Dieta studencka – jak gotować szybko, tanio, a przy tym zdrowo?
Październik za pasem, a co za tym idzie wielkimi krokami zbliża się początek roku akademickiego. Już za chwilę studenci rozgoszczą się w akademikach czy wynajmowanych pokojach. Niewątpliwie w tym czasie czeka na nich wiele wyzwań oraz nowych doświadczeń! W natłoku kolokwiów, egzaminów, pracy i spotkań towarzyskich, studenci nie powinni zapominać o zdrowym odżywianiu. Jak zatem znaleźć równowagę między intensywnym życiem studenckim a zdrową dietą? Podpowiadamy!
-
Szykuj lunchboxy na uczelnię
W wirze codziennych obowiązków czas jest dla studentów cenną walutą. Ekstremalnie zabieganym żakom radzimy, aby odpowiednio wcześniej szykowali lunchboxy na wynos. Dużo taniej jest nosić posiłki ze sobą na uczelnię niż kupować jedzenie na mieście. Zaplanuj więc odpowiednio wcześniej, co będziesz jadł, zrób listę zakupów i przyrządź jedzenie, które spakujesz do poręcznych pojemników. W ten sposób łatwiej będzie Ci kontrolować ilość i jakość spożywanych posiłków.
-
Pij koktajle!
Szybkim i zdrowym sposobem na smaczną przekąskę jest przygotowanie koktajlu lub shake’a. Wystarczy wrzucić składniki do blendera i zmiksować. Gotowy napój wystarczy przelać do szczelnej butelki i zabrać ze sobą na uczelnię, gdzie będziesz mógł się nim cieszyć w przerwie między zajęciami. Jeśli w natłoku obowiązków nie masz czasu na przygotowanie domowej roboty napoju, skorzystaj z roślinnych koktajli Huel. Dostępne są nawet wersje ze zwiększoną ilością białka i w kilku pysznych smakach, m.in. solony karmel, banan czy truskawka ze śmietanką. Ich główną zaletą jest łatwość przygotowania - potrzebujemy jedynie wody i shakera - dlatego bez problemu przyrządzisz go na uczelni! To doskonała opcja na sycący posiłek, który dostarczy cennych wartości odżywczych i energii na cały dzień! Dodatkowo Huel zawiera 26 niezbędnych witamin, wspierając tym samym prawidłowe funkcjonowanie mózgu.
-
Gotuj na kilka dni
Świetnym sposobem na zaoszczędzenia czasu i pieniędzy jest gotowanie na zapas. Takie rozwiązanie jest bardziej energooszczędne i mniej czasochłonne niż codzienne przyrządzanie posiłków, na które nie zawsze można znaleźć czas. Przygotuj więc gar zupy na trzy dni lub ugotuj od razu 2 woreczki kaszy i podziel na porcje. Takie posiłki możesz przechowywać w lodówce i zjeść następnego dnia. Dzięki temu nie tylko oszczędzasz na kosztach gotowania, ale także masz „awaryjny” posiłek w lodówce, który można szybko wzbogacić o owoce czy warzywa, gdy brakuje czasu na przygotowanie bardziej skomplikowanego dania.
-
Postaw na dania jednogarnkowe
Dania jednogarnkowe to szybki i smaczny sposób na przygotowanie pełnowartościowego posiłku, który wystarczy na kilka dni. Zazwyczaj są one proste w przygotowaniu i nie powinny sprawić trudności nawet osobom o podstawowych umiejętnościach kulinarnych. Takie potrawy zazwyczaj zawierają dużą ilość warzyw oraz mięso czy rośliny strączkowe. Można również dodać kaszę lub ziemniaki, co sprawia, że posiłek staje się źródłem węglowodanów złożonych i białka. Podobnie jak przy gotowaniu „na zapas”, dania jednogarnkowe pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze, w efekcie czego w lodówce zawsze czeka na Ciebie przygotowany wcześniej posiłek, który wystarczy jedynie odgrzać.
-
Zamrażaj!
Co jeśli ugotowałeś za dużo lub nie masz po prostu chęci jeść tego samego posiłku kolejny dzień z rzędu? Nie marnuj! Nadwyżkę żywności z powodzeniem możesz przełożyć do pojemników, słoików czy woreczków śniadaniowych i zamrozić. A kiedy najdzie Cię na nie ochota lub po prostu nie będziesz miał czasu przygotować nic innego, wystarczy że wyciągniesz je z zamrażarki i odgrzejesz!
-
Posiłki instant na ratunek
Nie masz talentu do gotowania, ale chcesz odżywiać się zdrowo, a przy tym tanio? Idealną opcją dla studentów są posiłki instant – ale tylko te wysokiej jakości jak np. linia Hot&Savoury od Huel. Marka ma w ofercie ciepłe i wytrawne dania, których przygotowanie zajmuje mniej niż 5 minut. Wystarczy je po prostu zalać wrzątkiem i odstawić do wystygnięcia. Każdy z nich zawiera pyszne, pełnowartościowe i naturalne składniki, w tym 24 gramy białek roślinnych oraz wszystkie 26 niezbędnych witamin i minerałów. W ofercie znajduje się sześć smaków: Pomidor z ziołami, Tajskie zielone curry, Meksykańskie chili, Danie słodko-kwaśne, Curry Korma oraz Curry Madras. Wszystkie dania są wegańskie, bez konserwantów czy wzmacniaczy smaku, a ich koszt to około 11,50 zł za porcję. W sam raz na studencką kieszeń!
Choć grafik studenta zazwyczaj bywa napięty, warto znaleźć chwilę na zjedzenie pełnowartościowego posiłku lub przekąski, by mieć paliwo na cały dzień.

Każda Puszka Cenna wspólnie z Żabka Polska edukowała na temat systemu kaucyjnego na wrocławskim Placu Solnym

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Dziecko

Marcelina Zawadzka: Uwielbiam zakupy online. Kiedy mały wieczorem zasypia, to ja mam wtedy czas na przeglądanie ofert w sieci
Odkąd modelka została mamą, zmieniła nawyki zakupowe, ponieważ nie ma czasu ani siły, żeby chodzić po galeriach w poszukiwaniu wszystkiego, co jest jej aktualnie potrzebne. A najwięcej rzeczy kupuje teraz właśnie dla swojego syna, który rośnie w oczach i często trzeba mu chociażby wymieniać garderobę. Marcelina Zawadzka zaznacza, że w sieci zazwyczaj robi zakupy wieczorem, kiedy jej syn już zasypia.
Edukacja
W ubiegłym roku spadła liczba samobójstw. Dalsza reforma psychiatrii powinna pomóc utrzymać tę tendencję

W 2024 roku po raz pierwszy od kilku lat liczba samobójstw w Polsce spadła, jednak skala problemu wciąż jest poważna. Polska jest w trakcie reformy psychiatrii, w ramach której największy nacisk w kształtowaniu opieki ma być położony na wsparcie środowiskowe. Eksperci zwracają jednak uwagę również na potrzebę utrzymania działań oddolnych i podniesienia społecznej wiedzy na temat prewencji suicydalnej. Bardzo istotne w tym kontekście jest odpowiednie kształtowanie dyskursu medialnego, a także edukowanie na temat tego, jakie zasady są kluczowe w pierwszej pomocy emocjonalnej.
Psychologia
Otyłość nie wynika z braku samodyscypliny czy lenistwa. Ta poważna choroba niesie ze sobą 200 różnych powikłań

– Walka z otyłością wymaga nie tylko wprowadzenia zmian w stylu życia i sposobie odżywiania, ale przede wszystkim zrozumienia, że jest to choroba zarówno o podłożu fizycznym, jak i psychicznym – podkreśla psycholog Adrianna Sobol. Niestety często to schorzenie jest postrzegane jako wynik braku dyscypliny, nieprawidłowej diety lub lenistwa, co jest błędnym i krzywdzącym stereotypem. W rzeczywistości otyłość jest bowiem poważną chorobą, która niesie ze sobą wiele powikłań zdrowotnych i wymaga kompleksowego podejścia. Kluczowymi elementami, które mogą się przyczynić do skuteczniejszego leczenia i poprawy jakości funkcjonowania pacjentów, jest wsparcie emocjonalne oraz zwiększenie dostępności do specjalistów.