Komunikaty PR

David Tennant jako Aleksandr Litwinienko – uderzające podobieństwo!

2022-11-23  |  18:00

Już w styczniu 2023 roku swoją premierę będzie miał serial ‘Litwinienko’, gdzie David Tennant wcieli się w rolę słynnego oficera FSB, który w wyniku zatargu z rosyjskimi władzami padł ofiarą otrucia radioaktywnym polonem-210. Właśnie udostępnione zostało pierwsze zdjęcie promujące produkcję, na którym szkocki aktor do złudzenia przypomina rosyjskiego dysydenta. Serial twórców hitowej produkcji ‘Lupin’ będzie dostępny od stycznia wyłącznie na platformie Viaplay.

Wróg Kremla

Aleksandr Litwinienko był podpułkownikiem FSB, który jako jeden z pierwszych ujawnił bezprawne działania, jakich podejmowały się rosyjskie służby pod koniec lat 90-tych. W związku z tym został kilkukrotnie aresztowany, mimo to udało mu się wyjechać z kraju i otrzymać azyl polityczny w Wielkiej Brytanii krótko po objęciu władzy przez Władimira Putina. Kiedy pod koniec 2006 roku Litwinienko prowadził prywatne dochodzenie w sprawie zastrzelenia rosyjskiej dziennikarki Anny Politkowskiej, nagle źle się poczuł. Początkowo objawy były przypisywane zatruciu, jednak dalszy ciąg tej historii pokazał, że przyczyną zatrucia była radioaktywny polon-210, którą podano mu podstępem. W wyniku otrucia zmarł w listopadzie 2006 roku Londynie. W związku z jego śmiercią wszczęto jedno z najbardziej skomplikowanych i niebezpiecznych dochodzeń w historii londyńskiej policji.

W najnowszej oryginalnej produkcji dostępnej od stycznia na Viaplay zobaczymy brytyjską gwiazdę filmową Davida Tennanta (‘Broadchurch’, ‘Dr Who’), który wcieli się w postać Aleksandra Walterowicza Litwinienki.

Fabuła

Akcja serialu rozpoczyna się w momencie, gdy policjanci zostają wezwani do kliniki University College Hospital w Londynie, by porozmawiać z pacjentem cierpiącym na trudne do zidentyfikowania schorzenie. Okazuje się Aleksandr Litwinienko, rosyjski dysydent, który twierdzi, że został otruty przez rosyjskich agentów na bezpośrednie polecenie prezydenta Rosji Władimira Putina. Historia pokazuje policjantów z New Scotland Yard prowadzących śledztwo w sprawie zabójstwa Litwinienki poszukując sprawców, którzy mogą jednocześnie zagrażać również innym uciekinierom z Rosji i nie tylko.

‘Litwinienko’ to nie tylko niezwykły dramat uświetniony występem czołowych brytyjskich twórców i aktorów, lecz również produkcja szczególnie aktualna i ważna w perspektywie wojny na Ukrainie i rażących przypadków łamania praw człowieka w Rosji. Zabójstwo Aleksandra Litwinienki było jedną z zapowiedzi okoliczności, z jakimi musimy się obecnie mierzyć. Premierze serialu towarzyszyć będzie również film dokumentalny, dotyczący śledztwa w sprawie zabójstwa Litwinienki. – mówi Filippa Wallestam, EVP & Chief Content Officer w Viaplay Group

Marina Litwinienko

Obraz tej historii nie byłby jednak pełny bez wyjątkowej postaci jaką jest Marina Litwinienko. Serial śledzi losy żony byłego oficera FSB, która niestrudzenie walczyła o przekonanie brytyjskiego rządu do upublicznienia nazwisk zabójców Aleksandra i potwierdzenia roli Kremla w całej sprawie. W tę wyjątkowo waleczną postać wcieli się aktorka rosyjskiego pochodzenia Margarita Levieva, znana z takich produkcji, jak nominowane do Złotego Globu ‘Kroniki Times Square’ czy uhonorowany nagrodą Emmy serial ‘Czarna Lista’.

‘Litwinienko’

Serial powstał przy wsparciu kluczowych postaci powiązanych ze śledztwem, w tym rodziny Aleksandra i policjantów, którzy prowadzili to ważne śledztwo - Clive'a Timmonsa i Brenta Hyatta. W postacie śledczych wcielili się Mark Bonnar (‘Shetland’), oraz Neil Maskell (‘Mały Topór’, ‘Utopia’). Reżyserią zajął się Jim Field Smith (‘Criminal’, ‘Endeavour’), a za scenariusz odpowiada George Kay (‘Lupin’, ‘Obsesja Eve’). Zdjęcia do produkcji odbywały się w Londynie i okolicach.

Produkcja

Producentami wykonawczymi serialu są Patrick Spence z ramienia ITV Studios, Josephine Zapata Genetay z upoważnienia Viaplay, Lucy Bedford dla Tiger Aspect Productions oraz George Kay, Jim Field Smith i David Tennant. Współproducentem serii jest Richard Kerbaj, reprezentujący Livedrop Media, a produkcją serialu zajął się Chris May.

Czteroodcinkowy serial ‘Litwinienko’ będzie miał swoją premierę już w styczniu. Produkcja i będzie dostępna wyłącznie na platformie streamingowej Viaplay.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Publicis
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Film 15. sezon „Górskich ratowników” od 2 września w Romance TV! Biuro prasowe
2024-08-11 | 09:00

15. sezon „Górskich ratowników” od 2 września w Romance TV!

Już od poniedziałku 2 września na antenę Romance TV powraca wyczekiwany serial „Górscy ratownicy! W 15. sezonie na fanów czekają nowe wyzwania jakich podjąć muszą się
Film WIŚNIOWSKI wspiera studentów „łódzkiej filmówki” przy realizacji filmu w rejonie
2024-08-08 | 10:00

WIŚNIOWSKI wspiera studentów „łódzkiej filmówki” przy realizacji filmu w rejonie

W dniach od 1 do 7 sierpnia, we wsi Wilkowisko i jej okolicach, studenci Szkoły Filmowej z Łodzi realizowali swój najnowszy projekt. Film, który opowiada historię młodej
Film STRZELIŁAM DO ANDY’EGO WARHOLA – ZAWIŁA HISTORIA RADYKALNEJ FEMINISTKI I PISARKI
2024-08-05 | 01:00

STRZELIŁAM DO ANDY’EGO WARHOLA – ZAWIŁA HISTORIA RADYKALNEJ FEMINISTKI I PISARKI

6 sierpnia obchodzimy 96. urodziny Andy’ego Warhola - sławnego artysty, jednego z głównych i najważniejszych przedstawicieli pop-artu. Jego dzieła takie jak

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Nie żyje Bogumiła Wander

Bogumiła Wander: Bardzo tęsknię za telewizją, oglądam bez przerwy. Żałuję, że tak wcześnie odeszłam z pracy

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Bogumiły Wander, jednej z najbardziej cenionych postaci polskiego świata medialnego. Z tej okazji pragniemy podzielić się z Państwem jednym z ostatnich wywiadów, jakich udzieliła naszej redakcji.

Dom i ogród

Beata Pawlikowska: Wiele razy planowałam życie w różnych miejscach z dala od Polski. Kupiłam nawet kawałek dżungli w Amazonii

Podróżniczka zaznacza, że choć do tej pory przemierzyła świat wzdłuż i wszerz, odwiedzając wiele nietuzinkowych zakątków, to najbardziej ze wszystkich ukochała sobie dżunglę amazońską. Ma do tego miejsca ogromny sentyment, lubi tam wracać i ładować życiowe akumulatory. Jak zaznacza, przebywanie wśród Indian, którzy są niezwykle dobrzy, prawdomówni i uczciwi, przywraca jej wiarę w ludzi i w lepszy świat. Beata Pawlikowska cieszy się również z tego, że kiedyś udało jej się kupić kawałek dżungli i ten wyjątkowy nabytek ma dla niej szczególne znaczenie.

Handel

Branża kosmetyczna z coraz większym wpływem na krajową gospodarkę. Polska jest piątym największym eksporterem kosmetyków w UE

Z najnowszego raportu „Kosmetyczna Polska”, który opublikowano po siedmiu latach od poprzedniego raportu o stanie sektora, wynika, że krajowa branża kosmetyczna jest w dobrej kondycji, z roku na rok się rozwija, a jej znaczenie zarówno dla polskiej gospodarki, jak i eksportu rośnie. Zmieniają się odbiorcy polskich kosmetyków, co związane jest z brexitem i sankcjami nałożonymi na Rosję. Prognozy zakładają dalszy wzrost wartości sektora, jednak stoi przed nim wiele wyzwań, z których najważniejsze dotyczą implementacji przepisów Europejskiego Zielonego Ładu.

Ochrona środowiska

Ocieplenie się klimatu oznacza poważne zmiany leśnego ekosystemu. Sosny, świerki czy modrzewie będą stopniowo zastępowane innymi gatunkami

Sosna zwyczajna, świerk pospolity, modrzew europejski i brzoza brodawkowata zajmują dziś 75 proc. powierzchni lasów w Polsce. Te cztery gatunki są najbardziej wrażliwe na wzrost temperatury i jego pośrednie skutki. Wielomiesięczne okresy suszy i gwałtowne huragany osłabiają drzewostany, które następnie padają ofiarą patogenów pojawiających się w naszym klimacie. – Nie grozi nam wylesienie, tylko wyparcie jednych gatunków przez inne. W konsekwencji czeka nas rewolucyjna zmiana ekosystemów – ocenia przyrodnik, dr hab. Krzysztof Świerkosz, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego.