zmniejszenia ilości m.in. komarów bądź meszek. Nietoperze, jeże oraz owady to również pożyteczne stworzenia, które żywią się dokuczliwymi latem insektami oraz ślimakami, żerującymi na roślinach ozdobnych i uprawnych. Eko-akcja zbiega się z wypadającym 20 maja Światowym Dniem Pszczół.

 

– Nasze miasto rozbudowuje się, w związku z czym ubywa naturalnych miejsc bytowania owadów, ptaków czy małych ssaków. Dzięki naszej akcji – przy odrobinie chęci i zaangażowania - zapewniamy im bezpieczne schronienie. Wieszając budki lęgowe i stawiając domki pomagamy małym przyjaciołom przetrwać w dużej aglomeracji. Jeśli będziemy zapobiegać spadkowi ich liczebności, one odwdzięczą nam się obroną przed  kleszczami, komarami i innymi uciążliwymi insektami. Im więcej naturalnych miejsc gniazdowania i siedlisk w mieście, tym więcej okazji do tego, aby cieszyć się bogactwem otaczającej nas przyrody - mówi Gregory Pertus, dyrektor CH Focus w Bydgoszczy.

 

Wdrażany obecnie eko-projekt nie jest wyjątkiem, gdyż CH Focus od wielu lat udziela się w akcjach ekologicznych na rzecz lokalnej społeczności oraz z powodzeniem realizuje własną inicjatywę „pszczelą”. Od dwóch lat na dachu centrum handlowego znajduje się pasieka, w której mieszka około 360 tysięcy pszczół. W sześciu ulach owady znalazły schronienie i warunki do rozwoju, co zaowocowało, po pierwszym roku istnienia pasieki, zbiorem 90 kilogramów wielokwiatowego miodu, które przeznaczono na cel charytatywny. Działanie zostało także wsparte przez Urząd Miasta Bydgoszczy m.in. poprzez przyłączenie centrum handlowego Focus do międzynarodowego projektu BeePathNet, zachęcającego między innymi do odwiedzenia ciekawych miejsc na Pszczelej Ścieżce w regionie. Znajdują się na niej punkty na terenie miasta Bydgoszczy związane z owadami, dla których edukacja i ochrona środowiska stanowi element ekosystemu.

 

Miasto podejmuje szereg działań na rzecz pszczół i zapylaczy żyjących w mieście. W 2018 r. Miasto uchwałą zniosło zakaz hodowli pszczół i kontynuuje swoją aktywność w obszarze podnoszenia świadomości przyrodniczej poprzez edukację ekologiczną i kształtowanie siedlisk miejskich w sposób mający na celu zwiększenie różnorodności biologicznej, bazy pokarmowej i siedliskowej. Projekt BeePathNet to próba przeniesienia najlepszej praktyki z Miasta Lublany, gdzie powstała również Pszczela Ścieżka punktów związanych z promowaniem i ochroną pszczół oraz zapylaczy. W Bydgoszczy mamy 16 obiektów na naszej Pszczelej Ścieżce, w maju drukujemy mapy Pszczelej Ścieżki i rozpoczynamy działania promocyjne, w zakresie na jaki sytuacja pandemiczna nam pozwoli. 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, dlatego promocyjnie maj w tym roku będzie „pszczeli”, wracamy na ulicę Mostową z pszczelą wystawą i cieszymy się, że Focus dołączył do Pszczelej Ścieżki mówi Grzegorz Boroń, dyrektor Wydział Zintegrowanego Rozwoju i Środowiska w Urzędzie Miasta Bydgoszczy

 

 

- Otaczająca nas przyroda potrzebuje naszego wsparcia, aby przetrwać, a my potrzebujemy przyrody, by żyć. Jesteśmy jej częścią, nie zapominajmy o tym! Dlatego tak ważna jest czynna ochrona gatunków w miastach i na terenach zurbanizowanych, gdzie za naszą przyczyną zachwiana jest równowaga przyrodnicza. Każdego dnia korzystamy z zasobów środowiska, nie licząc się często z negatywnymi konsekwencjami ich eksploatacji i ryzykiem wyginięcia wielu zwierząt, takich jak pożyteczne zapylacze, ptaki czy ssaki. Ażeby działania takie były skuteczne potrzeba współpracy ze strony włodarzy miasta, mieszkańców i organizacji przyrodniczych. Jako bydgoszczanie mamy wielkie szczęście i możemy chwalić się różnorodnością siedlisk w mieście i wykorzystujących je gatunków. Miejsce to może być jeszcze bardziej wyjątkowe, jeśli wzmożymy swoje działania i zaczniemy chętniej chronić przyrodę - mówi Monika Wójcik-Musiał, Wiceprezes Zarządu Towarzystwa Przyrodniczego "KAWKA", ornitolog.

 

To jedno z działań bydgoskiego centrum handlowego w ramach wdrażanego sukcesywnie programu ESG (ENVIRONMENTAL, SOCIAL, GOVERNANCE) i strategii grupy Atrium Poland, która jest realizowana w latach 2020-2025.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zwierzęta Miododajne rośliny dla mieszkańców Otwocka. Startuje akcja #AmestDlaPszczół Biuro prasowe
2021-05-18 | 16:25

Miododajne rośliny dla mieszkańców Otwocka. Startuje akcja #AmestDlaPszczół

Corocznie 20 maja obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół. Z tej okazji Amest Otwock sp. z o.o. przygotuje kilkaset kwiatów i ziół, które zostaną bezpłatnie
Zwierzęta PsiBufet z Karmimy Psiaki zakończyli sukcesem zrzutkę “PSYjaciele w potrzebie
2021-05-10 | 17:00

PsiBufet z Karmimy Psiaki zakończyli sukcesem zrzutkę “PSYjaciele w potrzebie"

PsiBufet wspólnie z ogólnopolską akcją Karmimy Psiaki rozpoczęli w kwietniu zrzutkę na bezdomne psiaki. Planowali zebrać ponad 11 tysięcy złotych na potrzebujące pieski oraz
Zwierzęta Pedigree rusza z ogólnopolską kampanią „Dla dobra psów” i wspiera schroniska!
2021-05-07 | 14:00

Pedigree rusza z ogólnopolską kampanią „Dla dobra psów” i wspiera schroniska!

Każdy pies zasługuje na kochający dom - to myśl, która przyświeca kampanii Pedigree „Dla dobra psów”, zachęcającej do odpowiedzialnej adopcji pupila. Pedigree

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Gwiazdy

Sylwester Wilk planuje ślub. Ze swoją narzeczoną poznali się w internecie

Sportowiec dużo czasu poświęca obecnie na planowanie swojego ślubu, który odbędzie się w przyszłym roku. Tłumaczy, że uroczystość będzie wyjątkowa pod wieloma względami. Wraz ze swoją narzeczoną Julią chcą zaskoczyć gości między innymi nietypowym pierwszym tańcem. Nie będzie to klasyczny walc, lecz współczesny, romantyczny taniec z ciekawą choreografią. Sylwester Wilk ma nadzieję, że pandemia już niedługo ustąpi i uda się zrealizować wszystkie plany. Chciałby, żeby był to najpiękniejszy dzień jego życia.

Seriale

Piotr Cyrwus: Jestem mieszkańcem całej Polski. Nie chciałbym się przyzwyczajać do jednego miejsca, póki nie muszę

Aktor wciela się w jedną z głównych ról w nowej produkcji TVN „Żywioły Szaszy”. Akcja serialu, podobnie jak książki, na podstawie której powstał, rozgrywa się w Łodzi. Piotr Cyrwus wspomina, że kiedyś pracował w łódzkim Teatrze Jaracza. Przyznaje jednak, że nie darzy miasta sentymentem – dawniej brakowało w nim przestrzeni i zieleni. Przyznaje jednak, że Łódź ostatnio zmienia się na korzyść mieszkańców i przyjezdnych. Miasto staje się coraz bardziej przyjazne.

IT i technologie

Na bezdech senny może cierpieć nawet 2,5 mln Polaków. Nowe technologie pozwalają przeprowadzić diagnostykę we własnym łóżku

Głośne chrapanie i częste wybudzenia w nocy, a w dzień przewlekłe zmęczenie, bóle głowy i trudności z koncentracją – to klasyczne objawy bezdechu sennego, na który choruje kilkanaście procent populacji, często nawet o tym nie wiedząc. Choć wydaje się niegroźny, to nieleczony może prowadzić do rozwoju poważnych chorób, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, a nawet udar mózgu. Szybkie rozpoznanie oraz wdrożenie leczenia są kluczowe dla ich uniknięcia. Problem jednak stanowi długi czas oczekiwania na badanie diagnostyczne. Atrakcyjną alternatywą okazały się nowe technologie i telemedycyna, które pozwalają na wykonanie takiego badania w domu, a konkretniej we własnym łóżku pacjenta, bez konieczności odbycia wizyt w placówce medycznej. Nowoczesne urządzenia ułatwiają również późniejszą terapię pod „zdalnym” okiem lekarza.