Dbaj o bezpieczeństwo cyfrowe przez cały rok. Zgłoś szkołę do II edycji programu
„Stacja Galaxy. Bezpieczne miejsce w sieci” to wyjątkowy program, którego celem jest edukacja na temat bezpieczeństwa dzieci w świecie technologii oraz kształtowanie odpowiedzialnej postawy dzieci i dorosłych w cyfrowym świecie. Jest skierowany do dzieci w wieku 7-9 lat, ich rodziców, opiekunów, nauczycieli oraz dyrektorów szkół. Program oferuje różnorodne zasoby i narzędzia wspomagające bezpieczne poruszanie się w sieci, odpowiedzialne korzystanie z urządzeń mobilnych i wartościowe spędzania czasu w świecie online i offline. Nabór szkół do programu trwa od 23 października do 31 grudnia 2024 roku. Dla najaktywniejszych szkół przewidziano nagrody!
Październik ustanowiony Europejskim Miesiącem Cyberbezpieczeństwa (European Cyber Security Month) pełen jest inicjatyw, które mają na celu podniesienie świadomości na temat bezpieczeństwa online i odpowiedzialnego korzystania z nowych technologii. Nie przypadkowo to właśnie w październiku startuje II edycja programu „Stacja Galaxy. Bezpieczne miejsce w sieci”, który inspiruje przez cały rok. Głównym celem inicjatywy jest kształtowanie odpowiedzialnej postawy dzieci i dorosłych w cyfrowym świecie, ze szczególnym uwzględnieniem urządzeń mobilnych. Program jest uzupełnieniem treści z zakresu edukacji cyfrowej zawartych w podstawie programowej w szkołach. Do I edycji zgłosiło się aż 289 szkół z całej Polski, co pokazuje jak dużym zainteresowaniem cieszy się tematyka bezpieczeństwa w sieci.
Stacja Galaxy bazuje na wiedzy i doświadczeniu nauczycieli, pedagogów oraz ekspertów. Na stronie stacjagalaxy.pl dostępne są darmowe materiały do pobrania, takie jak np. scenariusz lekcji dla nauczycieli zatytułowany „Smartfon marzeń” oraz Karty dla rodziców, które wspierają pracę z dzieckiem. Program oferuje także szeroki zakres szkoleń dla nauczycieli, zarówno stacjonarnych, jak i online, w tym webinary i konsultacje z trenerami kompetencji cyfrowych. Celem tych działań jest podniesienie umiejętności nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej w obszarach bezpieczeństwa cyfrowego, higieny korzystania z technologii oraz promowania zdrowego używania urządzeń cyfrowych wśród dzieci i ich rodziców. Jednym z istotnych elementów programu jest także pierwsza, konsultowana z nauczycielami gra edukacyjna Stacja Galaxy na platformie Roblox, która w atrakcyjny sposób pozwala przyswoić dzieciom zdrowe nawyki dotyczące korzystania z Internetu.
Co ważne, już 28 października w godz. 19.00 – 20.00 odbędzie się webinar inaugurujący II edycję programu „Stacja Galaxy”. Webinar jest skierowany przede wszystkim do nauczycieli i nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej, dyrektorów i dyrektorek szkół podstawowych oraz rodziców zainteresowanych edukacją cyfrową dzieci. W ramach spotkania online będzie można dowiedzieć się, jakie korzyści płyną z udziału w programie Stacja Galaxy oraz w jak przyjazny dla dziecka sposób zadbać o jego cyfrowe bezpieczeństwo. Webinar poprowadzi Anna Jędryczko, trenerka w programie Stacja Galaxy, a zapisać można się pod linkiem.
Konkurs dla najaktywniejszych szkół
Szkoły, które zgłoszą się do programu i zrealizują zadania określone w regulaminie mogą ponadto wziąć udział w akcji „Aktywna Stacja Galaxy”. Wystarczy, że zorganizują wspólny warsztat lub spotkanie edukacyjne z udziałem wszystkich trzech grup odbiorców programu: nauczycieli, uczniów oraz ich rodziców/opiekunów. Spotkanie powinno skupiać się na temacie bezpieczeństwa w sieci i higieny cyfrowej i powinno zostać udokumentowane w formie materiału video trwającego nie więcej niż 3 minuty lub prezentacji multimedialnej zawierającej opis, zdjęcia, ew. linki do materiałów zamieszczonych w sieci. Najlepiej ocenione szkoły otrzymają zestaw nagród rzeczowych w postaci wyposażenia klasy: interaktywny filpchart Samsung Fl!p Pro oraz 15 sztuk tabletów Tab S9 FE. Ponadto wszystkie szkoły uczestniczące w programie będą mogły na zakończenie otrzymać certyfikat udziału w programie „Stacja Galaxy. Bezpieczne miejsce w sieci”.
Szkoły można zgłaszać do 31 grudnia 2024 roku pod linkiem: https://stacjagalaxy.pl/rejestracja
Program „Stacja Galaxy. Bezpieczne miejsce w sieci” został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji oraz patronatem Biura Rzecznika Praw Dziecka. Partnerami programu są: Cyfrowy Dialog, Wirtualna Polska, Smart Kids Planet i Game Changer.

Powrót na Lwią Skałę z zestawami LEGO Simba

Avionaut wspiera SOS Wioski Dziecięce

Edukacja sensoryczna to więcej niż zabawa
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku
Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Medycyna
Diagnostyka zaburzeń snu może być łatwiejsza. Inteligentna piżama monitoruje bruksizm i bezdech senny

Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali inteligentną piżamę, której zadaniem jest monitorowanie w warunkach domowych wzorców oddechu podczas snu i wykrywanie jego zaburzeń takich jak bezdech senny, chrapanie czy bruksizm. Jest to możliwe dzięki znajdującym się w materiale zaawansowanym grafenowym czujnikom tensometrycznym. Urządzenie może stać się alternatywą dla często niekomfortowej dla pacjentów diagnostyki w warunkach szpitalnych lub z wykorzystaniem nieporęcznego sprzętu.
Gwiazdy
Julia Kamińska: Elektrośmieci to duży problem. Sama mam w piwnicy zepsutą pralkę i muszę zorganizować jej wywóz

Piotr Zelt, Julia Kamińska i Klaudia Zioberczyk zauważają, że mimo wielu akcji informacyjnych i edukacyjnych nadal nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że elektrośmieci, które nie są w odpowiedni sposób zutylizowane, stanowią ogromne zagrożenie dla środowiska. I choć istnieją różne możliwości przekazania zużytych, nieużywanych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do punktów zbiórki czy firm zajmujących się recyklingiem, to nie brakuje osób, które lekceważą wszelkie wytyczne i idą na łatwiznę. Wyrzucają takie sprzęty do zwykłych śmietników albo wywożą na przykład do lasu.