Komunikaty PR

Ciepło od stóp – rozważamy instalację ogrzewania podłogowego

2020-10-13  |  10:00
Biuro prasowe
Do pobrania TECEfloor ( 3.63 MB )

Do niedawna najpopularniejszym elementem grzewczym w naszych domach były tradycyjne grzejniki. Jednak z czasem ustąpiły miejsca alternatywnym systemom, takim jak wodne ogrzewanie podłogowe. Nic dziwnego – korzyści wynikających z tego rozwiązania jest wiele – począwszy od ekonomicznych, po aranżacyjne i zdrowotne.

To się opłaca

Popularność ogrzewania podłogowego wynika przede wszystkim z jego licznych zalet. Jest to ogrzewanie niskotemperaturowe, a więc energooszczędne, oferujące użytkownikom konkretne oszczędności finansowe. Ciepło emitowane przez podłogę pozwala na obniżenie temperatury nawet o 2°C, bez zmniejszenia komfortu przebywania w pomieszczeniu. Dzięki temu oszczędność zużycia energii w skali roku może sięgać nawet 11-12%. Po drugie – pionowy rozkład temperatury, charakterystyczny dla tego ogrzewania, jest pozytywny dla człowieka – większe ciepło odczuwane jest na stopach, a mniejsze w okolicach głowy. Istotna jest również zmiana cyrkulacji. Czyste, wolne od kurzu, o odpowiednim stopniu nawilgocenia powietrze jest korzystne dla alergików – wyjaśnia Maciej Furdykoń, ekspert marki TECE.

Nie bez znaczenia jest również wpływ systemu na estetykę wnętrz. Wszystko jest ukryte pod posadzką, a brak grzejników zwiększa możliwości aranżacyjne pomieszczenia – łatwiej zatem o zagospodarowanie przestrzeni, np. pod oknami.

Wiedza od podstaw

Przy ogrzewaniu podłogowym doskonale sprawdzają się takie źródła jak: pompa ciepła, kocioł kondensacyjny, źródła geotermalne, klasyczne kotły gazowe i olejowe. Kotły na paliwa stałe mogą być stosowane, jeżeli posiadają odpowiedni poziom kontroli procesu spalania, np. kotły retortowe i miałowe z elektronicznym sterownikiem procesu spalania i automatem zabezpieczającym przed przegrzaniem.

Do budowy instalacji najczęściej stosowane są rury z polietylenu sieciowanego PE-Xc lub tzw. PE-RT. To one cieszą się obecnie największa popularnością, z uwagi na łatwość wykonywania łuków w pętlach grzewczych. Błędne jest założenie, że podłogówkę można zakładać tylko w nowo powstających budynkach. Na rynku istnieją takie rozwiązania, jak system płytowy do zabudowy suchej, który sprawdzi się także w modernizowanych pomieszczeniach – dodaje Maciej Furdykoń.

W rękach fachowców

Decyzję o instalacji ogrzewania podłogowego należy podjąć już na etapie projektowania domu. Istotne jest to, aby wykonanie projektu instalacji powierzyć osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia w zakresie ogrzewania podłogowego. Tylko wtedy mamy pewność, że zostaną uwzględnione wszystkie aspekty gwarantujące komfort użytkowania, nie pojawią się także zbędne i nieprzewidziane koszty.

Odpowiedni dobór temperatury posadzki pozwoli określić właściwy rozstaw rur grzewczych. Zapotrzebowania na ciepło powinno być obliczone dla każdego pomieszczenia oddzielnie. Zależy ono m.in. od ilości przegród chłodzących czy wielkości stolarki okiennej. Należy unikać przegrzania lub niedogrzania pomieszczeń. Pamiętajmy także, że oddawanie ciepła zależy od rodzaju wykładziny podłogowej. Płytki ceramiczne, kamień, różne rodzaje drewna mają inne właściwości. Istotny jest również prawidłowy dobór termostatu oraz izolacji termicznej posadzki – radzi ekspert TECE.

Tylko doświadczony wykonawca jest w stanie zaprojektować w pełni funkcjonalny system ogrzewania podłogowego. Samodzielne realizowanie prac może skutkować wieloma uchybieniami, których usunięcie będzie nie tylko trudne, ale także bardzo kosztowne.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Wejdź w wir wiosennych przygotowań z Foxy Tornado Biuro prasowe
2024-04-30 | 10:30

Wejdź w wir wiosennych przygotowań z Foxy Tornado

Wiosenna nieodmiennie kojarzy nam się z wiosennymi porządkami.Jak zdążyć ze wszystkim zanim w drzwiach staną goście? Z pomocą przychodzi Foxy Tornado – uniwersalny, niezwykle
Dom Trwałość i elegancja - gresy na elewacji
2024-04-30 | 01:00

Trwałość i elegancja - gresy na elewacji

Elewacje stanowią nie tylko nieodłączny element architektury, ale także wizytówkę każdego budynku, definiując jego charakter, styl i estetykę. Architekci
Dom Gresy na meblach - nowe spojrzenie na aranżację
2024-04-30 | 01:00

Gresy na meblach - nowe spojrzenie na aranżację

Początkowo płytki kojarzyły nam się głównie z podłogami i ścianami w kuchniach, łazienkach czy przedpokojach. Ich trwałość i łatwość w utrzymaniu czystości czyniły je

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rodziny zastępcze w kryzysie z powodu braku odpowiedniego wsparcia państwa. Zespoły robocze pracują nad wypracowaniem nowych przepisów

Na koniec 2022 roku w pieczy zastępczej przebywało 72,8 tys. dzieci, przy czym nieco ponad 56 tys. w pieczy rodzinnej. Od 2020 roku wzrasta ogólna liczba wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych kosztem rodzin zastępczych, których jest coraz mniej. – Problemem jest niedofinansowanie całego systemu, brakuje też wsparcia i szkoleń dla rodziców – podkreśla Agnieszka Smarzyńska, prezeska Fundacji Happy Kids. Powołane niedawno przez resort polityki społecznej zespoły robocze mają wypracować nowe rozwiązania, które zapobiegną kryzysowi w pieczy zastępczej w Polsce.

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.