Komunikaty PR

Co 4. z nas nie radzi sobie z upałem w mieszkaniu

2021-07-15  |  12:00
Biuro prasowe
Kontakt

Alicja Zaborska
PR Hub Sp z o.o.

Długa 16
00-238 Warszawa
alicja.zaborska|prhub.eu| |alicja.zaborska|prhub.eu
+ 48 533 337 960
https://prhub.eu/

Według wszelkich prognoz druga połowa roku ma być o wiele cieplejsza niż pierwsza. Pierwsze fale upałów dały się nam we znaki już w czerwcu. Jak sobie z nimi radzimy? W większości z niewielkim efektem, m.in. dlatego, że nie wiemy, co właściwie wpływa na temperaturę w mieszkaniu – wynika z ankiety „Lato w mieszkaniu”, zrealizowanej przez Cordia Polska na przełomie czerwca i lipca 2021 r.

Najczęściej próbujemy pomóc sobie w czasie upałów, zasłaniając okna (67%), wietrząc mieszkanie (58%) i pijąc dużo napojów (68%). Sporo osób włącza też wentylator (48%). Nieco mniej popularnymi sposobami na radzenie sobie z gorącem jest wychodzenie z mieszkania w chłodniejsze miejsce (18%), robienie sobie zimnych kompresów czy rozwieszanie w mieszkaniu mokrych ręczników czy prześcieradeł (11%). Część ankietowanych w czasie upałów ogranicza też gotowanie (22%).

Mimo tych wszystkich zabiegów, wysoka temperatura w mieszkaniu to norma. Jak wynika z ankiety Cordia Polska, upały nie stanowią problemu tylko dla 16% ankietowanych, którzy mają w domu optymalną temperaturę. Dla kolejnych 9% nagrzewające się mieszkanie jest problemem tylko w teorii, bo ratuje ich klimatyzacja. Pozostali jednak spędzają letnie miesiące na mniej lub bardziej udanych próbach obniżenia temperatury w swoich czterech ścianach. 22% ankietowanych wprost przyznaje, że sobie z tym zadaniem nie radzi, a próby ochłodzenia mieszkania nic nie dają.

Nie wiemy, co wpływa na temperaturę w mieszkaniu

Możliwe, że walka z temperaturą byłaby bardziej wyrównana, gdybyśmy wiedzieli więcej o tym, co na nią wpływa. Tymczasem tylko 8% ankietowanych potrafi poprawnie zaznaczyć wśród wymienionych te czynniki, które mają znaczenie dla temperatury w mieszkaniu. O ile większość zdaje sobie sprawę z roli liczby i wielkości okien, ich ekspozycji na różne strony świata, a także kwestii piętra, na którym dane mieszkanie się znajduje, to wiedza o pozostałych, równie istotnych czynnikach jest raczej niewielka. Przykładowo z tego, że na wysoką temperaturę w mieszkaniu wpływa m.in. wilgotność powietrza i kolor elewacji, wie mniej niż co 2. respondent. Jeszcze mniej osób zdaje sobie sprawę, że rolę w domowych upałach odgrywają też m.in. używany sprzęt elektroniczny (28%) czy aranżacja przestrzeni, np. zastosowanie dywanów (15%).

Kupując czy wynajmując mieszkanie, w którym planujemy spędzać dużo czasu latem, warto wziąć pod uwagę także to, czy lokal będzie się nagrzewał. Wpływają na to zarówno parametry budynku, jak kolor elewacji czy grubość ścian, jak i aranżacja otoczenia. Dla przykładu: im więcej zieleni, tym niższa temperatura na osiedlu. Nie bez znaczenia jest piętro, na którym znajduje się mieszkanie, a także ekspozycja okien. Najgoręcej będzie w mieszkaniach na wysokich piętrach, które mają ekspozycję południową i południowo-zachodnią. To popularne mieszkania, jasne i słoneczne, jednak to właśnie one najszybciej się nagrzewają. Jak sobie z tym radzić? Pomaga, jeśli mieszkania są przewietrzane na tzw. „przestrzał”, czyli z oknami ulokowanymi na przeciwległych elewacjach lub narożnikowo. Liczy się także sama aranżacja przestrzeni. Dywany, grube zasłony i inne tego typu „ozdoby” skutecznie utrzymują ciepło. Plama słońca na dywanie może oddawać w lecie tyle energii, ile wysokiej klasy grzejnik! Warto o tym pamiętać – podpowiada Łukasz Węcławski, Dyrektor ds. Architektury w Cordia Polska.

Ankieta „Lato w mieszkaniu” została zrealizowana na przełomie czerwca i lipca 2021 r. internetowo na próbie 161 respondentów – mieszkańców miast i budynków wielorodzinnych.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: PR Hub Sp z o.o.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dom Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Dom Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Dom Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.

Handel

Dzięki sztucznej inteligencji przesyłki mogą trafiać do klientów tego samego dnia. Liczba takich dostaw w Amazon znacząco rośnie

Prognozy rynkowe wskazują, że wart ok. 10 mld dol. globalny rynek dostaw realizowanych jednego dnia będzie w kolejnych latach dynamicznie rosnąć. Wpływają na to przede wszystkim oczekiwania konsumentów co do szybkich i terminowych doręczeń. Zarówno firmy kurierskie, jak i sklepy internetowe coraz mocniej inwestują w ten trend. W Amazon opcja Same-Day Delivery jest już możliwa w 135 lokalizacjach w Europie, a w tym roku przybędzie 20 kolejnych. W I kwartale br. Amazon dostarczył w tym trybie o 80 proc. paczek więcej niż przed rokiem. Głównie były to produkty z kategorii niezbędnych przedmiotów codziennego użytku.

Moda

Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość

Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.