Komunikaty PR

Co Polacy wiedzą o cholesterolu?

2021-11-03  |  11:00
Biuro prasowe

Jak wynika z raportu: „Świadomość Polaków na temat cholesterolu i metabolizmu” przygotowanego na zlecenie marki Berimal, o cholesterolu nadal wiemy niewiele. Mimo tego, iż większość (3/4) z nas nie ma wątpliwości co do dwóch największych mitów: o występowaniu podwyższonego poziomu cholesterolu tylko wśród osób starszych oraz wśród osób z  nadwagą, to w mit o jajkach, których spożywanie ma niekorzystanie wpływać na zdrowie, wierzy…ponad połowa badanych (58%). Problem świadomości na temat cholesterolu nabiera znaczenia, kiedy zestawimy go z danymi dotyczącymi naszego zdrowia. A liczby są bezlitosne – blisko 20 milionów mieszkańców naszego kraju ma problem z jego podwyższonym poziomem[1]. Ilu z nas się bada?

O cholesterolu nadal wiemy niewiele, a świadomość definicji i prawidłowych norm laboratoryjnych jest na niskim poziomie. 4 na 10 Polaków zna pojęcie cholesterolu całkowitego, ale ogranicza się ono do określenia: „ogólny poziom cholesterolu”. 40% badanych nie było w stanie podać żadnej definicji, a tylko 30% ankietowanych zna jego prawidłowe normy. Poziom wiedzy na temat LDL wypada jeszcze bardziej niekorzystanie –3 na 10 Polaków zna jego definicję, a co piąty przywołuje potocznie używane określenie: „zły cholesterol”. Zdarzają się również przypadki, gdzie LDL jest błędnie kojarzony jako „dobry cholesterol”. Blisko 50% badanych nie było w stanie podać żadnej definicji LDL. Co ze znajomością norm? Tylko 19% z nas potrafi wskazać jego właściwy poziom.

Jak często sprawdzamy poziom cholesterolu? 45% ankietowanych zrobiło to w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, ale aż 1/3 nie pamięta, kiedy ostatnio wykonała takie badanie. Ponad 50% badanych, deklarujących podwyższony poziom tego wskaźnika, odczuwa przy tym jego znaczący, negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. Kogo dotykają problemy z cholesterolem? Mężczyźni (28%) nieco częściej od kobiet (20%) deklarują jego podwyższony wskaźnik, jednak to panie (91%) mają częściej ten fakt potwierdzony wynikami badań (mężczyźni - 80%). Panowie częściej też stosują leki lub suplementy regulujące jego poziom (22% vs 14%).

Objawy, o których nie wiemy zbyt dużo

Co wiemy o objawach podwyższonego cholesterolu? Zaledwie 1/4 badanych potrafi wskazać właściwe oznaki świadczące o podwyższeniu wskaźnika, wymieniając przede wszystkim dotkliwy ból w nogach (27%) oraz ból w klatce piersiowej (23% wskazań). Niewiele ponad 20% wskazuje na problemy z koncentracją oraz pamięcią, a 20% na żółte zgrubienia na ciele. Niezwykle często mylimy też przyczyny oraz objawy podwyższonego poziomu cholesterolu, jako główny objaw wymieniając między innymi nadciśnienie oraz nadwagę (43%). Co 4 badany nie był jednak w stanie w ogóle wskazać potencjalnych znaków, które są charakterystyczne dla podwyższonego poziomu cholesterolu.

Niezależnie od znajomości symptomów, pierwszym krokiem w przypadku wystąpienia niepokojących zmian zdrowotnych, powinna być konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu, który – chcąc sprawdzić poziom naszego cholesterolu, może zlecić wykonanie lipidogramu.

Lipidogram to badanie polegające na określeniu poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Zalecany jest już od 20 roku życia, a po 40. roku życia bezwzględnie należy go badać regularnie. Jeśli wynik jest prawidłowy, wystarczy powtórzyć badanie raz na 5 lat. Natomiast osoby będące w grupie ryzyka, a więc palacze oraz ci, w rodzinach których występują choroby związane z układem krążenia, powinni wykonać lipidogram co najmniej raz do roku. Poza badaniami warto postawić na profilaktykę: aktywność fizyczną, zdrową dietę, odpowiednią suplementację. Niestety, tylko 18% badanych stosuje leki lub suplementy regulujące poziom cholesterolu wyjaśnia Krzysztof Czerwiński, doradca medyczny marki Berimal, USP Zdrowie.

Na profilaktykę stawia co drugi badany

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Berimal wynika, że jedynie 55% Polaków zwraca uwagę na swoją dietę, wzbogacając ją o warzywa oraz owoce. Nieco mniej ankietowanych – 47%, stawia na regularną aktywność fizyczną. Aby zadbać o prawidłowy poziom cholesterolu, warto wdrożyć do codziennej rutyny kilka zdrowych nawyków, przede wszystkim w zakresie stosowania zdrowej i zbilansowanej diety, regularnej aktywności fizycznej oraz odpowiedniej suplementacji wpływającej na regulacje poziomu cholesterolu. Warto również zrezygnować z używek, szczególnie papierosów oraz alkoholu, a także zredukować, o ile to możliwe, poziom codziennego stresu. Troszcząc się o swoje zdrowie warto pamiętać również o zdrowiu naszych najbliższych – wspólne kroczenie drogą ku poprawie stanu zdrowia i samopoczucia zwiększa skuteczność podjętych postanowień.


[1] Prawie 20 mln Polaków ma zbyt wysoki poziom cholesterolu | Cholesterol - Medycyna Praktyczna dla pacjentów (mp.pl)

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą” Biuro prasowe
2025-07-01 | 11:00

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Kampania „Rany pod kontrolą” ogłasza start ogólnopolskiego badania ankietowego, mającego na celu poznanie codziennych wyzwań i potrzeb farmaceutów związanych
Zdrowie Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
2025-06-30 | 06:00

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Złota odznaka i tytuł „TOP EMOLIENT 2025” w prestiżowym Rankingu TOP10 Emolientów organizowanym przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych (PTCA)
Zdrowie Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
2025-06-25 | 10:20

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?

To, jak dużo siedzimy, bezpośrednio przekłada się na nasze zdrowie. Siedzący tryb życia sprzyja nie tylko nadmiarowym kilogramom, ale także deformacjom sylwetki, problemom

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Media

Maciej Dowbor: Domówki i rolki przyniosły nam dużo większą popularność niż telewizja. Ludzie nas odbierają jak dobrych znajomych

Prezenter przyznaje, że domówki online i publikowane w mediach społecznościowych rolki pozwoliły im zbudować mocną pozycję w cyfrowym świecie. Dzięki nim zyskali dużo większą popularność niż z racji udziału w różnych projektach telewizyjnych czy serialowych. Maciej Dowbor odczuwa dużą satysfakcję z tego, że ich działalność internetowa przyciąga miliony odbiorców, zainteresowanie proponowanymi przez nich treściami nie słabnie, a widzowie, z którymi się spotykają na ulicy, traktują ich jak dobrych znajomych.

Konsument

Rynek gier mobilnych w Polsce może być wart prawie 0,5 mld dol. do 2030 roku. Za tym idzie rozwój smartfonów dla graczy

W 2030 roku liczba użytkowników gier mobilnych w Polsce może przekroczyć 7,1 mln, a przychody z rynku będą bliskie 470 mln dol. – wynika z danych Statista. Wraz ze wzrostem liczby graczy rozwija się także rynek urządzeń do gamingu mobilnego. Zdaniem przedstawicieli ZTE Polska, producentów smartfonów nubia, których dwa nowe modele miały właśnie swoją premierę w Polsce, ten segment krajowego rynku wciąż jest słabo zagospodarowany, a do tej pory dominowały na nim głównie urządzenia zaawansowane i drogie. Dużą rolę w udoskonalaniu sprzętu dla graczy odgrywa sztuczna inteligencja.

Dom i ogród

Sandra Kubicka: Najpierw kupiłam małą domową szklarnię na zioła. A teraz zamówiłam duży model do ogrodu i będę tam mieć pomidory, ogórki i truskawki

Modelka czerpie dużą radość z własnoręcznie wyhodowanych ziół i warzyw. Swoją przygodę z ogrodnictwem zaczęła od małej domowej szklarni kupionej w sklepie internetowym, a już niedługo będzie miała szklarnię z prawdziwego zdarzenia. Sandra Kubicka nie ukrywa, że teraz z dużą niecierpliwością czeka na to, jaki plon wydadzą sadzonki pomidorów. Na razie rosną jak na drożdżach.