Dom w szlachetnych barwach – wnętrze nagrodzone w konkursie architektonicznym
Odcienie szmaragdu, wariacje na temat butelkowej zieleni oraz pudrowego różu, uzupełnione złotymi akcentami – to motywy dominujące w tym czteropoziomowym domu autorstwa pracowni KODO. Architekci przenoszą nas do świata, w którym wyrafinowany styl łączy się z nowoczesnym luksusem. A próg przekroczyć warto, bowiem projekt został doceniony i nagrodzony przez jury międzynarodowego konkursu BUILD Architecture Awards 2020!
Szlachetność w wysublimowany sposób splata się tu ze stylem vintage. Efekt? Klasycznie wysmakowana, a zarazem nowoczesna i funkcjonalna przestrzeń. Jej bazą jest spójność estetyczna, oparta na naturalnych materiałach oraz ponadczasowych, oryginalnie zestawionych barwach. Gwiazdą tego spektaklu jest butelkowa zieleń, która zagościła na ścianach i w postaci wykończenia mebli. Drugoplanową rolę grają wespół – złote akcenty i ciepłe drewno. Intrygująco!
Serce domu
Centrum stanowi przestronna przestrzeń – powstała z połączenia kuchni, jadalni i salonu. Wnętrze otulono miękkim welurem, który wprowadza szlachetność i przytulną atmosferę. Uwagę przyciąga strefa stołowa – z unikalną tapetą z motywem orientalnym w towarzystwie florystycznych wzorów, a także krzesła z pikowaną tapicerką.
Strefa gotowania to symfonia gustownego szmaragdu, bieli i nieco surowych akcentów. Całość dopełnia złota mozaika, odbijająca blask światła. Industrialny styl podkreśla z kolei czarna oprawa drzwi oraz mebli. Przestrzeń oddzielona została za pomocą praktycznego półwyspu z ciekawą zabudową – wiszącą półką, w którą wkomponowano także minimalistyczne oświetlenie.
Charakter retro zyskała z kolei strefa odpoczynku. Znajdziemy tu wiele intrygujących połączeń, które tworzą spójny obraz nowoczesnej, ale wysmakowanej aranżacji. Odcień butelkowej zieleni zestawiono z pudrowym różem. Oryginalnym akcentem jest drewniany, ażurowy panel stanowiący element zabudowy RTV. Ciepło nadaje wnętrzu nowoczesny kominek, oświetlenie i welur – jako obicie wygodnej sofy i puf. Stylowo, kobieco, przytulnie!
Modny wzór
Kontynuację przewodniej palety kolorystycznej znajdziemy także w sypialni. Tu, podobnie jak w jadalni, wzrok przyciąga oryginalna tapeta z naturalnym motywem, prowadząca dialog z zielenią ścian i dyskretnym oświetleniem w stylu vintage. Naprzeciw łóżka wygospodarowano miejsce na wygodną toaletkę z dużym lustrem i drewniany regał – biblioteczkę.
Wzorzyste akcenty to element spójny także dla pozostałych pomieszczeń. W pokoju dziecięcym uwagę przykuwa modny i reaktywowany w ostatnim czasie motyw lastryko. Pastelowe odcienie współgrają stylistycznie z pozostałym wyposażeniem. Lekkie i wdzięczne w formie łóżko oraz biurko, jasna szafa, asymetrycznie rozmieszczone półki ścienne, uzupełnione dodatkami w barwach różu i szarości, tworzą przytulny klimat, sprzyjający zabawie i nauce. To pokoik z potencjałem – jego wystój można modyfikować wraz z wiekiem dziecka, dostosowując go do jego potrzeb.
Strefa SPA
Dom o powierzchni 170 m² posiada oddzielną toaletę oraz dwie łazienki. Do wykończenia pomieszczenia na parterze projektanci wykorzystali dekoracyjne płytki w kolorach mięty i zieleni oraz nowoczesne oświetlenie w formie szklanych kul. Przestrzeń powiększa optycznie duże lustro.
Druga łazienka – na piętrze – nawiązuje do estetyki vintage. Wyposażona została w wannę, prysznic walk-in oraz dwie nablatowe umywalki. Do wykończenia pomieszczenia wykorzystano oryginalne płytki, stylem przypominające rustykalną, orientalną mozaikę. Dominują tu spokojne odcienie beżów, brązów i błękitu, a całość tworzy atmosferę spokoju, sprzyjającą codziennym chwilom relaksu.
W łazience na drugim piętrze dominuje biel płytek ułożonych w niebanalne wzory. Ciekawy efekt tworzą kolorowe fugi, które w zestawieniu z jasną glazurą, nadają charakter łazience i stanową ukłon w stronę spójności kolorystycznej wykończenia ściany. Wzrok przykuwa także grzejnik, stanowiący oryginalną w formie, ascetyczną dekorację.
Na piętrach domu znajdują się dodatkowe pokoje gościnne oraz garderoba. Pralnia i inne sprzęty użytkowe znalazły swoje miejsce w piwnicy, pozostawiając przestrzeń dzienną i nocną do dyspozycji mieszkańców i ich gości.
Dom idealny
Prezentowanej realizacji trudno nie docenić – spójna aranżacyjnie i wysmakowana, a jednocześnie oryginalna w kolorystyce i funkcjonalna. Projekt i wykończenie tego domu to kwintesencja aktualnych trendów, nastawionych na wygodę życia w pięknym otoczeniu. Nagroda w kategorii „Najlepsze gotowe wnętrze mieszkania” to idealne podsumowanie naszych starań w opracowywaniu projektów dostosowanych do potrzeb mieszkańców domu i ich gustów, zgodnych jednocześnie z nowoczesnymi ideami aranżacji wnętrz. Zdecydowana dominanta kolorystyczna, naturalne materiały, nowoczesne formy i wysmakowane dodatki w stylu vintage to pomysł, który naszym zdaniem przetrwa lata, ciesząc ponadczasową urodą oraz funkcjonalnością – podsumowuje Marta Magnowska, autorka projektu, architekt pracowni KODO.
Projekt i wykonanie: KODO Projekty i Realizacje Wnętrz
Deweloper: Yareal
Lokalizacja: Warszawa
Powierzchnia: 170 m²
Liczba pięter: 4

Gdzie przechować rzeczy? Praktyczne rozwiązania na różne życiowe sytuacje

Jak wybrać idealną szklarnię ogrodową? Poradnik dla początkujących

BLIKUJ na raty w IKEA! Nowy sposób płatności dostępny w całej Polsce
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Żywienie

Dorota Szelągowska: W moim rodzinnym domu się nie przelewało. Od mamy i babci się nauczyłam, jak ugotować coś z niczego
Prezenterka zaznacza, że dużo czasu spędza w kuchni i jak przekonuje, zawsze da się przyrządzić coś smacznego, nawet gdy pod ręką nie ma zbyt wielu produktów. Tego nauczyła się w rodzinnym domu. Dorota Szelągowska uwielbia kulinarne eksperymenty, dlatego też chętnie podgląda, jak gotują inni i z ich pomysłów również czerpie inspiracje.
Nauka
MNiSW reaguje na problemy psychiczne w środowisku akademickim. Specjalny zespół ma opracować skuteczne rozwiązania

W środowisku naukowym rośnie świadomość znaczenia dobrostanu psychicznego i potrzeby budowania bezpiecznego miejsca – zarówno dla studentów, jak i kadry akademickiej. Z badania SWPS wynika, że wiele osób w tym środowisku zmaga się z silnym stresem, wypaleniem zawodowym oraz zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi. Do tego dochodzi także coraz częściej występujący problem mobbingu i dyskryminacji. Tematem zajmuje się MNiSW, powołując specjalny międzyresortowy zespół, ale też same uczelnie.
Media
Maciej Dowbor: Domówki i rolki przyniosły nam dużo większą popularność niż telewizja. Ludzie nas odbierają jak dobrych znajomych

Prezenter przyznaje, że domówki online i publikowane w mediach społecznościowych rolki pozwoliły im zbudować mocną pozycję w cyfrowym świecie. Dzięki nim zyskali dużo większą popularność niż z racji udziału w różnych projektach telewizyjnych czy serialowych. Maciej Dowbor odczuwa dużą satysfakcję z tego, że ich działalność internetowa przyciąga miliony odbiorców, zainteresowanie proponowanymi przez nich treściami nie słabnie, a widzowie, z którymi się spotykają na ulicy, traktują ich jak dobrych znajomych.