Co ma wspólnego pochodzenie z nietolerancją laktozy? - najciekawsze fakty i mity
Hipokrates nazwał mleko najdoskonalszym pokarmem, jaki stworzyła natura. Czy miał rację? Ten pokarm towarzyszy nam od najmłodszych lat, ale ile tak naprawdę o nim wiemy? Kampania „Mamy kota na punkcie mleka”, sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka przygotowała kilka najciekawszych faktów i mitów o mleku, oto one:
Mleko jest dobre na sen
FAKT. Szklanka mleka przy łóżku to obraz, który często pojawia się w bajkach i filmach. Niewiele ludzi wie o tym, że mleko pomaga w zasypianiu, nie tylko bohaterom z kreskówek. Zawiera ono tryptofan – aminokwas, który nie jest produkowany przez nasz organizm, więc musimy go dostarczać poprzez pożywienie. Tryptofan przekształca się w serotoninę, która wpływa na produkcję melatoniny, odpowiedzialnej za zdrowy sen.
Większość społeczeństwa nie toleruje laktozy
MIT. Od jakiegoś czasu panuje błędne przekonanie, że nietolerancja laktozy dotyczy większości społeczeństwa. Stwierdzenie to jest prawdziwe jedynie w odniesieniu do niektórych części świata. Dlaczego? Trawienie laktozy zależy od obecności laktazy w organizmie, a zdolność do jej produkcji jest w większości przypadków uwarunkowana genetycznie. Niedostateczna produkcja laktazy najrzadziej występuje wśród Europejczyków, natomiast organizmy ludzi pochodzenia azjatyckiego czy afrykańskiego produkują małe ilości laktazy. Skutkuje to np. tym, że aż 95% Chińczyków nie toleruje laktozy.
Mleko łagodzi oparzenia słoneczne
FAKT. Oparzenia słoneczne to niemiła pamiątka, którą z wakacji przywozi duża część Polaków. Jak ulżyć sobie w cierpieniu? Tu z pomocą przychodzi mleko, które zmiękcza i ochładza skórę oraz wyrównuję jej pH, tym samym łagodząc oparzenia. Mleko przyspiesza również proces gojenia, dzięki dużej zawartości tłuszczu. Wystarczy jedynie posmarować się śmietaną czy kefirem lub przyłożyć gazę nasączoną mlekiem.
Mleczna dieta to dobry sposób na odchudzanie
MIT. Szukając w internecie sposobów na odchudzanie, można natknąć się na dietę składającą się głównie z produktów mlecznych. Nie jest to jednak dobry sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Mleko jest sycące, pożywne i bogate w wysokiej jakości białko (które pomaga budować mięśnie), ale najlepsze efekty przynosi będąc częścią zbilansowanej diety. Diety bazujące na jednej grupie produktów nie mają pozytywnego wpływu na organizm i nie pomogą w osiągnięciu wymarzonej sylwetki.
Więcej informacji o mleku i produktach mlecznych dostępnych jest na stronie kampanii „Mamy kota na punkcie mleka”, sfinansowanej z Funduszu Promocji Mleka.

Jak pestycydy trafiają na nasze stoły? - nowy raport ujawnia niespójności w polityce UE

Czy dzieci mogą jeść pieczarki i od jakiego wieku jest to bezpieczne?

Polacy mylą piwo alkoholowe i bezalkoholowe - połowa z nich chce zakazu reklamy dla obu wariantów
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Podróże

Maciej Dowbor: Mamy dom w Hiszpanii i tam odpoczywamy, ale na co dzień mieszkamy w Polsce. Tu pracujemy, płacimy podatki, a nasze córki chodzą do szkoły
Prezenter zaznacza, że co prawda wraz ze swoją żoną kupili dom w Hiszpanii, to jednak większość czasu spędzają w Polsce. Tutaj bowiem mają pracę, a ich córki chodzą do miejscowych szkół. Maciej Dowbor zdradza też, że dużo lepiej funkcjonuje mu się w naszym kraju. Tu realizuje większość swoich projektów zawodowych, natomiast możliwość wyjechania z dala od Warszawy pomaga mu się wyciszyć, odpocząć od zgiełku i nabrać do wszystkiego dystansu.
Podróże
Damian Janikowski: Po ostatniej walce muszę porządnie odpocząć i wyleczyć kontuzje. Zazwyczaj na wakacje wybieram Egipt albo Turcję

Sportowiec przyznaje, że jego ulubionymi kierunkami na wakacje są Egipt i Turcja. Lubi odpoczywać w egzotycznych kurortach i cieszy się, kiedy cała rodzina ma wreszcie czas dla siebie. Damian Janikowski zaznacza, że teraz przede wszystkim chce wyleczyć kontuzje i naładować akumulatory, a kolejne walki na ringu stoczy dopiero pod koniec tego roku lub na początku przyszłego.
Polityka
Dane statystyczne pomogą przyspieszyć rozwój turystyki. Posłużą również do promocji turystycznej Polski

Główny Urząd Statystyczny we współpracy z resortem turystyki buduje nowoczesny portal analityczny Turystyka+. To interaktywne narzędzie, które umożliwia śledzenie zmian i porównywanie danych. Celem projektu jest wsparcie rozwoju turystyki na wielu poziomach – nie tylko krajowym, ale również lokalnym i regionalnym. Ma on być pomocny zarówno w podejmowaniu decyzji politycznych dotyczących infrastruktury turystycznej, jak i dla przedsiębiorców, co ma się przełożyć na rozwój sektora i gospodarki.