Komunikaty PR

Czym charakteryzuje się rolnictwo ekologiczne prowadzone z myślą o najmłodszych?

2021-08-03  |  11:15
Biuro prasowe

Odpowiada Tomasz Czyż, kierownik ds. jakości w Nutricia Polska, producenta BoboVita Bio

Sposób żywienia jest bardzo istotny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Ma to szczególne znaczenie, kiedy rodzice rozpoczynają rozszerzanie diety malucha. Właśnie wtedy, wprowadzając do jadłospisu pierwsze pokarmy uzupełniające, powinni zwracać uwagę na ich jakość oraz pochodzenie – dotyczy to zarówno diety tradycyjnej, złożonej z produktów konwencjonalnych, jak i tej opartej o produkty ekologiczne. Żywność ekologiczna, określana jako „bio” lub „eko”, jest coraz bardziej popularna w menu najmłodszych – czy wiesz, jakie musi spełniać wymagania, zanim trafi na dziecięcy talerzyk lub do miseczki?

Czy dorośli stają się coraz bardziej świadomymi rodzicami?

Tomasz Czyż: Z pewnością – znajomość zasad prawidłowego żywienia niemowląt i małych dzieci jest znacznie większa niż kilkadziesiąt lat temu. W trosce o maluchy rodzice poszukują produktów o wartościowym składzie, które będą wspierać prawidłowy rozwój młodego organizmu. Dla opiekunów coraz częściej istotny jest także wpływ dokonywanych wyborów żywieniowych na środowisko. Właśnie dlatego – oprócz składu – chętnie sprawdzają, czy produkt oraz zawarte w nim składniki pochodzą z hodowli lub upraw ekologicznych. Choć świadomość dotycząca komponowania diety najmłodszych rośnie, warto, aby rodzice mieli także na uwadze ich szczególne potrzeby. Na przykład zjedzenie marchewki to dla niemowlęcia dopiero początek przygody z nowymi smakami – jego organizm jest wciąż wyjątkowo delikatny i wrażliwy. Właśnie dlatego w okresie rozszerzania diety niezwykle istotna jest jakość podawanych produktów. Warto przy tym pamiętać, że o tym, czy warzywa „bio” będą odpowiednie dla niemowlęcia, nie świadczy ich apetyczny wygląd, dobry smak ani zapach. Rodzicie nie są w stanie dokładnie sprawdzić, gdzie wybrana przez nich na targu marchewka rosła – w jakiej glebie i w jakich warunkach była uprawiana oraz czy na pewno jest bezpieczna dla wrażliwego organizmu dziecka.

Jak rozpoznać produkt ekologiczny, który będzie odpowiedni dla najmłodszych?

Tomasz Czyż: Przede wszystkim warto podkreślić, że pomocą dla rodziców w komponowaniu diety najmłodszych jest żywność przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci, ze wskazaniem wieku na opakowaniu. Składniki w takich produktach spełniają restrykcyjne normy jakości, określone przez prawo krajowe i Unii Europejskiej, a ich wartość odżywcza jest zbilansowana i dopasowana do potrzeb młodego organizmu na różnych etapach rozwoju. Producenci żywności dla najmłodszych oferują zarówno produkty ze składnikami pochodzącymi z rolnictwa konwencjonalnego (tradycyjnego), jak i ekologicznego, oznaczone jako bio/eko. Produkty ekologiczne, które spełniają restrykcyjne wymagania dla tej metody produkcji żywności, oprócz wskazania wieku na opakowaniu muszą posiadać także unijne logo żywności ekologicznej (tzw. Euroliść, czyli listek z białych gwiazdek na zielonym tle), oznaczenie miejsca wytworzenia surowców oraz numer jednostki certyfikującej. Te wszystkie informacje stanowią dla opiekunów potwierdzenie, że dany produkt jest dopasowany do szczególnych potrzeb najmłodszych oraz spełnia wymagania rolnictwa ekologicznego.

Jak wyglądają uprawy i hodowle w rolnictwie ekologicznym?

Tomasz Czyż: Zanim powstanie produkt z oznaczeniem „bio” lub „eko”, zawarte w nim poszczególne surowce muszą spełnić szereg restrykcyjnych norm, dotyczących m.in. sposobu uprawy, hodowli zwierząt oraz metod produkcji. Praktyki dotyczące takiej produkcji muszą być jak najkorzystniejsze dla środowiska, klimatu, różnorodności biologicznej oraz zasobów naturalnych[1]. Uprawy ekologicznych warzyw, owoców oraz zbóż prowadzi się w taki sposób, aby pozytywnie wpływać na właściwości gleby oraz zapobiegać jej erozji. Niedozwolone jest używanie mineralnych nawozów azotowych, dopuszcza się jedynie stosowanie nawozów oraz środków na bazie roślin. Aby zapobiec szkodom i chorobom roślin, wykorzystywane są metody ochrony biologicznej oraz odpowiedni płodozmian. Jeśli w produkcie znajduje się mięso, to pochodzi ono z certyfikowanych gospodarstw ekologicznych, w których zwierzęta karmione są głównie ekologicznymi paszami i utrzymywane w odpowiednich warunkach. W takich gospodarstwach nie stosuje się profilaktycznie syntetycznych weterynaryjnych produktów leczniczych (w tym antybiotyków), zabronione jest też stosowanie hormonów oraz sztucznych stymulatorów wzrostu.

Odpowiedź na potrzeby najmłodszych i oczekiwania współczesnych rodziców

Jako producent żywności dla niemowląt i małych dzieci wiemy, że wsparcie prawidłowego rozwoju młodego organizmu jest możliwe między innymi dzięki właściwie skomponowanej diecie. W trosce o najmłodszych dbamy o składniki wszystkich naszych produktów na każdym etapie produkcji – świadectwem tego są setki testów jakości i bezpieczeństwa, jakim poddawane są surowce, a później także produkty. Rodzicom, którzy poszukują dla swoich dzieci produktów ekologicznych, oferujemy linię BoboVita Bio. To szeroka gama produktów, w której można znaleźć np. kaszki z wartościowymi zbożami pochodzącymi w 100% z certyfikowanych ekologicznych upraw, prowadzonych z najwyższą dbałością o środowisko. Tak jak pozostałe propozycje z linii Bio, powstają one z myślą o dobru planety – różnorodności biologicznej, kondycji gleby oraz źródłach wody. Ponadto nie zawierają dodanego cukru*, są bez konserwantów**, bez barwników** i bez oleju palmowego. Sięgając po nie, rodzic może mieć pewność, że ich dziecko już od początku rozszerzania diety dostaje to, co dobre – w trosce o środowisko naturalne i z myślą o jego przyszłości.


* Zawierają naturalnie występujące cukry, pochodzące ze zbóż, owoców i mleka.

** Zgodnie z przepisami prawa kaszki dla niemowląt i małych dzieci nie mogą zawierać konserwantów i barwników.

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzania pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.


[1] ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie (EWG) nr 2092/91.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Dziecko Dzieci z Dąbrówki pomagają syryjskiemu chłopcu otrzymać protezę nogi Biuro prasowe
2021-09-27 | 11:00

Dzieci z Dąbrówki pomagają syryjskiemu chłopcu otrzymać protezę nogi

Dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Kazimierza Nowaka w Dąbrówce postanowiły pomóc swojemu rówieśnikowi z Syrii i zebrać środki potrzebne na zakup protezy. W tym celu wraz
Dziecko Bebiko 2 NUTRIflor Expert – zainspirowane mlekiem mamy
2021-09-24 | 07:00

Bebiko 2 NUTRIflor Expert – zainspirowane mlekiem mamy

Gdy kobieta zostaje mamą, w szczególny sposób dotyka natury. Odkrywa zachwycającą moc swojego ciała, naturalny instynkt i mądrość. Marka Bebiko 2 – zainspirowana
Dziecko Maluch odporny na jesienne infekcje
2021-09-23 | 12:03

Maluch odporny na jesienne infekcje

Pierwsze chłodniejsze dni, ulewne deszcze, wzmożony kontakt z przeziębionymi dorosłymi i innymi dziećmi – jesień to trudny czas dla wszystkich rodziców maluchów.

Więcej ważnych informacji

Media

Marcin Prokop: Janek Kliment jako juror wniósł do „Mam talent!” dużo świeżości. Jest człowiekiem nieobliczalnym, a jego łamana polszczyzna czasami brzmi kontrowersyjnie

Prezenter zauważa, że dzięki Michałowi Kempie i Janowi Klimentowi program wzbogacił się o dwie wyraziste osobowości. Czeski tancerz i choreograf doskonale sprawdza się w charakterze jurora, bo jest niezwykle spontaniczny, a jednocześnie poddaje uczestników bardzo wnikliwej ocenie. Z kolei sam Jan Kliment cieszy się, że dzięki temu programowi może poznawać utalentowanych i wybitnie uzdolnionych ludzi. Zdążył się już jednak przekonać, że porównywanie ich i wystawianie stosownej oceny jest niezwykle trudne.

Muzyka

Zespół Kombii: Nie rozważamy koncertów w internecie. Granie do widza w domyśle, kiedy nie ma odpowiedniej interakcji, to dla muzyków jest katastrofa

Artyści promują obecnie swój najnowszy album zatytułowany „5” i mają nadzieję, że zarówno premierowe utwory, jak i dobrze znane przeboje uda się im zaprezentować podczas specjalnej trasy koncertowej. Na razie jednak trudno coś precyzyjnie zaplanować, rezerwować jakiekolwiek terminy czy podejmować wiążące decyzje, bo nie wiadomo, kiedy nadejdzie czwarta fala koronawirusa. Członkowie zespołu Kombii podkreślają też, że nie są zwolennikami występów online. Dla nich koncert to spotkanie z publicznością, odpowiednia oprawa, nagłośnienie i energia płynąca ze sceny.

Farmacja

Biodruk 3D może zrewolucjonizować badania kliniczne i transplantologię. Już za kilka lat będzie można wydrukować z komórek zdrowe narządy do przeszczepu

Od początku 2021 roku pacjenci odzyskują wzrok dzięki biodrukowanym rogówkom oka. Tymczasem już za kilka lat możliwe będzie wydrukowanie w podobny sposób trzustki czy wątroby, które będą się nadawać do przeszczepów. Biodruk 3D pozwala również tworzyć z tkanek modele nowotworów i testować na nich działanie terapii celowanych. Wydrukowane modele tkankowe zastępują coraz częściej żywe zwierzęta w procesie badań klinicznych czy testowania kosmetyków.

Motoryzacja

Kamery w samochodach coraz powszechniejsze. Do Polski wchodzi właśnie lider w produkcji takich urządzeń

Polscy kierowcy coraz częściej montują w samochodach kamery, które rejestrują, co się dzieje w trakcie jazdy przed samochodem i w jego pobliżu. Taki sprzęt okazuje się przydatny np. w razie stłuczki, kiedy trzeba udowodnić czyjąś winę, a nagraniami – o ile są wysokiej jakości – często posiłkują się też policja i sądy. Na polski rynek wchodzi właśnie lider w produkcji takich urządzeń. Brytyjski Nextbase, który w Europie ma już ponad 60-proc. udział w sprzedaży, wprowadzi do Polski serię urządzeń naszpikowanych zaawansowanymi, inteligentnymi technologiami i dodatkowymi opcjami, które wspierają bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów.