Komunikaty PR

Czy da się jeszcze uratować nasze płuca?

2024-01-30  |  01:00
Biuro prasowe
Kontakt
Maria Poławska
Agencja Face It

ul. Bagatela 10 lok. 31
00-585 Warszawa
m.polawska|agencjafaceit.pl| |m.polawska|agencjafaceit.pl
+22 241 12 36
https://agencjafaceit.pl/

Powikłania po pandemii, alergie, zanieczyszczenie powietrza i wciąż palenie papierosów – nasze płuca wystawiane są na coraz większą próbę. Problem staje się bardzo poważny, a pacjentów przybywa. POChP, astma, zakażenia układu oddechowego, a nawet nowotwory to kwestie, którymi zająć się należy już teraz. Czy polska jest gotowa na długofalową walkę o zdrowie naszych płuc?

Polska, podobnie jak wiele innych krajów, stoi przed wyzwaniem utrzymania czystego powietrza, co staje się kluczowe dla zdrowia publicznego. Mówi się, że w niektórych miejscach w Polsce powietrze jest tak złe, że oddychanie nim porównuje się do biernego palenia tytoniu. Do tego dochodzi jeszcze problem z leczeniem powikłań po pandemii covid 19. Polacy niestety nadal uzależnieni są od papierosów. Według danych PAN za 2023 rok, prawie co trzeci dorosły w naszym kraju pali je codziennie. U mężczyzn nałóg ten jest na pierwszym miejscu jeśli chodzi o przyczyny zgonów.

Lek. med. Michał Tarnowski, Dyrektor Działu Specjalistycznego Pulmonologia w LEK-AM podkreśla, że - po pandemii musimy zwrócić uwagę na choroby płuc, które mają swoje źródło nie tylko w infekcjach wirusowych, ale również w długotrwałym narażeniu na zanieczyszczenia powietrza.  Potrzebne są także programy zniechęcające do palenia tytoniu, jak widać coraz wyższa ich cena nie wystarcza do tego aby zniechęcić palaczy. Papierosy powodują aż 90% nowotworów płuc, mimo to, praktycznie 1/3 Polaków nałogowo pali. Wszystkie te czynniki sprawiają, że choroby płuc stały się jednym z największych problemów z jakimi się zmagamy i będą kosztować nasz kraj setki miliardów złotych.

Największym wyzwaniem poza tytoniem dla Polski jest problem smogu, szczególnie w okresie zimowym. Według raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, emisje zanieczyszczeń powietrza w Polsce są nadal znaczące, przede wszystkim ze spalania węgla. To prowadzi do wzrostu liczby osób cierpiących na przewlekłe choroby płuc, takie jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) czy astma.

Zajęcie się kwestią leczenia płuc jest kluczowe także z względu na najmłodszych. - Dzieci, których płuca są w fazie rozwoju, są bardziej podatne na szkodliwe substancje w powietrzu. Wpływ zanieczyszczeń może prowadzić do problemów oddechowych, opóźnionego wzrostu płuc, a nawet wpływać na rozwój mózgu u najmłodszych – mówi dyrektor Michał Tarnowski.

Organizacje pozarządowe i eksperci ds. ochrony środowiska podkreślają, że konieczne jest przyspieszenie działań mających na celu poprawę jakości powietrza. Środki te obejmują inwestycje w odnawialne źródła energii, promowanie środków transportu przyjaznych środowisku oraz rozwijanie programów edukacyjnych dotyczących wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie.

Niestety w Polsce praca nad czystym powietrzem jest w powijakach. W ciągu najbliższych lat spodziewać się możemy nasilenia objawów astmy, obturacyjnej choroby płuc, zakażeń układu oddechowego. Smog skraca długość naszego życia oraz przyczynia się do większej umieralności – dodaje Michał Tarnowski z LEK-AM.

Oprócz problemów związanych z tym czym oddychamy, skupić się musimy także na skutkach pandemii, a te są niestety poważne.

Najnowszym wyzwaniem w leczeniu płuc są oczywiście powikłania pocovidowe. Mówimy tu m. in. o torbielach, zwłóknieniu płuc, co prowadzi do pogorszenia ich czynności i w efekcie sprawia, że nasza wydolność spada. Dlatego osoby, które przeszły covid męczyły się nawet wchodząc po schodach. Zmiany utrzymują się nawet kilka lat. – tłumaczy lek. med. Michał Tarnowski.

Leczenie płuc po pandemii jest głównym punktem tegorocznego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Bardzo się cieszymy, że w naszym kraju zaczyna się zauważać kwestię leczenia płuc. Dzięki WOŚP więcej osób zda sobie sprawę, że reagować należy już teraz, abyśmy za 5-10 lat nie mieli krytycznej sytuacji. Dlatego naturalne było dołączenie do tegorocznego finału, gdyż leczenie chorób układu oddechowego jest dla nas bardzo ważne – mówi Danuta Hanna Jakubowska, Rzeczniczka Prasowa LEK-AM.

Link do aukcji: https://allegro.pl/oferta/polska-firma-farmaceutyczna-lek-am-i-monika-richardson-przygoda-w-szkocji-15057452990

 

LEK-AM (www.lekam.pl ) jako polska firma farmaceutyczna jest skupiona na zdrowiu Polaków, a sposób szczególny podchodzi do pacjentów z chorobami płuc. W swoim portfolio posiada leki (głównie na receptę) konieczne do leczenia astmy, alergii i POChP. Wyjątkowa troska o ten obszar zdrowia spowodowała powstanie dedykowanego działu LEK-AM Oddychaj ( www.wstroneoddechu.pl ) którego praca skupiona jest na pozyskiwaniu, promowaniu i sprzedaży leków pulmonologicznych. Ponadto znaczna cześć czasu działu badawczo – rozwojowego (R&D) LEK-AM poświęcona jest na tworzenie produktów, które mają uwolnić polskich pacjentów od objawów astmy i POChP. To zaangażowanie firmy LEK-AM zostało docenione przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne (www.pta.med.pl), które honoruje od wielu lat Firmę tytułem „Przyjaciela Polskiej Alergologii”.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Innova Dental Clinic otwiera się dla pacjentów w Grodzisku Mazowieckim Biuro prasowe
2024-04-26 | 10:00

Innova Dental Clinic otwiera się dla pacjentów w Grodzisku Mazowieckim

Nowoczesna Innova Dental Clinic dołączyła do mapy placówek stomatologicznych w Grodzisku Mazowieckim. Od połowy kwietnia, Pacjenci mogą rozpocząć w estetycznych i zaawansowanych
Zdrowie „Szanuję, nie dyskryminuję!” - start II edycji
2024-04-25 | 15:00

„Szanuję, nie dyskryminuję!” - start II edycji

W dniu 5 maja obchodzony jest Europejski Dzień walki z Dyskryminacją Osób z Niepełnosprawnościami. Jest to szczególna okazja, aby zwrócić uwagę opinii publicznej na
Zdrowie Aktywności na świeżym powietrzu i ich pozytywny wpływ na wzrok dzieci
2024-04-24 | 01:00

Aktywności na świeżym powietrzu i ich pozytywny wpływ na wzrok dzieci

Rozpoczęcie wiosny to doskonała okazja, aby zachęcić najmłodszych do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Niestety, w erze technologii i coraz większej liczby zajęć dodatkowych, coraz

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rodziny zastępcze w kryzysie z powodu braku odpowiedniego wsparcia państwa. Zespoły robocze pracują nad wypracowaniem nowych przepisów

Na koniec 2022 roku w pieczy zastępczej przebywało 72,8 tys. dzieci, przy czym nieco ponad 56 tys. w pieczy rodzinnej. Od 2020 roku wzrasta ogólna liczba wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych kosztem rodzin zastępczych, których jest coraz mniej. – Problemem jest niedofinansowanie całego systemu, brakuje też wsparcia i szkoleń dla rodziców – podkreśla Agnieszka Smarzyńska, prezeska Fundacji Happy Kids. Powołane niedawno przez resort polityki społecznej zespoły robocze mają wypracować nowe rozwiązania, które zapobiegną kryzysowi w pieczy zastępczej w Polsce.

Film

Julia Kamińska: Najnowszy singiel pokazuje moje drugie, wulgarne oblicze. Nie chcę się już bać, tylko móc wreszcie wyrażać siebie nawet w bardzo odważnych tekstach

Wokalistka podkreśla, że poprzez utwór „Dobrze się mamy MSNR” chciała zaprezentować odbiorcom nieco inne oblicze niż to, które znają z jej dotychczasowych projektów zawodowych. Niektórych jej nowa odsłona zaskoczyła, a nawet zbulwersowała. Julia Kamińska nie boi się jednak krytyki i również w swojej twórczości chce podejmować tematy trudne i kontrowersyjne. A już w maju ukaże się jej debiutancka płyta. Jesienią natomiast artystka zamierza wyruszyć w trasę koncertową właśnie z piosenkami z tego albumu.

Gwiazdy

Joanna Jędrzejczyk: Przygotowuję się do udziału w stand-upach. Będę miała 30 występów i spróbuję rozśmieszyć gości swoimi historiami

Na pewien czas zawodniczka MMA zamienia ring na scenę i dołącza do stand-upowego teamu. Czeka ją 30 występów, do których musi się solidnie przygotować, by zaciekawić widzów i porwać ich do wspólnej zabawy. Joanna Jędrzejczyk ma nadzieję, że sprawdzi się w roli stand-uperki, a jeśli nawet zdarzą się jej jakieś potknięcia, to nie zamierza się poddawać, bo przecież to dopiero jej pierwszy taki projekt, a trening czyni mistrza, zarówno w sporcie, jak i w aktorstwie.