Czy wielkanocne pyszności są odpowiednie dla psa i kota?
Wielkanoc to święto, które najczęściej spędzamy w gronie najbliższych, przy wspólnym stole, celebrując wspólny czas. Mazurki, czekoladowe babeczki, ciasta, pieczone mięsa, sałatki – to tylko niektóre świąteczne pyszności, którym trudno się oprzeć. Pamiętajmy jednak, że dla czworonożnych członków naszych rodzin, ludzkie jedzenie nie jest wskazane, a wręcz może im szkodzić. Oto, na co warto zwrócić uwagę przy wielkanocnym stole, kiedy towarzyszą nam psy i koty, aby zapewnić im radosne i bezpieczne święta.
Potrawy wielkanocne – dla nas pyszne, dla zwierząt nieodpowiednie
Tradycyjnie na świątecznym stole często gości dużo mięs i tłustych potraw z dodatkami takimi jak czosnek i cebula. Oba te warzywa spożyte nawet w niewielkich ilościach przez czworonoga mogą wywołać u niego podrażnienie przewodu pokarmowego i anemię. Z kolei zbyt tłusta dieta może prowadzić do zaburzeń trawienia a nawet zapalenia trzustki. Nie należy też karmić zwierząt domowych kośćmi. Mogą one stać się przyczyną uszkodzeń w jamie ustnej (np. zębów czy dziąseł), a także prowadzić do niedrożności jelit.
Wielkanocne wypieki i czekoladowe jajeczka trzymajmy także z dala od naszych czworonożnych przyjaciół. Mogą one zawierać np. rodzynki, kakao, czekoladę, orzechy makadamia, czy słodzik ksylitol. Wszystkie te produkty są nieodpowiednie dla naszych zwierząt i mogą im poważnie zaszkodzić.
– Zwierzęta domowe mają zupełnie inne potrzeby żywieniowe niż człowiek. Bardzo istotne jest, aby mieć świadomość, że niektóre produkty z diety ludzi mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne dla naszych czworonożnych pupili np. czekolada zawiera toksyczną dla zwierząt teobrominę, która może być przyczyną wymiotów, biegunki, a nawet niewydolności nerek - mówi Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii i ekspertka naukowa ds. żywienia zwierząt w Mars Polska.
Chcąc odwdzięczyć się za całe dobro, które zwierzęta wnoszą do naszego życia, podarujmy ulubieńcom bezpieczne i pyszne smakołyki opracowane specjalnie dla nich. Takie produkty nie tylko są bezpieczną alternatywą dla wielkanocnych słodkości, ale jednocześnie mogą też wspierać zdrowie zwierząt – jak przekąski dentystyczne, dbające o higienę zębów i dziąseł czworonogów, oraz zaspokajać ich naturalne potrzeby behawioralne np. żucia i gryzienia u psów czy instynkt łowiecki u kotów. Przysmaki są też doskonałym wsparciem w procesie nauki czworonoga i budowaniu oraz wzmacnianiu więzi z opiekunem.
Jak umilić święta naszemu czworonogowi w bezpieczny sposób?
Kochający opiekun troszczy się o to, co trafia każdego dnia do miski pupila. Aby święta były radosnym czasem dla wszystkich domowników, także tych czworonożnych, warto przestrzegać regularnej, kompletnej i zbilansowanej diety swojego ulubieńca. Wybierając zdrowe, dopasowane do indywidualnych potrzeb w tym gatunku, wieku i stylu życia jedzenie dla czworonoga, dbamy o jego zdrowie, szczęście i dobre samopoczucie.
Kompletne i zbilansowane jedzenie, zarówno suche jak i mokre zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe psów i kotów. Zasiadając do świątecznego stołu zadbajmy o to, aby nasi czworonożni przyjaciele otrzymywali tylko odpowiedni dla nich pokarm. Chcąc sprawić zwierzęciu radość pamiętajmy też o wspólnej zabawie, pieszczotach i nagradzaniu czworonogów przysmakami opracowanymi specjalnie dla nich.

Bezpieczne święta i sylwester z pupilem

„Woda opadła, psy zostały” – teraz czas na Łódź!

Gwiazdka z nieba dla bezdomnych zwierząt – Psi Targ vol. 8 w Galerii Turzyn
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Moda

Klaudia Zioberczyk: Doszłam już do takiego momentu, że jak wchodzę do sklepu, to mówię: wcale tego nie potrzebuję. Teraz stawiam na jakość, a nie na ilość
Modelka zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba być bardzo ostrożnym, by nie dać się nabrać na różne sztuczki marketingowe, nie ulegać czarowi wyprzedaży i promocji, a zamiast tego kompletować swoją garderobę z ponadczasowych zestawów, które będzie można wykorzystać na różne okazje. Klaudia Zioberczyk uważa, że greenwashing, czyli wywoływanie u konsumentów poszukujących towarów eko mylnego wrażenia, że oferowany produkt taki właśnie jest, to nieuczciwa praktyka. Temu zjawisku postanowiła więc dokładnie się przyjrzeć w swojej pracy magisterskiej.
Konsument
Możliwość zakupu online może zachęcić kolejne grupy Polaków do ubezpieczeń zdrowotnych. Dziś korzysta z nich już prawie 5,5 mln osób

Polska jest jednym z liderów Europy w obszarze cyfryzacji sektora usług medycznych. Świadczą o tym m.in. popularność elektronicznych narzędzi zapewniających dostęp do danych zdrowotnych, e-recept czy wirtualna diagnostyka. Polacy są też otwarci na innowacje w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych, z których korzysta już blisko 5,5 mln osób. Za pomocą nowej cyfrowej platformy Medicover chce zachęcić klientów do samodzielnej konfiguracji i zakupu polis online.
Żywienie
Wiktor Dyduła: Praca w charakterze kelnera jest bardzo ciężka fizycznie i psychicznie. Dlatego trzeba dawać napiwki, bo nawet 5 zł może zrobić komuś dzień

Zanim usłyszała o nim cała Polska, Wiktor Dyduła zarabiał między innymi jako animator zabaw dla dzieci, kelner i uliczny grajek. Każde zajęcie miało swoje plusy i minusy, ale jego najbardziej cieszyło to, że dzięki nim może poznawać ciekawych ludzi. Wokalista podkreśla, że ma duży szacunek do pieniądza i prawie zawsze daje też napiwki, bo wie, że to najlepsza forma docenienia pracy tych, którzy nas obsługują w kawiarni czy restauracji.