Dlaczego uciekamy z centrum miast? O zaletach życia na przedmieściach

Joanna Jakubowska
PB Lechbud
ul. Strzelecka 78
62-050 Mosina
biuro|pblechbud.pl| |biuro|pblechbud.pl
61 813 21 13
https://pblechbud.pl/
Mieszkania na przedmieściach to coraz częściej wybierane inwestycje. Trend ten utrzymuje się już od paru lat - wiele osób, szukających nieruchomości na sprzedaż, decyduje się na zakup domu lub segmentu na obrzeżach miasta, zamiast w centrum. Dlaczego? Mieszkanie poza miastem ma wiele zalet, które mają wpływ na podjęcie takiej właśnie inwestycji. W artykule wskazujemy kilka z nich.
Więcej za mniej
Ceny mieszkań za metr kwadratowy rosną, szczególnie w centrum dużych miast. Różnica w kosztach inwestycji w nieruchomość w centrum i na przedmieściach może być nawet dwukrotna! To jeden z powodów, dla którego osoby szukające nowego miejsca do życia, wybierają nieruchomości na obrzeżach. Często za cenę niewielkiego lokum w mieście można kupić nawet dom lub segment w podmiejskiej miejscowości - zwykle z tarasem lub ogrodem. Tę opcję często wybierają pary, a także rodziny z dziećmi, które potrzebują większej przestrzeni.
Brak problemów z parkowaniem
Mieszkanie w ścisłym centrum wiąże się też z typowymi dla tej lokalizacji problem, czyli tego, gdzie zaparkować. Często miejsce parkingowe nie jest wliczone w cenę mieszkania i wiąże się z dodatkową opłatą, jest jednak obowiązkowe. To dodatkowy koszt, który trzeba dodać do i tak wysokiej już ceny nieruchomości. A co, jeśli posiadamy więcej niż jeden samochód? Niektórzy deweloperzy, ze względu na ograniczony teren inwestycji, w pobliżu obiektu planują wyłącznie miejsca przypisane do mieszkania - zarówno naziemne, jak i podziemne. W takim przypadku realny koszt mieszkania rośnie o kolejne tysiące. Alternatywą jest parkowanie poza terenem inwestycji, jednak w niektórych przypadkach może okazać się to niemożliwe. Problem parkowania w na obrzeżach miasta praktycznie nie istnieje. Osiedla domków i szeregowców poprzecinane są spokojnymi ulicami wewnętrznymi, na których można zostawić auto, a wiele nowych obiektów proponowanych przez deweloperów posiada także garaże i podjazdy.
Zielona okolica
Osoby, które szukają ciszy i spokoju, będą miały nie lada wyzwanie, żeby znaleźć je w centrum. Przedmieścia oferują w tym kontekście więcej - nie tylko kawałek zielonej trawy, ale i zaciszną przestrzeń, poczucie prywatności. Zwykle dużo bliżej jest do lasu i nad jezioro, a przydomowe ogródki są większe. Życie na przedmieściach doceniają nie tylko rodziny z dziećmi, ale i wszyscy, którzy cenią aktywność fizyczną na świeżym powietrzu - jogging, nordic walking, kolarstwo, itd.
Infrastruktura spełniająca potrzeby mieszkańców
Na przedmieściach miast nie brakuje szkół, żłobków, sklepów spożywczych, czy placówek medycznych, dzięki czemu nie ma konieczności dojeżdżania do centrum. W podmiejskich miejscowościach często znajdują się także ścieżki spacerowe i rowerowe. Zagospodarowane osiedla na obrzeżach dużych miast są zwykle dobrze połączone z centrum za pomocą komunikacji miejskiej i podmiejskiej.
Wybory mieszkaniowe a Covid-19
Mieszkania na przedmieściach, z dala od tłumów, z własnym ogrodem lub tarasem, znajdujące się blisko natury, to nieruchomości, które zyskują na popularności. Nie bez znaczenia dla preferencji mieszkaniowych jest także pandemia koronawirusa - konieczność przebywania z dala od skupisk ludzkich sprawiła, że wiele osób zaczęło dostrzegać wyraźniej zalety związane z mieszkaniem na obrzeżach, zamiast w centrum miasta. Te preferencje przekładają się także na inwestycje.
Nowoczesne osiedla w Mosinie - tu warto mieszkać!
Jedną z lokalizacji, którą warto wybrać jest podpoznańska Mosina. Nowoczesne osiedla, takie jak osiedle Królewskie w zabudowie szeregowej czy osiedle Chełmońskiego, na którym znajdują się komfortowe mieszkania w nowych apartamentowcach, znajdują się w atrakcyjnej lokalizacji. Blisko centrum, bo zaledwie 20 km do serca Poznania, a jednocześnie blisko natury - Wielkopolskiego Parku Narodowego, jezior czy zespołu parkowego w Rogalinie. Bogata infrastruktura osiedli zapewnia swobodny dostęp do szkół, przedszkoli, żłobków, a także sklepów i placówek medycznych. Większość oferowanych w tej lokalizacji mieszkań posiada tarasy, balkony i przydomowe ogródki, podobnie jest w przypadku mieszkań w segmentach szeregowych, a ceny nieruchomości są dużo niższe niż lokali w centrum miasta.
Joanna Jakubowska, PB Lechbud

„Zamień jednorazowe butelki na lepsze” – mały krok, realna zmiana. Kampania SodaStream prezentuje bąbelkową rewolucję

Pierwsza kawiarnia Costa Coffee połączona z Klubem Fikołki już otwarta

Jak zadowolić Zetkę w pracy? Pokolenie Z i jego oczekiwania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie
Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Problemy społeczne
Muzea pomagają walczyć ze stereotypami i uprzedzeniami. To ważne dla zmieniającego się rynku pracy

Według NEMO, Sieci Europejskich Organizacji Muzealnych, społeczna rola muzeów wykracza daleko poza ich tradycyjne funkcje. W coraz bardziej spolaryzowanym świecie muzea mogą odgrywać kluczową rolę w promowaniu dialogu i spójności społecznej, zachęcać do dyskusji, mogą też pełnić rolę ośrodków integracji społecznej. Dzięki przybliżaniu obcych kultur mogą też zmienić spojrzenie na rynek pracy.
Żywienie
Sylwia Bomba: Nigdy nie stosowałam ozempicu. Dla mnie zdrowie jest ważniejsze niż efekt wizualny

Celebrytka uważa, że leków typu Ozempic nie powinno się stosować jako złotych środków na odchudzanie. Bo choć pozwalają one w dość krótkim czasie pozbyć się zbędnych kilogramów, to odbywa się to kosztem zdrowia. Aby więc bezpiecznie i trwale zredukować masę ciała, trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i prowadzić aktywny styl życia. To długi, ale wart starania proces. Ze swojego doświadczenia Sylwia Bomba wie, że nie ma jednej cudownej tabletki, dzięki której bez żadnego wysiłku uzyskamy wymarzony rozmiar S.