Czy Walentynki to obecnie najbardziej stresujący dzień w roku?
To święto uwielbiane przez miliony na całym świecie, jednak przeprowadzone badania sugerują, że dla niektórych może to być wyjątkowo trudny i stresujący czas[1]. Marka Orbit® we współpracy z dr Zoe Williams – znaną brytyjską osobowością telewizyjną oraz praktykującą lekarką rodzinną – dzieli się wskazówkami jak radzić sobie z mikrostresami w lutym.
W badaniu przeprowadzonym na zlecenie Mars Wrigley Polacy wymieniają Walentynki wśród 10 momentów w roku, podczas których najsilniej odczuwają mikrostresy. Aż jedna na trzy osoby stwierdziła, że Walentynki są dla niej źródłem odczuwania większych mikrostresów niż Boże Narodzenie. Pośród najbardziej stresowych elementów związanych ze świętem zakochanych ankietowani wymienili: niepewność przy wyborze prezentu dla partnera (23%), poczucie samotności (22,5%) oraz brak walentynkowych planów (22%).
Odczuwanie mikrostresów może wydawać się nieszkodliwe w danym momencie, jednak, zgodnie z ustaleniami Harvard Business Review[2], mogą one stopniowo narastać, tworząc długoterminowe wyzwania z dobrym samopoczuciem. Ponadto, badanie wykazało, że jednym z najlepszych sposobów zwalczania mikrostresów jest inwestowanie w bliskie relacje i podejmowanie działań, które pomagają nam zmniejszyć odczuwany stres.
Aby pomóc w radzeniu sobie z mikrostresami w okresie Walentynek, dr Zoe Williams – znana brytyjska osobowość telewizyjna oraz praktykująca lekarka – zwraca uwagę na to, jak ważne jest znajdowanie chwil dla siebie w okresie poprzedzającym dzień św. Walentego. Polacy, radząc sobie z mikrostresami powodowanymi przez Walentynki, uznają za kluczowe podejmowanie uspokajających i wyciszających działań. Dla 38% ankietowanych sposobem na rozładowanie mikrostresów jest drzemka. 28% badanych wskazuje natomiast zabawę ze zwierzęciem domowym, a 25% – żucie gumy.
Kluczowe jest uświadomienie sobie odczuwania mikrostresu. Nie musi to być skomplikowane, czasem po prostu wystarczy na moment się zatrzymać, by zauważyć i zaakceptować czynnik powodujący stres. Dr Zoe Williams sugeruje, że takim momentem przerwy i zaaranżowania „czasu dla siebie” może być wzięcie kilku głębokich oddechów, a nawet żucie gumy np. Orbit®.
Jeśli Walentynki są dla Ciebie trudnym dniem, który powoduje wiele niepotrzebnych mikrostresów, istnieją alternatywne sposoby na ich spędzenie, które mogą pomóc w rozładowaniu tego stresu. Z badań wynika, że ponad 1/5 Polaków radzi sobie z mikrostresami powodowanymi przez święto zakochanych poprzez spotykanie się i rozmawianie ze swoimi najbliższymi, a czas z przyjaciółmi staje się idealnym zamiennikiem Walentynek, na które nie mamy konkretnych planów. Niedawno zaobserwowaliśmy wzrost popularności tzw. Galentynek – święta, które nadaje Walentynkom nowego znaczenia oraz podczas którego kobiety spotykają się ze sobą, unikając presji dnia św. Walentego, kładącego tak duży nacisk na bycie w związku. Daje to szansę na spędzenie czasu z bliskimi i przyjaciółmi, pozwalając ograniczyć mikrostresy – podkreśla dr Zoe Williams.
Jeśli dla Ciebie również Walentynki wiążą się ze wzmożonym odczuwaniem mikrostresów, dr Zoe Williams radzi, aby znaleźć małe momenty tylko dla siebie, które pomogą przezwyciężyć stresujące chwile. Warto też pomyśleć o alternatywnych planach, które pozwolą w pełni cieszyć się tym dniem.
[1] Wszystkie dane pochodzą z: Censuswide na zlecenie Mars Wrigley via Weber Shandwick, Gen Z and Millennials (aged 16-42) in the UK, Poland, Germany, France, Spain, and Kazakhstan, Krajowa reprezentatywna próba 1000 przedstawicieli, 25.09.2023 r.
[2] https://hbr.org/2020/07/dont-let-micro-stresses-burn-you-out
Srebro dla McCANN Poland na Effie Awards Europe
„LEGO Masters. Kierunek Polska” w showroomie WIŚNIOWSKI
Pssst, poświętuj trochę! wystartowało z nową kampanią świąteczną
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Media
Adam Kszczot: Radek Majdan to człowiek niezwykle mądry życiowo. Cieszę się też, że mogłem od ludzkiej strony poznać Kubę Rzeźniczaka
Biegacz zaznacza, że udział w formacie „Mistrzowskie pojedynki. Eternal Glory” poszerzył jego horyzonty i dał mu nowe spojrzenie na ludzi i ich historie. Adam Kszczot podkreśla, że każdy uczestnik wniósł do programu coś unikalnego. Ich sylwetki i życiowe doświadczenia mogą więc być dla widzów przykładem i inspiracją. On sam jest pod dużym wrażeniem Radosława Majdana i Jakuba Rzeźniczaka.
Konsument
Młodzież w Polsce sięga po alkohol rzadziej niż 20 lat temu. Obniża się zwłaszcza spożycie piwa
Alkohol staje się coraz mniej popularny wśród młodzieży, przede wszystkim w grupie wiekowej 15–16 lat, ale pozytywne zmiany widoczne są również w grupie 17- i 18-latków – wynika z badania ESPAD z 2024 roku przedstawionego niedawno podczas konferencji w Sejmie. Mniej nastolatków niż 20 lat temu przyznaje się do zakupu alkoholu i tych, którzy oceniają, że jest on łatwy do zdobycia. Wciąż jednak na wysokim poziomie utrzymuje się odsetek młodzieży, która pije w sposób ryzykowny. Ministerstwo Zdrowia zapowiada działania ograniczające sprzedaż alkoholu.
IT i technologie
Sztuczna inteligencja dużym wsparciem w diagnostyce. Może być szczególnie cenna w chorobach rzadkich
Już nie tylko usprawnianie analizy badań obrazowych, ale i na przykład typowanie celów terapeutycznych w chorobach rzadkich to pola, na których w medycynie sprawdza się sztuczna inteligencja. Różne technologie zasilane SI wykorzystuje prawie 80 proc. podmiotów leczniczych, a inwestycja w nie zwraca się średnio w ciągu 14 miesięcy. Wraz z pokoleniową wymianą kadr widać też coraz większe otwieranie się lekarzy na korzystanie z narzędzi sztucznej inteligencji.