Komunikaty PR

Czy da się jeszcze uratować nasze płuca?

2024-01-30  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Maria Poławska
Agencja Face It

ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
m.polawska|agencjafaceit.pl| |m.polawska|agencjafaceit.pl
+22 241 12 36
https://agencjafaceit.pl/

Powikłania po pandemii, alergie, zanieczyszczenie powietrza i wciąż palenie papierosów – nasze płuca wystawiane są na coraz większą próbę. Problem staje się bardzo poważny, a pacjentów przybywa. POChP, astma, zakażenia układu oddechowego, a nawet nowotwory to kwestie, którymi zająć się należy już teraz. Czy polska jest gotowa na długofalową walkę o zdrowie naszych płuc?

Polska, podobnie jak wiele innych krajów, stoi przed wyzwaniem utrzymania czystego powietrza, co staje się kluczowe dla zdrowia publicznego. Mówi się, że w niektórych miejscach w Polsce powietrze jest tak złe, że oddychanie nim porównuje się do biernego palenia tytoniu. Do tego dochodzi jeszcze problem z leczeniem powikłań po pandemii covid 19. Polacy niestety nadal uzależnieni są od papierosów. Według danych PAN za 2023 rok, prawie co trzeci dorosły w naszym kraju pali je codziennie. U mężczyzn nałóg ten jest na pierwszym miejscu jeśli chodzi o przyczyny zgonów.

Lek. med. Michał Tarnowski, Dyrektor Działu Specjalistycznego Pulmonologia w LEK-AM podkreśla, że - po pandemii musimy zwrócić uwagę na choroby płuc, które mają swoje źródło nie tylko w infekcjach wirusowych, ale również w długotrwałym narażeniu na zanieczyszczenia powietrza.  Potrzebne są także programy zniechęcające do palenia tytoniu, jak widać coraz wyższa ich cena nie wystarcza do tego aby zniechęcić palaczy. Papierosy powodują aż 90% nowotworów płuc, mimo to, praktycznie 1/3 Polaków nałogowo pali. Wszystkie te czynniki sprawiają, że choroby płuc stały się jednym z największych problemów z jakimi się zmagamy i będą kosztować nasz kraj setki miliardów złotych.

Największym wyzwaniem poza tytoniem dla Polski jest problem smogu, szczególnie w okresie zimowym. Według raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, emisje zanieczyszczeń powietrza w Polsce są nadal znaczące, przede wszystkim ze spalania węgla. To prowadzi do wzrostu liczby osób cierpiących na przewlekłe choroby płuc, takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) czy astma.

Zajęcie się kwestią leczenia płuc jest kluczowe także z względu na najmłodszych. - Dzieci, których płuca są w fazie rozwoju, są bardziej podatne na szkodliwe substancje w powietrzu. Wpływ zanieczyszczeń może prowadzić do problemów oddechowych, opóźnionego wzrostu płuc, a nawet wpływać na rozwój mózgu u najmłodszych – mówi dyrektor Michał Tarnowski.

Organizacje pozarządowe i eksperci ds. ochrony środowiska podkreślają, że konieczne jest przyspieszenie działań mających na celu poprawę jakości powietrza. Środki te obejmują inwestycje w odnawialne źródła energii, promowanie środków transportu przyjaznych środowisku oraz rozwijanie programów edukacyjnych dotyczących wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie.

Niestety w Polsce praca nad czystym powietrzem jest w powijakach. W ciągu najbliższych lat spodziewać się możemy nasilenia objawów astmy, obturacyjnej choroby płuc, zakażeń układu oddechowego. Smog skraca długość naszego życia oraz przyczynia się do większej umieralności – dodaje Michał Tarnowski z LEK-AM.

Oprócz problemów związanych z tym czym oddychamy, skupić się musimy także na skutkach pandemii, a te są niestety poważne.

Najnowszym wyzwaniem w leczeniu płuc są oczywiście powikłania pocovidowe. Mówimy tu m. in. o torbielach, zwłóknieniu płuc, co prowadzi do pogorszenia ich czynności i w efekcie sprawia, że nasza wydolność spada. Dlatego osoby, które przeszły covid męczyły się nawet wchodząc po schodach. Zmiany utrzymują się nawet kilka lat. – tłumaczy lek. med. Michał Tarnowski.

Leczenie płuc po pandemii jest głównym punktem tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Bardzo się cieszymy, że w naszym kraju zaczyna się zauważać kwestię leczenia płuc. Dzięki WOŚP więcej osób zda sobie sprawę, że reagować należy już teraz, abyśmy za 5-10 lat nie mieli krytycznej sytuacji. Dlatego naturalne było dołączenie do tegorocznego finału, gdyż leczenie chorób układu oddechowego jest dla nas bardzo ważne – mówi Danuta Hanna Jakubowska, Rzeczniczka Prasowa LEK-AM.

Link do aukcji: https://allegro.pl/oferta/polska-firma-farmaceutyczna-lek-am-i-monika-richardson-przygoda-w-szkocji-15057452990

 

LEK-AM (www.lekam.pl ) jako polska firma farmaceutyczna jest skupiona na zdrowiu Polaków, a sposób szczególny podchodzi do pacjentów z chorobami płuc. W swoim portfolio posiada leki (głównie na receptę) konieczne do leczenia astmy, alergii i POChP. Wyjątkowa troska o ten obszar zdrowia spowodowała powstanie dedykowanego działu LEK-AM Oddychaj ( www.wstroneoddechu.pl ) którego praca skupiona jest na pozyskiwaniu, promowaniu i sprzedaży leków pulmonologicznych. Ponadto znaczna cześć czasu działu badawczo – rozwojowego (R&D) LEK-AM poświęcona jest na tworzenie produktów, które mają uwolnić polskich pacjentów od objawów astmy i POChP. To zaangażowanie firmy LEK-AM zostało docenione przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne (www.pta.med.pl), które honoruje od wielu lat Firmę tytułem „Przyjaciela Polskiej Alergologii”.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Agencja Face It
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Chirurg uratuje twoje dziąsła! Kiedy zabieg jest pomocny i jak wygląda? Biuro prasowe
2024-07-28 | 09:00

Chirurg uratuje twoje dziąsła! Kiedy zabieg jest pomocny i jak wygląda?

Przeszczep dziąsła to zabieg stosowany coraz częściej w przypadku braku dziąsła przyrośniętego, parodontozy, przed planowaną ortodoncją, implantami czy koronkami. Chociaż brzmi dość
Zdrowie Rozwój Klubów Różowego Patrolu – coraz więcej Polek zyskuje szansę na wczesne wy
2024-07-26 | 11:30

Rozwój Klubów Różowego Patrolu – coraz więcej Polek zyskuje szansę na wczesne wy

Różowy Patrol powered by Gliss to wspólny projekt Fundacji OnkoCafe-Razem Lepiej i firmy Henkel, promujący profilaktykę raka piersi wśród kobiet. Ten najczęściej
Zdrowie Każdy ma prawo do odpoczynku, czyli o sensie opieki wytchnieniowej
2024-07-25 | 11:00

Każdy ma prawo do odpoczynku, czyli o sensie opieki wytchnieniowej

Pojęcie opieki wytchnieniowej jest wielu osobom obce i nic w tym dziwnego – nie miały potrzeby z niej korzystać. O co więc chodzi? Jak taki mechanizm wygląda w kraju, a jak w Europie?

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Patrzenie na zieleń może zwiększyć komfort życia mieszkańców miast. Najbardziej kojąco działał widok drzew

Zmniejszenie odczucia lęku i zwiększenie odprężenia to główne korzyści wynikające z nawet wzrokowego kontaktu z zielenią – dowiedli brytyjscy i izraelscy naukowcy. Okazało się, że największe korzyści czerpiemy z patrzenia na drzewa, a wyraźny dobroczynny wpływ natury na dobrostan psychiczny można zauważyć nawet po krótkim spacerze. To ważne wskazówki dla urbanistów, które mogą być pomocne w optymalnym planowaniu przestrzeni miejskiej. Kontakt wzrokowy z zielenią nie wpływa natomiast na zdolności poznawcze.

Gwiazdy

Edyta Herbuś: Joga pozwala mi zadbać o systematyczny przepływ dobrej energii i harmonię. Mam bardzo dobry kontakt ze swoim ciałem

Tancerka kompleksowo dba o swoje zdrowie i o ciało. Nie daje sobie taryfy ulgowej i zawsze, niezależnie od ilości obowiązków zawodowych, stara się znaleźć czas, by wykonać pakiet ulubionych ćwiczeń. Edyta Herbuś zdążyła się już przekonać, że niezwykle korzystny wpływ na jej kondycję i dobre samopoczucie ma także joga. Systematyczne jej praktykowanie umożliwia bowiem swobodny przepływ energii i pozwala utrzymać życiową równowagę. Nie ukrywa więc, że jest wielką miłośniczką tej aktywności i poleca ją także innym.

Handel

E-konsumenci wybierają jak najszybsze i najprostsze opcje płatności online. Coraz bardziej interesują się płatnościami odroczonymi i ratalnymi

Szybkie płatności, a w szczególności Blik, to metody najchętniej wybierane przez klientów podczas zakupów internetowych. W ostatnim czasie rośnie jednak popularność płatności odroczonych oraz rozłożenia płatności na raty – twierdzą przedstawiciele e-commerce. Niezmiennie ktoś, kto chce osiągnąć sukces w handlu w sieci, musi oferować wszystkie możliwe metody płatności. Jeśli klient nie znajdzie na stronie swojej ulubionej, zwykle rezygnuje z zakupu.