Komunikaty PR

Czy maluch może być na „dorosłej” diecie? Poznaj zdanie eksperta

2023-01-26  |  13:10
Biuro prasowe

W drugim półroczu życia jadłospis niemowlęcia staje się coraz bardziej urozmaicony, a maluch z radością poznaje nowe smaki. To świetna wiadomość! Warto jednak przy tym pamiętać, że jego menu nie powinno być takie samo, jak menu rodziców. Dlaczego? Zarówno niemowlę, jak i małe dziecko mają zupełnie inne potrzeby żywieniowe niż osoba dorosła. W trosce o prawidłowy rozwój malucha mama i tata powinni dobierać produkty dopasowane do wieku i umiejętności dziecka. Na pytania, czym się kierować wybierając żywność dla najmłodszych, odpowiada Mariola Darzycka, ekspert BoboVita.

1000 pierwszych dni – dlaczego ten okres w życiu człowieka jest wyjątkowy?

To przede wszystkim kluczowy czas dla prawidłowego rozwoju dziecka. W ciągu pierwszych trzech lat życia wiele narządów stopniowo kształtuje swoje funkcje. Na przykład wątroba czy nerki wciąż dojrzewają, a układ odpornościowy dopiero nabiera zdolności do obrony przed patogenami. Jednocześnie zapotrzebowanie na energię i różne składniki odżywcze u niemowlęcia czy małego dziecka jest kilkakrotnie wyższe w przeliczeniu na kilogram masy ciała niż u osoby dorosłej. W przypadku 8-miesięcznego niemowlęcia zapotrzebowanie na energię jest 3 razy większe, a na witaminę D aż 6 razy większe niż u jego mamy czy taty[1]. Zarówno intensywny rozwój organizmu, wyższe tempo metabolizmu, jak i niedojrzałość narządów w tym okresie życia sprawiają, że dieta najmłodszych powinna być komponowana ze szczególną starannością.

Jaki wpływ ma rodzaj spożywanej żywności na organizm niemowlęcia?

Ze względu na to, że wiele narządów wciąż dojrzewa i nie pracuje jeszcze tak wydajnie, organizm niemowlęcia czy małego dziecka jest bardziej narażony na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Badania dowodzą, że obecność zanieczyszczeń w żywności może niekorzystnie wpływać na zdrowie dzieci, a także zwiększać ryzyko wystąpienia wielu chorób w przyszłości[2]. Z tego powodu podawana maluchowi żywność powinna spełniać restrykcyjne wymagania dotyczące zanieczyszczeń żywności, a także nie powinna zawierać dodatków do żywności niedozwolonych w żywieniu niemowląt i dzieci. Ponadto zarówno rodzaj pokarmu, jego konsystencja, jak i sposób karmienia powinny być dopasowane do wieku i umiejętności rozwojowych dziecka.

Jaka żywność jest odpowiednia dla niemowląt i małych dzieci?

Odpowiednia żywność dla najmłodszych to taka, w której zawartość czynników mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia jest kontrolowana i nie przekracza prawnie określonych norm bezpieczeństwa[3]. Aby rodzic mógł mieć pewność, że wybierana dla dziecka żywność będzie dopasowana do jego potrzeb żywieniowych, a jej jakość i skład będą spełniały szczególne wymagania dotyczące bezpieczeństwa, warto sięgać po produkty przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci. W takiej żywności ustalone najwyższe dopuszczalne poziomy poszczególnych zanieczyszczeń są bardziej restrykcyjne niż te określone dla żywności ogólnego przeznaczenia, spożywanej przez dorosłych czy starsze rodzeństwo. Na przykład dla pestycydów w warzywach normy te są do 5000 razy bardziej restrykcyjne, a dla pestycydów w owocach – 3000 razy bardziej restrykcyjne[4]. Żywność dla niemowląt i małych dzieci można z łatwością rozpoznać po wskazaniu wieku na opakowaniu, np. po 7. czy 9. miesiącu życia, co jest gwarancją dopasowania zarówno składu, jak i konsystencji do potrzeb dziecka na określonym etapie rozwoju.
 

Jakie produkty przeznaczone dla najmłodszych są dostępne na polskim rynku?

To szeroki asortyment – obiadków i zupek, przecierów owocowych, musów owocowych czy kaszek – w wielu wariantach smakowych. Przykładem takich produktów są te od BoboVita. Warto po nie sięgać, ponieważ charakteryzuje je jakość potwierdzona na 100%. Świadczy o tym spełnienie ściśle określonych norm dla żywności dla niemowląt i małych dzieci. Posiłki BoboVita zawierają 100% mięs bez hormonów oraz 100% ryb z certyfikowanych połowów. To różnorodne i smaczne propozycje, które zgodnie z przepisami prawa są bez konserwantów, barwników i wzmacniaczy smaku. Oprócz tego, że uwzględniają potrzeby rozwijającego się dziecka, są  odpowiednie dla wciąż dojrzewającego organizmu.


Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.

 


[1] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie, pod red. M. Jarosza, E. Rychlik, K. Stoś, J. Charzewskiej, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, Warszawa 2020.

[2] „Raport: bezpieczeństwo żywności a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci”. Pod redakcją: prof. dr hab. n. med. Piotra Sochy oraz  dr hab. inż. Anny Harton, 2022 RAPORT Bezpieczeństwo żywności, a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci (1000dni.pl). Dokument ten stanowi kompendium wiedzy na temat wpływu bezpieczeństwa żywności na stan zdrowia dziecka teraz i w przyszłości.

[3] Tamże.

[4] „Raport: bezpieczeństwo żywności a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci”. Pod redakcją: prof. dr hab. n. med. Piotra Sochy oraz  dr hab. inż. Anny Harton, 2022 RAPORT Bezpieczeństwo żywności, a potrzeby żywieniowe niemowląt i małych dzieci (1000dni.pl). Dokument ten stanowi kompendium wiedzy na temat wpływu bezpieczeństwa żywności na stan zdrowia dziecka teraz i w przyszłości.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Jak zaprowadzić pokój między rodzeństwem? Biuro prasowe
2024-08-09 | 14:15

Jak zaprowadzić pokój między rodzeństwem?

Więź między rodzeństwem jest niezwykle ważna, jednak czasami dochodzi do konfliktów. Jakie są przyczyny kłótni między dziećmi i co zrobić, aby takich spięć było w domu
Dziecko Wyprawka szkolna za 50 złotych? W Pepco to możliwe!
2024-08-09 | 14:00

Wyprawka szkolna za 50 złotych? W Pepco to możliwe!

Wyprawka szkolna za 50 złotych? W Pepco to możliwe! Już niedługo w szkołach wybrzmi dzwonek, a uczniowie zasiądą w ławkach po wakacyjnej przerwie. To właśnie z myślą o nich i ich
Dziecko Wakacje pod hasłem nauki z Adamed SmartUP
2024-08-07 | 17:00

Wakacje pod hasłem nauki z Adamed SmartUP

Już po raz dziesiąty młodzi entuzjaści nauk ścisłych i przyrodniczych spędzili część swoich wakacji na realizowaniu marzeń i rozwijaniu pasji. W połowie lipca 50

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Dom i ogród

Beata Pawlikowska: Wiele razy planowałam życie w różnych miejscach z dala od Polski. Kupiłam nawet kawałek dżungli w Amazonii

Podróżniczka zaznacza, że choć do tej pory przemierzyła świat wzdłuż i wszerz, odwiedzając wiele nietuzinkowych zakątków, to najbardziej ze wszystkich ukochała sobie dżunglę amazońską. Ma do tego miejsca ogromny sentyment, lubi tam wracać i ładować życiowe akumulatory. Jak zaznacza, przebywanie wśród Indian, którzy są niezwykle dobrzy, prawdomówni i uczciwi, przywraca jej wiarę w ludzi i w lepszy świat. Beata Pawlikowska cieszy się również z tego, że kiedyś udało jej się kupić kawałek dżungli i ten wyjątkowy nabytek ma dla niej szczególne znaczenie.

Handel

Branża kosmetyczna z coraz większym wpływem na krajową gospodarkę. Polska jest piątym największym eksporterem kosmetyków w UE

Z najnowszego raportu „Kosmetyczna Polska”, który opublikowano po siedmiu latach od poprzedniego raportu o stanie sektora, wynika, że krajowa branża kosmetyczna jest w dobrej kondycji, z roku na rok się rozwija, a jej znaczenie zarówno dla polskiej gospodarki, jak i eksportu rośnie. Zmieniają się odbiorcy polskich kosmetyków, co związane jest z brexitem i sankcjami nałożonymi na Rosję. Prognozy zakładają dalszy wzrost wartości sektora, jednak stoi przed nim wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczą implementacji przepisów Europejskiego Zielonego Ładu.

Ochrona środowiska

Ocieplenie się klimatu oznacza poważne zmiany leśnego ekosystemu. Sosny, świerki czy modrzewie będą stopniowo zastępowane innymi gatunkami

Sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski i brzoza brodawkowata zajmują dziś 75 proc. powierzchni lasów w Polsce. Te cztery gatunki są najbardziej wrażliwe na wzrost temperatury i jego pośrednie skutki. Wielomiesięczne okresy suszy i gwałtowne huragany osłabiają drzewostany, które następnie padają ofiarą patogenów pojawiających się w naszym klimacie. – Nie grozi nam wylesienie, tylko wyparcie jednych gatunków przez inne. W konsekwencji czeka nas rewolucyjna zmiana ekosystemów – ocenia przyrodnik, dr hab. Krzysztof Świerkosz, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego.